Dôvodom už nie sú len županove fašistické sklony v minulosti spojené napríklad s fakľovými sprievodmi v gardistických uniformách, ale najmä jeho reálne štvorročné pôsobenie v čele úradu. S tým sa spája najmä zamestnávanie príbuzných, vrátane manželky a bratov bez výberového konania, vyberanie povinného „dvadsiatku“ z miezd viacerých svojich podriadených pracovníkov, miliónové machinácie pri verejnom obstarávaní na rekonštrukciu ciest, zastavenie obnovy stredných škôl a zariadení sociálnych služieb, výrazné zníženie hodnoty majetku kraja, obmedzovanie fungovania viacerých županovi „nepohodlných“ divadiel, či neschopnosť a následné úplné zastavenie čerpania eurofondov.
Ani táto skúsenosť však na výmenu stačiť vonkoncom nemusí, práve naopak. Veľká časť voličov, najmä tých vzhliadajúcich k slovenským fašistom, totiž pôjde vo všetkých krajoch voliť veľmi disciplinovane a v obrovskom hneve. Budú sa chcieť pomstiť za mnohé skrivodlivosti, ktoré sa im v živote dejú, tak ako to už vopred radi avizujú v diskusiách na sociálnych sieťach, či pod niektorými článkami. Chcú totiž určovať kto je ich priazne hoden a kto je podľa ich vlastnej reči len naničhodným „zradcom“ či „parazitom“ a bolo by ho za to treba potrestať.
My ostatní si vieme uvedomiť, že zlé veci sa bohužiaľ občas v živote dejú každému z nás a žiaden z politikov, nech je do neho vkladaná akákoľvek dôvera, to zmeniť úplne nevie. Sobotné voľby sú skutočne dôležité. Okrem boja proti vzmáhajúcemu sa extrémizmu v nich zároveň rozhodujeme o kvalite našich životov. V prípade samosprávnych krajov sa to týka najmä dopravy a rekonštrukcií ciest druhej a tretej triedy. Tu sa nenechajme klamať, že nám kraj alebo jeho predseda vie dať niečo zadarmo, lebo skutočne nevie. Dôležité kompetencie majú župy tiež vo vzťahu k európskym dotáciám v oblasti regionálneho rozvoja, stredným školám, domovom sociálnych služieb, či zdravotníckym zariadeniam v ich zriaďovacej pôsobnosti. Je tu veľká možnosť výberu z kandidátov nielen na županov, ale aj poslancov, ktorí dokázali predložiť odpočet svojej doterajšej práce, ako aj predstaviť konkrétny plán čo pozitívne chcú pre jednotlivé kraje priniesť v nasledujúcich piatich rokoch. Dajme im šancu a následne napĺňanie ich sľubov dôsledne kontrolujme. Vyberajme si však s rozumom, nie s hnevom a nenávisťou.