Nezaujímajú slovenských mužov sny? Túto otázku som si položila, keď som si pozrela mená tých, ktorí sa rozhodli na Startlabe pomôcť mi vydať moju knižku LUCIDNÉ OBRAZY V SNOCH. 26 žien a 4 muži.
Pozerám na svoju knižnicu - samí muži: C. G. Jung – Vzpomínky, sny, myšlenky, Sigmund Freud - Výklad snů, Stephen LaBerge – Lucidní snění, Robert Waggoner – Lucidní snění: Brána k vnitřnímu já, Robert Moss – Vědomé snění: Duchovní cesta pro každodenní život, Mark McElroy – Lucidní snění pro začátečníky, Carlos Castaneda – Umění snít, Tenzin Wangyal – Tibetská jóga snu a spánku, Matthew Walker – Proč spíme a kopu ďalších. Mám iba tri knihy, ktorú napísali ženy o snoch – V. Kastová – Sny, T. Burgwieser – Žite svoje sny, A. Heretiková Marsalová/ A. Heretik – Sny a teda k tomu aj tých 5 mojich.:)
Na prvý pohľad by sa teda zdalo, že muži v literatúre sa venujú snom oveľa viac ako ženy. Ale moje knižky podporuje 87% žien a iba 13% mužov. A tak sa zamýšľam prečo to je takto? Keby som bola muž, bolo by to iné? Brali by to muži vážne? Žena nemôže napísať zaujímavú knihu o snoch? Alebo to súvisí s tým, že väčšinu slovenských mužov zaujímajú iba hmotné statky? Naháňajú novodobých mamutov a nemajú čas na také taľafatky ako sny? Myslia si, že sny im nemôžu v ničom prospieť? Slovenskí muži nevedia aké bohatstvo majú vo svojich snoch?
V každom sne je ukrytá informácia z vlastného nevedomia. Zo sna sa dá vyčítať či už zdravotný stav, alebo prežitá trauma, ktorá chce byť vyliečená alebo praktická rada týkajúca sa práce či vzťahov. Sny inšpirovali nielen psychológov a psychiatrov ale aj mnohých vedcov, spisovateľov, básnikov, maliarov, hudobníkov či filmárov. Naisto ste zachytili nejaké historky z minulosti napríklad o Nikolovi Teslovi, že vysníval niektoré svoje vynálezy alebo ruský vedec Mendelejev uvidel periodickú tabuľku prvkov v sne, chemik Kekule sníval o hadovi, ktorý požiera svoj chvost a pochopil, že vzorec benzénu, ktorý hľadal má kruhový charakter, alebo vo výtvarnom umení zo snov čerpal Hieronymus Bosch, Salvator Dalí, René Magritte, William Blake, v beletrii sa inšpiroval snami vo svojom diele napríklad svetoznámy autor sci-fi Philip K. Dick, ale tiež aj Lewis Caroll a jeho Alica v krajine zázrakov, vo filme so snami pracoval napríklad Ingmar Bergmann alebo aj Federico Felliny, v súčasnosti so snami vo filme veľa pracuje David Lynch alebo Christopher Nolan, ktorý režíroval film Počiatok.
Ozaj by som chcela vedieť, či slovenských mužov nezaujímajú ich vlastné sny a prečo to tak je. Kľudne píšte do komentárov. A keby ste sa chceli dozvedieť niečo o lucidných snoch, môžete si o tom prečítať v mojej novej knižke LUCIDNÉ OBRAZY V SNOCH. Môžete si ju objednať na Startlabe: https://www.startlab.sk/projekty/2821-lucidne-obrazy-v-snoch/
Tak dolucidity, milí priatelia.
ZuzAna Foltýnová a Vedomé snívanie