reklama

Katkin boj

Katka sa s priateľom dala dokopy len pred 3 mesiacmi. On mal oficiálne inú, no Katke tvrdil, že ich vzťah už neexistuje. Katka bola preňho tá najúžasnejšia na svete. No keď mu oznámila, že je tehotná, začali problémy...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Katka sa nám ozvala po dlhšom konflikte s otcom dieťaťa, ktoré nosila pod srdcom. Dali sa dokopy len pred troma mesiacmi, kedy on mal oficiálne inú priateľku, no Katke tvrdil, že ich vzťah už dlhú dobu prakticky neexistuje. S Katkou mu bolo dobre, bola preňho tá najúžasnejšia na svete, ideálna partnerka... Veľmi si rozumeli, akurát ju občas hnevala jeho nezodpovednosť, ale inak aj ona považovala ich vzťah za skvelý. No keď mu oznámila, že je tehotná, začali sa problémy. On sa na otcovstvo ešte necítil, výdavky s dieťaťom mať nechcel, lebo veď pracuje ešte len krátko... A vlastne jej chcel práve oznámiť, že sa vracia k bývalej.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre Katku to bol šok. Z ničoho nič ostala sama len s dieťaťom, s pocitom, že bola zradená niekým, kto jej tvrdil, že ju ľúbi, no aj s vedomím, že ona sama mohla v mnohých ohľadoch konať rozumnejšie. Nevedela, kde bude s dieťatkom bývať, lebo doma by sa už nezmestili, nevedela ani to, či sa s otcom dieťaťa bude dať dohodnúť na výživnom aj bez naťahovačiek na súde, nevedela, ako doštuduje vysokú školu, z čoho bude žiť... Jediné čo vedela, bolo to, že potrat by si nikdy neodpustila, lebo deti odjakživa milovala. Doma však žiadne nadšenie nečakala, na pomoc rodičov sa pre komplikované vzťahy v rodine spoľahnúť nemohla.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ozvala sa nám do Poradne Alexis nahnevaná a nešťastná. Potrebovala právne poradenstvo, aby vedela, ako riešiť výživné, no tiež niekoho, komu by sa mohla vyžalovať bez toho, aby z druhej strany vnímala pohoršenie či nemenej zraňujúcu ľahostajnosť. V nasledujúcich týždňoch sme ako jedni z mála stáli pri nej a prežívali spolu s ňou starosti, ale aj menšie či väčšie úspechy. Otec dieťaťa o dcérku nejavil záujem, peniaze, ktoré sľúbil posielať každý mesiac, od neho Katka nevidela ani po dlhšej dobe, odmietal sa stretnúť s jej rodičmi... Šťastie v nešťastí bolo, že sa Katke podarilo získať ubytovanie u blízkych príbuzných, takže takmer zadarmo. Lenže nepoužívané poschodie rodinného domu bolo úplne bez zariadenia. A hoci žobroniť od známych nábytok či spotrebiče jej pripadalo ponižujúce, bola si vedomá, že zárobok z brigády ju od toho nezachráni... V poradni Alexis sme jej mohli vďaka dobrým ľuďom pomôcť aj s týmto – na našu výzvu darovať anonymnej klientke z konkrétneho regiónu zariadenie do bytu a veci pre bábätko zareagovalo množstvo ľudí, niektorí dokonca ochotní priviesť potrebné veci na vlastné náklady rovno Katke. Práve vďaka nim mala Katka v posledných mesiacoch tehotenstva aspoň túto oblasť vyriešenú – vedela, že pre dcérku má dostatok oblečenia, kočík a iné nákladné veci, ale hlavne dôstojné miesto na bývanie bez toho, aby si musela požičiavať peniaze, ktoré by nebolo možné splatiť z rodičovského príspevku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Príbehy ako ten Katkin majú vždy otvorený koniec. Možno sa rodičia čoskoro zmieria s tým, že ich dcéra je slobodnou mamičkou, možno nie. Možno školu dokončí ľavou zadnou, možno si ju o pár rokov predĺži. Možno sa čoskoro v jej okolí nájde mladý muž, ktorý bude mať k nej aj dieťatku úplne iný prístup než predchádzajúci priateľ a vytvoria šťastnú rodinku, možno nie. Každopádne teraz zrejme nejaký čas prežije len s dieťatkom. Bude to náročné a nebude to fér - pri splodení dcérky síce boli dvaja, aj chyby urobili dvaja... Ale následky si ponesie viac-menej len ona sama. Bývalý partner je už dávno kdesi s inou, možno o nič menej zodpovedný než predtým – veď jediný následok toho, že má niekde dieťa, je o máličko menšia výplata. Suma, ktorá na nej chýba, však rozhodne nevyváži čas, financie a obety, ktoré prinesie v najbližších rokoch Katka. Napriek tomu Katka svoje rozhodnutie nechať si dieťa neľutuje a usmiateho drobca by dnes nedala za nič na svete...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

* Meno klientky je zmenené.


Poradňa Alexis, n.o. vznikla ako jeden z projektov konkrétnej pomoci Fóra života, od októbra 2014 je už samostatnou organizáciou. Jej poslaním je pomáhať matkám, ktoré neplánovane otehotnejú a dostanú sa tým do ťažkej životnej situácie. Nájdu tu sociálne, psychologické a právne poradenstvo, kontakty na ďalšie organizácie v regiónoch a spolupracujúcich odborníkov z rôznych profesií.
Poradenstvo poskytujeme aj ženám, ktoré podstúpili umelý potrat a trpia jeho následkami, a tiež ženám so skúsenosťou spontánneho potratu.

Fórum života

Fórum života

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Fórum života je zriaďovateľom neziskových organizácií poskytujúcich všeobecno-prospešné služby - Poradne Alexis n.o., gynekologickej ambulancie Gianna n.o. a prevádzkovateľom projektu Zachráňme životy. Je platformou združujúcou 51 mimovládok, desiatky spolupracujúcich organizácií a stovky jednotlivcov, podporovateľov a dobrovoľníkov, ktorých spája spoločná vízia – ochrana ľudského života v každej jeho fáze - od počatia po prirodzenú smrť a rodiny ako optimálneho miesta rozvoja ľudskej osobnosti. Svoju misiu napĺňa v troch oblastiach – v advokácií, prevencii a v konkrétnej pomoci. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu