Vplyv energetických korporácií na rozhodovanie Junckerovej Komisie je prehnaný

Arogancia Európskej komisie v prípade rozšírenia plynovodu Nord Stream nadobudla nové rozmery. Dôkazom je nedávna precitlivená reakcia jej šéfa Jean-Claude Junckera na americké sankcie voči Ruskej federácii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Tieto sankcie môžu za istých okolností ovplyvniť realizáciu tohto zbytočného plynovodu a tým podľa Junckera ohrozovať energetickú bezpečnosť Európskej únie (EÚ).

Dovolím si pripomenúť, že nie som fanúšičkou obchodných sankcií medzi EÚ a Ruskom. Viac krát som opakovala, že táto sankčná vojna je trestom za opakované zlyhanie diplomacií na oboch stranách, ktoré doposiaľ nedokázali prispieť k riešeniu konfliktu na východnej Ukrajine. Sankcie poškodzujú ekonomické záujmy obyvateľov Ruska, ako aj členských štátov EÚ a nie sú tak nikomu na prospech.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Plynovod Nord Stream II je nezmyselnou „rúrou,“ ktorú EÚ nepotrebuje. Existujúce prepravné trasy pre ruský plyn sú kapacitne postačujúce, pričom aj fungujúce dve vetvy plynovodu Nord Stream spájajúce Nemecko s Ruskom po dne Baltského mora, dokončené v období 2011 – 2012, sa zatiaľ naplno nevyužívajú. Dôležité pre energetickú bezpečnosť EÚ a jej členských štátov je tlak na energetické úspory, ktoré nás robia menej závislými od fosílnych palív zo zahraničia, ako aj diverzifikácia zdrojov, nie prepravných trás zemného plynu. Nord Stream II nerieši jedno ani druhé. Je len politickým projektom Putina a Merkelovej, prinášajúcim novú cestu na prepravu ruského plynu obchádzajúcou Ukrajinu a tým pádom aj Slovensko. Existujúce plynovody kvôli nemu zostanú nevyužité, čo automaticky poškodzuje naše národné ekonomické záujmy.

SkryťVypnúť reklamu

Junckerove vyjadrenia ukazujú, že Komisia sa vie postaviť proti sankciám ovplyvňujúcim obchodné vzťahy medzi EÚ a Ruskom najmä ak nevyhovujú Nemecku, prípadne vybraným energetickým korporáciám. Týmto správaním zároveň ignoruje vôľu premiérov viacerých členských štátov vrátane krajín Vyšehradskej štvorky, ktorí ešte minulý rok deklarovali najvyšším predstaviteľom EÚ, že projekt Nord Stream II podľa nich nerešpektuje princípy energetickej únie, nie je v súlade s platnou európskou legislatívou a je v otvorenom rozpore s politikou, ktorú EÚ vedie voči Ukrajine. Spájanie energetickej bezpečnosti Únie s Nord Stream II., teda so záujmami veľkých energetických korporácií, ktoré sa spolu s Gazpromom na projekte podieľajú je výsmechom, ktorý len ukazuje aký veľký vplyv tieto súkromné spoločnosti na rozhodovanie Junckerovej Komisie majú.

Monika Beňová

Monika Beňová

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Monika Beňová, poslankyňa Európskeho parlamentu za SMER-SD Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu