Nedávno som videl reklamu na časopis o literatúre a poézii. Chcel som dostať Rozum a musel som sa predavačke ospravedlniť, keďže po mojej otázke zostalo otázne ticho a ja som pochopil o čom je to trápne ticho. Viete si predstaviť, väčšina kioskov má len malé okienko, vhodné len na podanie krabičky cigariet. Boli časy šetrenia s teplom, kúrilo sa drevom uhlím, respektíve aj kravincom.
Prepáčte, myslím časopis o literatúre, mesačník dobrého čítania,... až potom mi odpovedala. Ale to už viete.
V živote ho nevidela. A to je vydávaný už myslím od roku 2019 novinárkou Iris Kopcsayovou.
Mám pocit, že sa tu deje veľká revolúcia v myslení. Ale to nie je nič nové. Mienkotvorné média tu boli vždy od vynájdenia písma a dokonca kníhtlače sa urýchlilo "Ovplyvňovania myslenia". Za to sa dnes veľmi dobre platí. Možno aj v TA3 dávajú dobré honoráre, aby ste nepostrehli súvislú rozumnú myšlienku.
Nastupuje éra umelej inteligencie. Začína písať knihy, články. Vydavatelia vraj odmietajú klasické texty, kdesi ktosi píše možno aj v Rozume.
Páčil sa mi tam citát od Gabriala Garcíu Márqueza: „Existuje toľko kníh, že nemá zmysel čítať tie, ktoré nás nudia“.
Idem hľadať Rozum tam, kde ho aspoň raz v živote videli. Asi sa nachodím.
Môj starý otec prišiel o ruku, ľavú. Stal sa vojnovým invalidom. Dostal povolenie na živnosť predaj tabaku, novín, kníh...Závisť fungovala a prichádzali sťažnosti. Vraj je blízko školy a mohol by ovplyvniť morálku dospievajúcich, keby im predal cigarety.
Jeho drevenú búdku mohli zvaliť, stačilo kladné rozhodnutie školskej rady.
Chytil sa rozumu a "búdku" vymuroval na pevných základoch s troma širokými schodmi a železnou roletou, za ktorými bolo výdajné okno a vstupné dvere k predajným pultom po oboch stranách miestnosti prepojenej s kuchyňou a jednou izbou pre šesť ľudí. V podkroví býval krajčír s dvoma dcérami. Predajňa TABÁK fungovala podľa zákona o živnostenskom podnikaní od roku 1924 až do roku 1952. Vtedy prišli páni v dlhých kožených kabátoch (naposledy ich vystavoval pri svojej nedávnej tlačovke Róbert Fico) a povedali mu, že ho od dnes idú živiť oni. Kúpili si posledné cigarety a so smiechom odchádzali. Dedo odvtedy sedel na lavičke s čiernym psom Lesanom a smutne pozeral na devastáciu života ako strážnik v Tehelni, ktorá vtedy slúžila už len ako odkladisko nepotrebných vecí a ľudí. Majitelia stihli poutekať, kým ich nezabili iným spôsobom a nemal kto riadiť výrobu v podniku, kde prístup lemovala nádherná storočná lipová álej z oboch strán cesty. Rád som tam chodil, keď bzučali včely šaleli z vône kvetu a dostatku úrody pre zimné zásoby medu.
V roku 1996 Národná rada SR prijíma Zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému.
V roku 2019 agentúra FOCUS zverejňuje výsledky prieskumu, kde sa dočítate ako 79% opýtaných sa malo za socializmu bezpečne pri nízkej kriminalite, dokonca 77% robilo užitočnú prácu a 71% viedlo morálnejší život pri výrobe tankov, ktoré na nás, áno aj naším smerom dnes útočia z východu, kde sme ich prevažne vyvážali na základe ruskej licencie.
V roku 2023 v odpadkových médiách ovplyvňujúcich verejnú mienku ako napríklad „kanál TA3“ máte možnosť vidieť exotov ako Andrej Danko, Eduard Chmelár či Jozef Banáš očividne drukujúci ruskej vraždiacej mašinérii, ktorá ide obnoviť nemorálnosť a protiprávnosť sveta pod značkou „Nový svetový poriadok“.
Kde sa podel Rozum, rozum, rozum? Myslíte, že bude stačiť päť rokov, aby ho moja trafikantka spoznala? Ďalšie vydanie, rád by som si niečo dobré prečítal a niečo užitočné robil hoc na dôchodku v bezpečí bez TA3, ale v Tatrách.