František Stručka
Politika Konečne zrozumiteľná komunikácia nového vedenia ÚRSO s bežným spotrebiteľom
V minulosti sme roky počúvali volanie po odbornom a nezávislom regulátorovi. Teraz to vyzerá, že ho naozaj máme.
Dlhoročný železničiar, energetik a analytik Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo. Zároveň člen predsedníctva politickej strany Hlas pravice. Zoznam autorových rubrík: Energetika, Všeobecné
V minulosti sme roky počúvali volanie po odbornom a nezávislom regulátorovi. Teraz to vyzerá, že ho naozaj máme.
Na konkurencieschopné prostredie a modernú energetiku budeme na Slovensku ešte dlho čakať. Na čo čakať určite nebudeme, je pre laickú verejnosť nezrozumiteľná mesačná faktúra za elektrickú energiu.
Dostavba jadrovej elektrárne Mochovce sa čím ďalej, tým viac začína podobať na nový nekonečný príbeh typu diaľnica do Košíc. Cena dostavby stúpa, termíny sa posúvajú no a politici opäť sľubujú, že teraz to už konečne bude.
Štát sa vzdal ďalšej príležitosti, ako sústrediť prirodzené monopoly do svojich rúk. Ale aspoň tak nespravil zadarmo.
Voľba šéfa regulačného úradu ukáže, či sa dočkáme zmien, ktoré posilnia konkurenciu a prinesú na trh jasné a férové pravidlá, alebo bude všetko opäť po starom.
Na zlé nastavenie štátneho tendra doplatia pravdepodobne všetci spotrebitelia. Práve tí budú musieť vysoké dlhy zaplatiť v cenách elektriny.
Energetika by už nemala byť o plnení straníckych úloh. Preto prinášam zoznam opatrení, na ktoré by nová vláda nemala zabudnúť.
Volebné obdobie sa končí a zlaté padáky sa objavia, no nie na oblohe, ale v účtovníctve štátnych firiem. Lebo ideme opakovať zlodejstvá z minulosti.
Odmietnutie trojročného kontraktu, nezmyselné naťahovanie tendrov a neodbornosť štátnych manažérov vyšla daňových poplatníkov na takúto vysokú sumu.Zdá sa, že to nikoho netrápi.
Neschopnosť štátnych manažérov nás stojí milióny eur. Preto tvrdiť, že peňazí bude dosť, len treba prestať kradnúť, nestačí.
V dobe, kedy štát nezvláda svoje základné úlohy je drzosť tvrdiť, že znárodňovanie by Slovensku a jeho obyvateľom pomohlo.
Kupovanie si voličov v slovenskej energetike pokračuje. Za ich vlastné peniaze. Však idú voľby a vláda dúfa, že im to nedôjde.
Firmy, ktorých ceny značne závisia od nákladov na energie, ich nemôžu uzatvoriť v predstihu. Musia čakať až na koniec roka, kým sa regulačný úrad rozhýbe.
Dnes, keď cestujem po Slovensku, opäť vidím ako niekto sľubuje, čo vôbec nedokáže splniť. A to nízke ceny energií garantované štátom.
Pre regulačný úrad je dôležitá spotreba elektriny. Na čo ju miniete, ho nezaujíma. A tak chráni aj tých, ktorí to nepotrebujú.
Výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov sa na Slovensku stala biznisom pre vyvolených. Skladáme sa naň všetci vo forme vysokých výkupných cien.
Dlhé roky, tak ako mnohí iní, som sa iba pozeral, čo nefunguje a nadával. Potom som prišiel na to, že ak chce človek posunúť veci skutočne dopredu, bez politiky to nepôjde.