Ďalší minister hospodárstva neodolal a nasadil si prilbu

Dostavba jadrovej elektrárne Mochovce sa čím ďalej, tým viac začína podobať na nový nekonečný príbeh typu diaľnica do Košíc. Cena dostavby stúpa, termíny sa posúvajú no a politici opäť sľubujú, že teraz to už konečne bude.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Neviem, čím to je, že sa naši ministri radi obliekajú do pracovných odevov, keď nám ohlasujú svetlú budúcnosť. Niektorí si dajú maskáče, iní zasa uniformy reprezentujúce odvetvie v sektore, ktorému práve vládnu.

Inak to nedopadlo ani s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom. Ani ten neodolal a rovnako ako jeho predchodcovia Ľubomír Jahnátek a Peter Žiga v prilbe a reflexnej veste ohlásil, že sa veľmi rýchlo blížime k spusteniu výroby elektriny v treťom bloku elektrárne Mochovce. A urobil tak po boku Branislava Strýčka, šéfa Slovenských elektrární, ktorý túto správu už oznamoval. Aj s ministrom Jahnátkom, aj s ministrom Žigom. Navyše, po stanovisku Najvyššieho kontrolného úradu, ktorý potvrdil, čo sme všetci tak nejako tušili, že v elektrárňach prišlo k manažérskym zlyhaniam. Pochybenia sa ale týkali aj štátu ako akcionára firmy, čo ho stálo miliardy eur.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A práve v tomto vidím problém. Oproti minulosti sme sa totiž v otázke dostavby Mochoviec veľmi neposunuli. Každý minister hospodárstva sľubuje, že „to už-už bude“ a celý príbeh sa opakuje, podobne ako ten s dostavbou diaľnice do Košíc. Termíny sa predlžujú, náklady rastú a občan stále čaká a čaká.

Čo však s tým, sme sa nedozvedeli ani tentoraz. Síce sme dostali ubezpečenie, že ďalšie predraženie dostavby „zatiahnu“ Taliani, no netušíme, či to urobia iba tak, z dobrej vôle. Nezaznelo ani ako sa chceme vyhnúť tomu, aby sa situácia neopakovala aj pri štvrtom bloku, ktorého spustenie má prísť o ďalšie dva roky.

SkryťVypnúť reklamu

A hlavne, nevieme, kto bude za celú vzniknutú situáciu niesť zodpovednosť a ako bude vyzerať. Pritom to bola práve strana SaS, ktorá v apríli 2019 avizovala, že pre hroziace meškanie dostavby Mochoviec a ďalšie zvýšenie rozpočtu (ktoré sa medzitým stali realitou) chce podať trestné oznámenie a zvolať mimoriadny parlamentný výbor. Teraz má šancu do vecí zasiahnuť priamo. No zatiaľ netušíme ako a či vôbec.

Nuž a celkom na záver by ma zaujímalo, koľko bude elektrina z takto meškajúcej a predraženej elektrárne vlastne stáť. Či náhodou nebude drahšia, tak ako svojho času hojne predotovaná solárna energia. Pretože, niekto tie roky meškania a stúpajúce náklady asi zaplatiť musí. A tipujem, že štát, ani Taliani to nebudú...

SkryťVypnúť reklamu

Preto dúfam, že minister Sulík nepodľahne kúzlu energetickej lobby a nepustí sa do stavby ešte aj piateho bloku Mochoviec ako svojho času pripustil Ľubomír Jahnátek. Pribudlo by síce zopár možností (aj pre jeho nástupcov) „nahodiť“ sa do reflexnej vesty a prilby, no myslím, že by to bola asi trochu drahá módna prehliadka.

František Stručka

František Stručka

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dlhoročný železničiar, energetik a analytik Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo. Zároveň člen predsedníctva politickej strany Hlas pravice. Zoznam autorových rubrík:  EnergetikaVšeobecné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu