Štát si musí konečne uvedomiť, že digitalizácia je nevyhnutná

Tento rok IT Asociácia Slovenska oslavuje 25 rokov od svojho vzniku a preto je vhodný čas bilancovať.

Štát si musí konečne uvedomiť, že digitalizácia je nevyhnutná
Emil Fitoš (Zdroj: Miroslava Spodniaková)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V uplynulom štvrťstoročí sme z malého zoskupenia pár firiem vyrástli na kľúčového hráča, ktorý podporuje a reprezentuje slovenský sektor IKT doma i zahraničí. Bez ohľadu na to, kto bol pri moci a aká klíma vládla v politike.

Európa – a tým pádom aj Slovensko – sa nachádza na dôležitej križovatke a našou povinnosťou je na tieto výzvy adekvátne reagovať. Obávam sa však, že to nebude vôbec ľahké a musíme čeliť tvrdej realite. Príspevok slovenského sektora IKT do národného hospodárstva sa znížil zo 4,8 % v roku 2022 na 4,5 % v roku 2023. Tento pokles vyvoláva oprávnené otázky o ambícii premeniť Slovensko na znalostnú ekonomiku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa Štatistického úradu bola hrubá pridaná hodnota nášho odvetvia v roku 2023 až vo výške 5,5 miliárd eur. Medziročne je to nárast o 4,2 %. IT trh teda rástol, no je otázne, či máme byť s takýmto rastom spokojní. V dobrých rokoch totiž pridaná hodnota sektora IKT rástla o viac ako 10 %.

Sektor IKT je chrbticou moderného Slovenska

Členovia našej asociácie sú renomovanými spoločnosťami s dlhoročnými skúsenosťami a majú za sebou stovky úspešných projektov. Dovolím si tvrdiť, že sú chrbticou moderného Slovenska. Podieľajú sa aj na dodávkach štátnych projektov a bez ohľadu na to, čo sa pokazilo, predražilo alebo napísalo v médiách, tento štát si bez IT firiem poradí len ťažko. Nevydarený experiment so štátnou IT akciovkou v Košiciach alebo fiasko s digitalizáciou stavebného konania v Českej republike mi dávajú za pravdu.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek globálnym výzvam je slovenský IT sektor stabilný a odolný. Jeho pridaná hodnota predstavuje až 83% obratu automobilového priemyslu a v roku 2022 vytvorila 4,7 mld. EUR (4,5% HDP), s potenciálom rastu na 13 mld. EUR do roku 2028. Sektor IKT na Slovensku je silným prispievateľom do štátneho rozpočtu, pričom jeho obrat predstavuje 25% obratu automobilového priemyslu a daň z príjmov právnických osôb tvorí 91% v porovnaní s automobilovým priemyslom.

IT firmy to však v posledných rokoch nemali jednoduché. Museli sme čeliť mnohým neprezieravým politickým rozhodnutiam či mediálnym útokom. Museli sme stokrát vysvetľovať, že digitalizácia sa nedá robiť „zadarmo“ a „na kolene“.

SkryťVypnúť reklamu

Pomalé tempo digitalizácie verejnej správy, vágne prísľuby, apatia politickej garnitúry a nekonečná eurofondová byrokracia spolu s nedostatočnými štátnymi investíciami medzi IT spoločnosťami vyvolávajú pocit frustrácie. Mnohé preto hľadajú príležitosti radšej za hranicami.

Pre štát by to malo byť jasným signálom, že treba niečo zmeniť. Je na čase začať s rozvojom kvalitnej a férovej spolupráce medzi štátom a IT firmami. Inak sa to totiž robiť nedá.

Bez digitalizácie sa nepohne ďalej žiadne odvetvie

Na našom slávnostnom zhromaždení, ktoré sme mali vo štvrtok 17. 10., sme zverejnili sumarizáciu stavu slovenského IT sektora a perspektívy digitalizácie. Krutou realitou je, že digitálna transformácia našej krajiny stagnuje. Z plánovaných zdrojov na digitalizáciu sa v minulom volebnom období využila zhruba polovica, a aj pri nej je efektivita otázna. A vôbec to nie je kvôli vysokým maržiam firiem, ako sa to častokrát prezentuje. Na zmenu paradigmy nám chýba hlavne politická vôľa.

SkryťVypnúť reklamu

Čas beží a my čakáme, kedy naši lídri uznajú, že digitalizácia nie je len možnosťou – je nevyhnutnosťou pre rozvoj každého hospodárskeho odvetvia. Naša výzva je teda jasná: potrebujeme kompetentné a sebavedomé politické vedenie, ktoré chápe dôležitosť digitálnej transformácie.

Slabá konkurencieschopnosť EÚ

Poukázal som aj na závery zo septembrovej správy Maria Draghiho, bývalého guvernéra Európskej centrálnej banky. Jeho zistenia sú alarmujúce: konkurencieschopnosť EÚ voči USA a Číne travlo klesá. HDP EÚ je viac ako o polovicu nižšie ako HDP USA a HDP na obyvateľa EÚ zaostáva za USA o 27%.

Správa zdôrazňuje kľúčovú úlohu digitálneho sektora v podpore prosperity a konkurencieschopnosti Európy, pričom vyzdvihuje potrebu konkurencieschopného domáceho cloudového priemyslu, zlepšenia telekomunikačného trhu a riešenie problému zaostávania EÚ v oblasti umelej inteligencie. Otázkou je, čo s tým Európa (a Slovensko) mieni robiť.

Verím, že to čoskoro pochopí aj naša politická reprezentácia.

Emil Fitoš

Emil Fitoš

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  37x

Od roku 2017 pôsobím ako prezident IT Asociácie Slovenska, predtým som zastával post generálneho riaditeľa v spoločnosti Atos IT Solutions and Services na Slovensku i v Českej republike. IT sektoru sa venujem celý život, moju profesionálnu kariéru som spojil so svetom IT a inováciami. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

311 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu