Vychádzajúca hviezda versus pokojná sila. Začala sa mobilizácia voličov. Zatiaľčo Mistrík sa sám zaradil skôr do stredovo-konzervatívno-pravicovej polohy s oslovením voličov najmä v strednom veku, Čaputová primárne oslovuje inú voličskú skupinu: skôr stredovo-liberálno-ľavicovej polohy s dôrazom na mladšie ročníky.
Čaputová je v polohe win-win. Prezidentská kampaň jej významne pomáha k zviditeľneniu Progresívneho Slovenska (PS) ktorého je podpredsedníčkou. Prezidentská kampaň má potenciál nakopnúť preferencie strany do pásma zvoliteľnosti a výrazne znížiť strach zvažovateľa voľby PS z prepadnutia hlasu. Zároveň týmto úspechom Čaputová má šancu dostať sa v rámci PS do jej čela a stať sa jej tvárou.
Jej stranícka zviazanosť jej zároveň prirodzene podráža nohy v prípadnom druhom kole prezidentských volieb. Presvedčiť 50%+ hlasujúcich ako podpredsedníčka PS by bola prakticky nadľudská úloha. (Nedokázal to pred štyrmi rokmi ani Fico.) Svedčia o tom prieskumy pre prípadné druhé kolo, kde Mistrík má voči lídrovi prieskumov Šefčovičovi vyrovnané šance, Čaputová s pomerom 58:42 minimálne. Zároveň by to znamenalo prepísanie historických sociodemografických charakteristík Slovenska od čias, keď Radičovú porazil v druhom kole Gašparovič. Je otázkou, kedy Slovensko dozreje k tomu, že prezidentkou môže byť aj žena.
Čaputová má šancu rehabilitovať titul JUDr v najvyššej politike. Po Mečiarovi, Ficovi, Dankovi, Gašparovičovi, .... cítiť u časti voličstva značnú únavu, skepsu a nedôveru voči doktorom práv na čele štátu.
Mistríka a Čaputovú spája prozápadná orientácia a odhodlanie nevymenovať Fica za predsedu ústavného súdu a spolu s ním aj všetko, čo Ficova éra symbolizuje: vládu oligarchie a vytvorenie systému nedotknuteľnosti našich ľudí.
V posledných 4 týždňoch pred voľbami budú rozhodujúce dva fenomény:
(1) pre prvé kolo: zvýšenie volebnej účasti
(2) pre druhé kolo: do akej miery budú ochotní voliči Mistríka podporiť Čaputovú resp. voliči Čapútovej voliť Mistríka.
Zvýšenie volebnej účasti znamená presmerovať FB do volebnej miestnosti. T.j. byť v čase volieb v mieste trvalého pobytu alebo mať vybavený voličský preukaz: https://www.finance.sk/182858-ako-vybavit-volicsky-preukaz/
Kampaň musia obaja kandidáti viesť hodnotovo (elementárna spravodlivosť, prihlásenie sa k západu, ukončenie Ficovej éry), pozitívne, mobilizujúco vo vzťahu k volebnej účasti a v istom slova zmysle vzájomne podporne s dôrazom na svoju hlavnú voličskú skupinu, ktorá je v jadre vzájomne odlišná.
Ideálny výsledok pre mňa by bolo, keby tak Mistrík ako aj Čaputová boli v r.2020 obaja v politike. To je možné len vtedy, ak bude Mistrík prezidentom a Čaputová členkou koaličnej rady. Keď Fico nebude predsedom ústavného súdu a Čaputová v PS presadí, že PS nepôjde po úspešných voľbách so SMEROM. Čaputová má veľkú šancu rehabilitovať pojem "sociálna demokracia" na Slovensku a alebo vytlačiť SMER do mútnych vôd pohrobkov HZDS alebo v ňom vyprovokovať vnútornú očistu, ktorá vytlačí starú gardu symbolizovanú unaveným a skompromitovaným Ficom a Kaliňákom.
Mistrík aj Čaputová si tak napriek volebnej súťaži majú prečo vzájomne držať palce. Snáď sa im to podarí preniesť aj na svojich sympatizantov. Hlavnými súpermi Čapútovej a Mistríka zostáva Harabín, Kotleba a Šefčovič.
Po mesiaci kampane zostávajúcej do volieb je dôležité, aby Čapútovci boli stále schopní podporiť Mistríka, a Mistríkovci Čapútovú. Bez toho nemá šancu ani jeden z nich.