Zabráňme firmám z daňových rajov pracovať pre štát

Pri verejnom obstarávaní by mali rozhodovať predovšetkým transparentný výber dodávateľa a kvalita následne dodaného tovaru alebo služby. Verejné obstarávanie sa týka veľkého množstva finančných prostriedkov a dochádza pri ňom ku kríženiu politických a ekonomických záujmov. Aj preto sa v súvislosti s ním stretávame s viacerými problémami. Tie sa však vyskytujú nielen na Slovensku, ako by sme sa mohli mylne domnievať, ale v celej Európskej únii (EÚ). V Stratégii Európa 2020 zohráva verejné obstarávanie kľúčovú úlohu. Pri správnom nastavení a efektívnom využívaní, je jedným z rozhodujúcich trhovo orientovaných nástrojov, ktoré aktívne napomáhajú v dosahovaní stabilného a inkluzívneho hospodárskeho rastu. Práve ten potrebujeme z hľadiska vytvárania nových, udržateľných pracovných miest. Len tie nám totiž skutočne pomôžu dostať sa z krízy von.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Otázka dnes podľa mňa znie akým smerom by sme sa mali vydať z hľadiska ďalšieho ztransparentnenia procesov verejného obstarávania? Nevyhnutné je samozrejme zjednodušenie a sprehľadnenie existujúcich pravidiel, zlepšenie kontroly a vyhodnocovania predkladaných ponúk. To však berme ako také všeobecne platné konštatovanie. Za dôležitý a konkrétny krok považujem predovšetkým vylúčenie firiem, ktoré sídlia v daňových rajoch (možno ich poznáte pod označením schránkové firmy) z celého procesu verejného obstarávania. Znamená to, že by sa na ňom takéto spoločnosti nemohli zúčastňovať. Firmy s nejasným pôvodom a majiteľmi by tak vôbec nesmeli pracovať pre štát. Ak by sa im predsa len podarilo zúčastniť sa výberového konania a nebodaj v ňom aj uspieť, postihovala by ich špeciálna daň vzťahujúca sa výlučne na takéto subjekty. Tým by sme efektívne zabránili zneužívaniu peňazí daňových poplatníkov. Zavádzanie podobných pravidiel som jednoznačne podporovala aj v priebehu končiaceho sa legislatívneho obdobia v Európskom parlamente.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z procesu verejného obstarávania by mali byť vylúčené aj spoločnosti, ktoré nie sú schopné presvedčivo preukázať plnenie svojich záväzkov. Znamená to najmä zdokladovanie platieb za sociálne zabezpečenie svojich zamestnancov, ako aj plnenie si ďalších povinností vyplývajúcich napríklad z platných kolektívnych zmlúv. Zúčastňovať by sa nemali ani tie, ktoré sú dlhodobo a neoprávnene dlžné svojim subdodávateľom. Naopak, pravidlá verejného obstarávania musia byť lepšie prispôsobené potrebám malých a stredných podnikov. Tie totiž predstavujú až 99 % všetkých podnikov v EÚ a v najväčšej miere od nich závisí tvorba nových pracovných miest. Sú tak hlavnou hybnou silou európskeho hospodárstva. Ak budú podmienky a požiadavky ohľadom verejného obstarávania nastavené priveľmi zložito, zvýši to náklady pre takéto firmy a bude ich to odrádzať od aktívnejšej účasti na ňom.

Monika Beňová

Monika Beňová

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Monika Beňová, poslankyňa Európskeho parlamentu za SMER-SD Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu