Chodil by som tam každý deň,

Písmo: A- | A+

Hovorí mi kamarát, keď dnes splavil Váh od Vrútok po Nezbudskú Lúčku pred Žilinou. Je to iný svet, z auta to vôbec nevidíš, netušíš aká je tam krásna príroda. Je jún, všetko rozkvitnuté a dnes bolo výnimočne pekné počasie.

O čo lepšia správa, ako minule po hlasovaní zastupiteľstva v Nezbudskej Lúčke, ktorej chýbal jeden hlas v päťčlennom poslaneckom zbore, aby sa schválil Projekt pre územné rozhodnutie a následnú realizáciu cyklodopravnej stavby Žilina Vrútky v skratke.

Obec to neschválila na svojom májovom zastupiteľstve, vraj sa bojí, že nebudú mať parkoviská, že bude zápcha na lávke ponad Váh medzi obcou Strečno, lebo cyklisti sú v podstate drzí a arogantní. Tak to čítam spredu zozadu v zápisnici.

Vec bola prejednávaná v bode desať a kým som k nemu ja dostal, bol som z tých deviatich bodov doslova unavený. Chápem, že poslanci museli byť ešte viac, najmä ak si nevšimli, že už obec dala k veci súhlas pred siedmimi rokmi. VUC mohla preto konať a financovať prípravu.

Dvaja poslanci boli Za, dvaja sa zdržali a Mgr. Zelníková bola proti.

Ak som sa jej chcel spýtať na názor, prečo je proti, narazil som na odpor, nemôžu zverejniť jej údaje, vraj GDPR, odkazuje obec!

Obec tvorí podľa posledného sčítania 394 obyvateľov na území 821 hektárov, tvar obce je charakteristický s cestnou radovou zástavbou a tradíciou je vraj aj tanec pútnický, ručníkový, lopatkový a metlový. So starostkou Adrianou Kľačanovou Kubičkovou sa môžete porozprávať, ona má číslo zverejnené, lebo nehlasuje. Dôvod, status starostu je nezlučiteľný so statusom poslanca.

K veci bola vraj spísaná Petícia, proti cyklotrase, viedla ju nejaká pani Vojvodová. Výsledky neviem dohľadať ani dôvody a z obce tiež nevedia koľko ľudí sa na nej zúčastnilo, odkazuje jedna mladá slečna podľa hlasu.

Predtým už prebiehala Petícia chatárov z „Jánošíkova“ lokality, kde medvede dávajú dobrú noc, vraj cyklisti by narušili pokoj. Ja tam rád chodím ako cyklista práve pre ten pokoj a končím v obrátke nad vodou Váhu, lebo cesta do Žiliny je zarúbaná ako za povstania.

V roku 1982 som prišiel zo Žiliny do Turca na bicykli cez tento kaňon dvakrát zalomeného meandra Váhu popod dva strategické hrady Strečno a Starhrad, ešte fungovala aj studnička pre pocestných uprostred cesty.

Dnes sa stále nemôžem do Žiliny vrátiť na bicykli, kým nedokončia cyklotrasu, lebo situácia po realizácii dopravného zúženia na ceste prvej triedy európskeho významu E18 do trojpruhu, sa stala pre cyklistov doslova samovražedná, ak by sa ju pokúšali niekedy prejsť.

Príprava na tento projekt sa začala už pred dvadsiatimi rokmi, súhlas kompetentným dala obec za starostu pána Samca v roku 2014.

Kamarát hovorí, ak by ju dokončili, chodil by po nej každý deň!

Ja tiež. Slovensko si to určite zaslúži, ak sa aspoň v jednej obci budú zaujímať o pútnikov.

Skryť Zatvoriť reklamu