Nuž veru ani jeden z týchto ovocných stromov u nás nie je bežný. Ba naopak. Granátové jablko síce kúpite aj na niektorých našich trhoch, ale výlučne len z dovozu - obyčajne zo Španielska, alebo Turecka. Morušu síce na Slovensku môžete nájsť, ale určite len zriedkavo.
Nechajme „nar" dokvitnúť, vyrásť a potom dozrieť. Poďme radšej k „tutu - moruši", ktorá už pomaly končí rozdávať svoje plody. Spolu s čerešňou a marhuľou sú to prvé pravé, tohoročné ovocia, ktoré teraz, koncom mája, je možné v hojnom množstve kúpiť na trhoch, vedľa cesty aj len tak na ulici. To, že je obdobie dozrievania tutu, vidno najmä na chodníkoch, ktoré v týchto dňoch po opadanom a rozšľapanom tute vyzerajú hrozne. Presvedčil som sa o tom aj ja, keď ako novému sa mi ušlo parkovať rovno pod tutom. Moje auto potrebuje každý deň umyť.

Tut rastie v Azerbajdžáne v dvoch druhoch - svetlý a tmavý. Plody sa trochu podobajú našej černici (zvlášť tmavý tut), no sú o niečo väčšie.


Trošku podobná je aj chuť. Zrelé „tuty" sú sladučké a silno šťavnaté. Pri veľkých rozkošatených stromoch sa môžete „napásť" len tak postojačky.

Pre chlapcov zase nie je problém vyliezť na strom a „napásť" sa tam. No väčšinou sa „tut" oberá už zrejme vyskúšaným spôsobom. Predviedli nám ho minulý týždeň kolegovia, pri našej návšteve Dallaru. Miestny náčelník železničnej stanice videl ako sa načahujeme za sladkými plodmi a tak operatívne vyriešil problém. Tak ako som sa už neraz presvedčil - Azerbajdžanci sú majstri improvizácie. Z kufra svojho auta vytiahol fóliu, každý z kolegov chytil jeden roh fólie a zber bol pripravený. Najmladší z nás vyliezol na strom, potriasol a za pár minút sme mali toľko „tutu", že sme také množstvo v žiadnom prípade zjesť nemohli .




Pri tom sme sa dozvedeli, že plody moruše majú tiež liečivé účinky. Majú priaznivé tráviace účinky a pôsobia tiež ako čistič organizmu. Liečivo pôsobia tiež odvary z listov pri úprave cukru v organizme.
Hoci Azerbajdžanci pijú najmä čaj, potom dlho nič a potom zase čaj - predsa len nepohŕdnu ani „ostrým". A tak podobne ako v iných končinách našej malej zemegule - páli sa aj tu. „Tutovka" - ako sa volá liehový nápoj vyrobený z tutu, je vyrábaná aj oficiálne v liehovaroch, ale „pália" si ju aj doma. Mal som možnosť ochutnať Tutovku aj domácu , aj kúpenú a veru - niet na dobrú domácu...
