Tieto výstrahy na nás roky „číhajú“ z cigaretových krabičiek, nikto ich nespochybňuje a je to tak správne. Koniec koncov všetky pomohli svojou troškou k tomu, že som sa tohto zlozvyku pred viac ako dvoma rokmi sama vzdala a drží ma to úspešne dodnes.
Nefajčiť je už niekoľko rokov stále viac „trendy“ a potreba ochrany nefajčiarov sa zdôrazňuje prakticky na každom kroku. Treba si však pripomínať aj to, na čo boli za toto obdobie nútení zvyknúť si fajčiari. Akési „dôstojné vnímanie“ fajčenia, ako v istej miere akceptovateľnej neresti dospelých, sa prakticky vytratilo. Tlak na nich sa stupňoval a so svojím zlozvykom museli postupne opustiť viaceré v minulosti pre fajčenie úplne bežné priestranstvá, vrátane väčšiny pohostinských zariadení. Majorita z nich sa na to nesťažuje, prispôsobili sa, mnohí to navyše oceňujú s argumentom, že keď už sú nútení ísť von, aspoň toľko nevyfajčia a ani domov sa nevracajú s neodolateľnou arómou popolníka.
Za dôležité pri tejto téme považujem zachovanie primeranej miery rešpektu, tolerancie no hlavne ochrany. V plnej miere si ich zaslúžia nefajčiari, no rovnako by sa mali vzťahovať na fajčiarov, aj keď na každú z týchto skupín z trochu iného hľadiska. Prispieť k tomu má aj platná európska tabaková legislatíva. Zmenami niektorých jej pravidiel a nastavení sa budeme tento týždeň zaoberať v Európskom parlamente. Spomína sa najmä nepredlžovanie dohôd medzi EÚ a niektorými tabakovými spoločnosťami, ktoré sa týkajú boja proti falšovaniu cigariet. Hovorím áno, poďme ich prehodnocovať, no v prvom kroku by nám mal byť známy ich reálny dosah alebo naopak zbytočnosť, z hľadiska boja proti tejto forme organizovanej kriminality.
Rovnako je potrebné pripomenúť, že niektoré rozhodnutia a s nimi súvisiace nástroje, ktoré sa dostali do tabakových smerníc majú skôr marketingový, než reálny prínos pre ochranu zdravia ľudí, či zamedzenie falšovania cigariet. Týka sa to napríklad tzv. plain packaging alebo štandardizovaných obalov cigariet, ktorých zavedeniu smernica napomáha. Toto opatrenie síce znie tak povediac „ľúbivo,“ no vonkoncom nebolo podrobené dostatočnej analýze jeho možných dopadov. Jednotné krabičky by určite uľahčili život najmä pašerákom, no naopak výrazne sťažili prácu našim pohraničníkom na východnej schengenskej hranici. Otázny je aj ich vplyv na fajčenie maloletých. To má na rozdiel od trendov u dospelej populácie bohužiaľ stále stúpajúcu tendenciu. Pre mladých ľudí je často dôležitá najmä dostupnosť a cena, vôbec nie či je krabička ružovej, fialovej alebo hnedej farby. Opatrenia, ktoré potrebujeme presadzovať sa preto musia týkať napríklad podrobného sledovania toku cigariet od ich výrobcu až po maloobchod. To považujem za dôležité či už z hľadiska ochrany zdravia, ale aj pre účinný výber spotrebných daní. Posnažím sa, aby sa týmto smerom uberala aj nadchádzajúca debata v Európskom parlamente.