Tutovka

Zatiaľ čo jeden zo symbolov Azerbajdžánu - „nar", je  ešte len v kvete, iný - tiež veľmi obľúbený azerbajdžanský ovocný strom „tut" - už „ponúka" svoje plody. Aby som nezostal len v domácom názvosloví tak priblížim tieto našincovi nič nehovoriace pomenovania. „Nar" je v slovenčine „granátové jablko" a „Tut" je v slovenčine „moruša".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nuž veru ani jeden z týchto ovocných stromov u nás nie je bežný. Ba naopak. Granátové jablko síce kúpite aj na niektorých našich trhoch, ale výlučne len z dovozu - obyčajne zo Španielska, alebo Turecka. Morušu síce na Slovensku môžete nájsť, ale určite len zriedkavo.

Nechajme „nar" dokvitnúť, vyrásť a potom dozrieť. Poďme radšej k „tutu - moruši", ktorá už pomaly končí rozdávať svoje plody. Spolu s čerešňou a marhuľou sú to prvé pravé, tohoročné ovocia, ktoré teraz, koncom mája, je možné v hojnom množstve kúpiť na trhoch, vedľa cesty aj len tak na ulici. To, že je obdobie dozrievania tutu, vidno najmä na chodníkoch, ktoré v týchto dňoch po opadanom a rozšľapanom tute vyzerajú hrozne. Presvedčil som sa o tom aj ja, keď ako novému sa mi ušlo parkovať rovno pod tutom. Moje auto potrebuje každý deň umyť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Tut rastie v Azerbajdžáne v dvoch druhoch - svetlý a tmavý. Plody sa trochu podobajú našej černici (zvlášť tmavý tut), no sú o niečo väčšie.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Trošku podobná je aj chuť. Zrelé „tuty" sú sladučké a silno šťavnaté. Pri veľkých rozkošatených stromoch sa môžete „napásť" len tak postojačky.

Obrázok blogu

Pre chlapcov zase nie je problém vyliezť na strom a „napásť" sa tam. No väčšinou sa „tut" oberá už zrejme vyskúšaným spôsobom. Predviedli nám ho minulý týždeň kolegovia, pri našej návšteve Dallaru. Miestny náčelník železničnej stanice videl ako sa načahujeme za sladkými plodmi a tak operatívne vyriešil problém. Tak ako som sa už neraz presvedčil - Azerbajdžanci sú majstri improvizácie. Z kufra svojho auta vytiahol fóliu, každý z kolegov chytil jeden roh fólie a zber bol pripravený. Najmladší z nás vyliezol na strom, potriasol a za pár minút sme mali toľko „tutu", že sme také množstvo v žiadnom prípade zjesť nemohli .

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Pri tom sme sa dozvedeli, že plody moruše majú tiež liečivé účinky. Majú priaznivé tráviace účinky a pôsobia tiež ako čistič organizmu. Liečivo pôsobia tiež odvary z listov pri úprave cukru v organizme.

Hoci Azerbajdžanci pijú najmä čaj, potom dlho nič a potom zase čaj - predsa len nepohŕdnu ani „ostrým". A tak podobne ako v iných končinách našej malej zemegule - páli sa aj tu. „Tutovka" - ako sa volá liehový nápoj vyrobený z tutu, je vyrábaná aj oficiálne v liehovaroch, ale „pália" si ju aj doma. Mal som možnosť ochutnať Tutovku aj domácu , aj kúpenú a veru - niet na dobrú domácu...

Obrázok blogu
František Murár

František Murár

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bežný "reprezentant generácie seniorov" Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

225 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu