
Upevňuje sa trojkoalícia bratov kríža. Dlhoročný predseda KDH p. Hrušovský, niekdajší vyslanec KDH do SDK p. Dzurinda a niekdajší predseda MKDH p. Bugár.
Moci v konzervatívnych stranách sa teda opäť plne ujali politickí dinosauri. K výraznejsšej generačnej obmene v nich nateraz nedošlo.
Slovenské politické spektrum sa štandardizuje.
Jasnejšie ako kedykoľvek predtým sa ukazuje trojuholník: liberáli, socialisti, konzervatívci.Teda delenie, podľa ktorého sú jednotlivé strany slovenského politického spektra zaradené aj v európskych štruktúrach, kde KDH a SDKÚ pôsobí spoločne v EPP spolu s V. Orbánom.
Dnes som si pozrel tablo najčítanejších titulkov v týždenníku týždeň.Týždenník, ktorý je dlhodobo vnímaný ako dvorné médium konzervativizmu na Slovensku. Niečo ma tam prekvapilo a zaujalo:
Úplne najčítanejší titulok:
Konzervatívci volia Sulíka
http://www.tyzden.sk/nazivo-doma/konzervativci-volia-sulika.html
a ďalšie titulky najčítanejších článkov:
Miklošov zle zapnutý gombík
Eurootázky
Ficov miništrant
Prečo som na strane Richarda Sulíka
R. Sulík: Sme jediní ktorí nepôjdu s Ficom
Nová generácia a Fico
Čo sa stalo? Mám pocit, že politickí reprezentanti konzervativizmu na Slovensku sa ocitli v najhlbšej kríze odo dňa, keď som získal volebné právo. Nie je to len o dnešnom rozhodnutí Ivety Radičovej a tom, čo k tomuto rozhodnutiu viedlo. Len v ostatom roku bolo mementom napríklad neúspešná kandidatúra Magdy Vášáryovej z SDKÚ na post primátorky Bratislavy, ktorú tradiční podporovatelia pravice vnímali veľmi rozpačito a mnohí sa cítili "znásilnení". Rovnako rozpačito vyznel proces kandidatúry p. Trnku na post generálneho prokurátora, ktorého kandidatúru predniesli spoločne poslanec SDKÚ a SMER s obhajobou p. Dzurindu a priamou podporou v tajných voľbách od niektorých poslancov konzervatívnych strán.Chýbal mu jediný hlas.Nehovoriac o generálnej dohode Fica s predstaviteľmi RKC v predchádzajúcom období.
V ostatných dňoch sa odkrylo nielen personálne ale aj hodnotové pnutie v politických reprezentantoch konzervativizmu na Slovensku. Zápas, ktorý prebehol v roku 2006 v KDH a spôsobil jeho štiepenie nie je, ako vidno, zahojená rana. Naopak vnútrostranícka diskusia o tom, či so SMERom áno alebo nie je v r. 2011 snáď ešte silnejšia ako bola v roku 2006 a z KDH sa preliala aj do SDKÚ a Mostu. Rovnako nezostala len vo vnútri, ale derie sa na verejnosť, ako to verejne deklaroval v nedeľu v televíznom prenose p. Hrušovský.
Ďalšiu hodnotovú ranu konzervativizmu može priniesť vývoj po 10.3.2012, ak by sa Ficovi podarilo zlomiť konzervatívny klub, z ktorého časť by sa ocitla v koalícii s Ficom a časť v opozícii. Viete si predstaviť, že to isté opatrenie bude jedna kresťanská strana obhajovať spolu s Ficom, a tá druhá ho bude z opozície oponovať? Je pravdepodobné, že takúto otvorenú hodnotovú eróziu by už minimálne jedna z nich v ďalších voľbách nerozchodila.
Konzervativizmus sa rád pri hľadaní odpovedí pozerá do minulosti. Možno v nej objaví a prečíta, čo bolo príčinou toho, že dnes už ani Mečiar, ani napríklad české KDH nie je v parlamente. Podľa mňa čaká konzervatívny trojblok veľké spytovanie svedomia. A to nielen za udalosti ostatných týždňov plného otočiek o 180 stupňov, nátlaku a intríg ale omnoho širšie. Pád vlády, z ktorého svorne obviňujú SaS nemusí vyjsť ako univerzálne zaklínadlo. Je málo známy fakt, že aj keby boli všetci členovia poslaneckého klubu SaS zahlasovali za euroval a dôveru vláde, vláde by stále chýbal 1 hlas a teda by padla. To hovorí sumár na tabuli po skončení hlasovania.
Ak nebude dostatočným impulzom k sebareflexii, ktorý sa dá stihnúť ešte pred voľbami ani dnešný odchod Ivety Radičovej z volebnej kandidátky a jeho príčiny, može prísť pohroma vo forme vystaveného účtu tradičného konzervatívneho voliča v deň volieb. Ak niečo stojí pred konzervatívnymi stranami, je to hlboké spytovanie si svedomia, ujasnenie hodnotovej orientácie a generačná obmena. Musím povedať, že zatiaľ sa im do spytovania svedomia nechce a šokové vytriezvenie prinesie asi až vox populi v marci.
Som rád, že SaS má v týchto otázkach jasno. Vie čo chce, ide si za tým, je čitateľná a dokáže uniesť aj vyhodenie z vlády, ak ide o hodnoty. Nehľadá výhovorky, ale argumenty. Možno je to aj preto, že SaS tvoria ľudia, ktorí dokázali niečo v "civilnom" živote mimo politiky, v ktorej doposiaľ takmer nikto z nás nepôsobil. Ľudí, ktorí majú čisté svedomie, a majú odvahu zverejniť svoje rontgenove snímky na www.politikaopen.sk. Ľudí, ktorých kapitálom je ich česť.