Dokazujú svoju šikovnosť vo všetkých oblastiach práce, do ktorej sa kedy pustili. Nie je už žiadnou výnimkou, že ženy zastávajú vysoké funkcie, riadia korporáty, vyvíjajú nové technológie, vládnu miliónovým rozpočtom alebo jazdia v taxíkoch. Opatrenia na inklúziu podporujúce rodovú rovnosť priniesli v posledných rokoch naozaj veľa žien aj do profesií, ktoré boli doménou mužov. Takým je napríklad aj sektor dodávateľských reťazcov a logistiky.
Kamionista bol vždy chlap
Pred sto rokmi bola efektívna preprava tovaru z bodu A do bodu B činnosťou prevažne exteriérovou, vyžadujúca manuálnu zručnosť a silu. Muži nakladali ťažký tovar na korby vozov ťahaných koňmi, neskôr na prvé nákladné automobily. Ruku na srdce, aj dnes si pod pojmom „kamionista“ predstavíme statného chlapa v károvanej košeli. Neskôr, keď sa mechanizácia a automatizácia čoraz viac rozširovali, „silový“ faktor sa stával menej dôležitým. Namiesto toho do popredia vystúpilo plánovanie, realizácia a kontrola efektívneho toku a skladovania tovaru. Tieto aspekty sa stali kľúčovými pre realizáciu efektívnych operácií dodávateľského reťazca. Skúsenosti tiež ukazujú, že zamestnať ženy v logistických pozíciách je dobrý nápad, keďže sú pri manipulácii s tovarom jemnejšie a tým pádom majú menej škodových udalostí.
Náročný nábor do logistiky
S týmito stereotypmi sme sa pasovali aj u nás v FM Logistic. Keď sme v roku 2022 otvárali nový sklad v poľskom Głogowe, za cieľ sme si dali prilákať čo najviac žien na rôzne pracovné pozície. Stáli sme celkovo pred veľkou výzvou, pretože sme boli na danom trhu nováčikmi a potrebovali sme vyskladať celý tím o zhruba 160 ľuďoch. Nielenže sme chceli zamestnať viac žien, no vedeli sme, že odvetvie logistiky sa už dlhodobo pasuje s náborovými problémami. Dokonale to ilustruje štúdia spoločnosti ManpowerGroup z roku 2021, kde je práve sféra logistiky a dodávateľských reťazcov tým sektorom, v ktorom je najťažšie nájsť kvalitných pracovníkov a pracovníčky.
Ambasádorky z našich radov
Najprv sme si urobili podrobný prieskum cieľovej skupiny, t. j. súčasných a potenciálnych zamestnancov. Videli sme, že napriek zaužívaným stereotypom dámy nielenže chcú pracovať v logistike, ale sa v nej aj úspešne realizujú - získavajú novú kvalifikáciu a stúpajú v kariérnom rebríčku. Nevzdávajú to ani napriek nie vždy povzbudivý reakciám okolia: „Žena na túto prácu?!“, alebo „Ty to nezvládneš, je to ťažká práca“. Niekedy stačilo len zdvihnuté obočie dodávateľského šoféra, ktorý sa neveriacky pozeral na ženu svižne vykladajúcu kamión pomocou vysokozdvižného vozíka. Rozhodli sme sa, že s tým musíme niečo urobiť a dostať tieto príbehy na verejnosť. Na tento účel sme pozvali naše kolegyne, aby sa zúčastnili na kampani ktorej cieľom bolo budovať imidž zamestnávateľa a povzbudiť ich, aby u nás pracovali. Tým sme chceli nielen oceniť ich prácu, ale aj ukázať všetkým, že v našich skladoch pracujú skvelí profesionáli, ľudia, s ktorými sa môžete stotožniť.

Ženy vo väčšine
Efekt tejto kampane zameranej na ženy predbehol všetky naše očakávania. Podarilo sa nám prilákať 1 450 žiadostí a napriek zložitej situácii na trhu a napriek bežným stereotypom o práci v sklade sa nám podarilo vytvoriť tím 160 ľudí, pričom väčšinu - 60 % - tvoria ženy. To svedčí o tom, že kampaň dodala ženám sebavedomie a povzbudila ich, aby si vyskúšali prácu v odvetví, ktorému stále dominujú muži. Celkovo v skladoch spoločnosti FM Logistic pracuje čoraz viac žien, ktoré sú nielen rovnako dobré ako ich mužskí kolegovia, ale aj zarábajú úplne rovnako. Navyše, polovicu manažmentu spoločnosti FM Logistic tvoria ženy.
Slovenské dámy tiež milujú FM Logistic
Platí to rovnako aj pre našu slovenskú platformu v Seredi. Momentálne sú ženy vo väčšine, z 397 zamestnancov je dám 234, z toho v co-packingu ich pracuje 163. V sklade zastáva 22 žien pozíciu picker, čiže dámy vyzdvihujú tovar, skenujú ho a nosia pomocou nízkozdvižných vozíkov. Dokonca máme aj jednu dámu na typicky mužskej pozícii retracker, ktorá obratne jazdí s vysokozdvižným vozíkom. A že táto práca nežnejšie pohlavie napĺňa, dokazuje aj zamestnankyňa v Seredi, ktorá je tu spokojná už takmer 20 rokov. Určite k tomu okrem rovnosti platov prispievajú aj aktivity zamerané na ženy, ako napríklad oslava dňa žien či osvetová kampaň o onkologických ochoreniach „ružová stužka“, do ktorej sa spoločnosť každoročne zapája.