Verím, že slovenská vláda sa nebude opičiť po tej americkej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

         Slovensko vzhľadom na počet obyvateľov, veľkosť územia a ekonomickú výkonnosť nemá žiadny predpoklad, aby v silovej svetovej politike zohrávalo významnejšiu úlohu. Jediné, čo môžeme, je trvať na dôslednom dodržiavaní medzinárodného práva a suverénne vyslovovať svoje názory.

         V duchu týchto limitov pozerám na rozhodnutie americkej administratívy diplomaticky bojkotovať zimné olympijské hry (ZOH) v Číne v roku 2022. A na to, ako sa postupne objavujú ďalšie krajiny, ktoré chcú nasledovať tento, podľa mňa, poľutovaniahodný počin USA. Na americkom rozhodnutí nezmeníme nič, je to ich povinná jazda voči Číne. O chvíľu sa bude konať aj Summit for Democracy organizovaný prezidentom Bidenom, ktorý sa rozhodol nepozvať ani Čínu ani Rusko a pridal ešte aj riadnu provokáciu Číny pozvaním Taiwanu. Bolo by férové, keby USA uviedli skutočný dôvod bojkotu ZOH v Číne. Ak ako dôvod uvádzajú ľudské práva, každý sa zasmeje, pretože to by USA museli stiahnuť zo Slovenska všetkých diplomatov a prerušiť s nami diplomatické vzťahy. A USA nie sú dnes pre nikoho vzorom dodržiavania ľudských práv. USA sa oprávnene obávajú Číny, ktorá so svojím vlastným štátnym zriadením dokazuje, že môže byť garantom stability v regióne a vzorom pre iné krajiny, a že americký neoliberálny ekonomický  model  nie je taký úspešný ako ten špecifický čínsky.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

         Ak to americkým politikom a lídrom nevadí, lebo nám to nemá dôvod vadiť, musia rátať s tým, že pri pokračovaní v rozhodnutiach ako je diplomatický bojkot ZOH v Číne, ich už o niekoľko rokov nebude mať rád nikto, ale že nikto. Ani na Slovensku si nenahovárajme, že americká politika patrí medzi tie najobľúbenejšie. Zabíjanie civilistov pri bombardovaní Belehradu, vymyslená vojna v Iraku, rozbitý Afganistan, provokovanie Ruska cez Ukrajinu, hrubé zasahovanie do vnútorných záležitostí iných krajín, vrátane tej našej, toto nežne na Slovensku úspechy.

         Ako som už povedal, na tomto nič nezmeníme. Jediné, čo si v tejto situácii želám je, aby sa naša vláda nerozhodla nasledovať nevhodný americký diplomatický bojkot ZOH v Číne. Po prvé, Číne by to bolo jedno. Každý aj tak vie, že ZOH budú obrovským čínskym medzinárodným úspechom. Po druhé, úplne zbytočne by sa ešte viac zmrazili slovensko-čínske vzájomné vzťahy, ktoré sú pri súčasných vládnych amatéroch už aj tak skoro na bode mrazu, podobne ako s Ruskom. A najsmutnejšie na tom by bolo, že slovenská vláda by to urobila len preto, aby mala od tej americkej pokoj pri ďalšom rozklade právneho a sociálneho štátu a demokracie. Viete, keď poslúchate veľkého brata, tak je odpustené všetko. A ešte si želám druhú vec, aby sa títo naši potentáti nenechali zatiahnuť do nejakého vojenského dobrodružstva na Ukrajine. Už sme to urobili povolením preletov pri bombardovaní Belehradu, hoci sme neboli členmi NATO. Už sme to urobili v Iraku a moja vláda musela potom prijať napriek veľkej nevôli americkej administratívy rozhodnutie o stiahnutí našich vojakov. Ak by sme sa v rusko-ukrajinskom napätí postavili na americkú stranu a nebodaj sa na tejto strane aj vojensky angažovali, v prípade účasti v budúcej vláde by sme postupovali obdobne ako v Iraku. Dúfam, že tento postoj nie je treba nikomu osobitne vysvetľovať.

Robert Fico

Robert Fico

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  111x

Robert Fico, politik, predseda strany SMER - SD Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu