Nastupujúca istota: rastúce zdaňovanie

Výrok Benjamina Franklina o tom, že "na tomto svete nie sú žiadne istoty, iba dane a smrť" znovu rezonuje vďaka povolebnému vývoju aj na Slovensku. So smrťou je to jasné - blíži sa u každého, bez ohľadu na to,  či volil a koho volil. A čo dane? Namiesto väčšieho vládneho šetrenia bude výrazné bremeno finančnej konsolidácie presúvané hlavne na plecia ľudí - to je zatiaľ hlavné posolstvo novej vlády.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (53)

Niet sa čomu čudovať, keď si mocní zvykli za predchádzajúceho vládnutia hodovať. Situácia je však iná ako pred štyrmi rokmi. Európska únia a finančné trhy zatvárajú úverové kohútiky. Pokračovať v hostine cez nové pôžičky už nie je také jednoduché. Treba vymyslieť niečo nové: najjednoduchší recept tandemu Fico - Kažimír je zdaňovať a zdaňovať. A to hlava-nehlava.

S tým, že bohatší majú platiť do štátnej kasy viac a chudobnejší menej, je možné len súhlasiť. Rovná daň z príjmu fyzických osôb má však na Slovensku výraznú progresivitu. U najslabších je sprevádzaná zápornou daňou, teda platiteľom je štát, prijímateľom daňovník. Aj vďaka zavedeniu rovnej dane vzniklo v rokoch 2004 až 2008 viac ako štvrť milióna nových pracovných miest, zároveň miera nezamestnanosti v tom čase klesla z 18,1 % na 9,6 %. Slovensko získalo v očiach zahraničných investorov značku daňovej kvality. Znížili sa daňové úniky a do štátnej kasy začalo prúdiť evidentne viac peňazí. Jednoducho, výhoda a výhra pre všetkých. Progresivitu a nastavenie systému pre občanov a firmy je možné i potrebné rozumne meniť. Cieľom má byť posilnenie spravodlivosti a sociálna zodpovednosť zároveň.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak nová vláda uprednostní socialistickú ideológiu pred zdravým rozumom, tak to bude prehra pre všetkých. Zhoršenie daňových podmienok spôsobí nižší prílev investícií na Slovensko, čo ohrozí rast zamestnanosti. Prvé podniky sa už ozývajú. Napríklad jedna obchodná spoločnosť plánovala v tomto roku otvoriť vyše 20 nových predajní a prijať 500 až 700 zamestnancov. Už teraz však upozorňuje, že kvôli plánovanému zvyšovaniu daní otvorí menej predajní a zamestná menej ľudí.

Spomalenie tvorby nových pracovných miest neodbornými, nerozumnými zmenami daňového systému bude mať negatívny dopad na vývoj životnej úrovne ľudí. Vyššie dane môžu dokonca spôsobiť presun podnikov do zahraničia a zníženie zamestnanosti. Viacero daňových pásiem totiž zvýši priestor pre daňové úniky, čo spolu s nižšou ekonomickou aktivitou môže dokonca znížiť daňové príjmy štátneho rozpočtu. Toto však zrejme tandem Fico - Kažimír v tejto chvíli nezaujíma.

Ján Figeľ

Ján Figeľ

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Predseda Kresťanskodemokratického hnutia. Hľadajúci PRAVDU, DOBRO A KRÁSU Môj web Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu