V Rakúsku sa točí vyše tisíc veterných turbín. U nás nie. Prečo?

Výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov sa na Slovensku stala biznisom pre vyvolených. Skladáme sa naň všetci vo forme vysokých výkupných cien.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Na Slovensku dokážeme napriek rôznym dotáciám vyrobiť z obnoviteľných zdrojov len 11,5 percenta z energie, ktorú spotrebujeme, prezrádza európsky štatistický úrad Eurostat. Ide o dáta za rok 2017, novšie ešte nie sú k dispozícii. Nielenže sme v tomto ukazovateli výrazne slabší než väčšina krajín (v EÚ sme na deviatom mieste od konca), ale problémom je, že za ostatné roky sa iba zhoršujeme. Namiesto toho, aby sme sa približovali kvóte 14 percentného podielu energií z obnoviteľných zdrojov v roku 2020, tak sa od neho vzďaľujeme.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Slovensku nefúka?

Dôvodom je aj fakt, že niektoré spôsoby výroby elektriny takmer úplne ignorujeme. Napríklad z vetra. Vezmime si napríklad nášho suseda Rakúsko – elektrina, ktorú vyrábajú veterné turbíny, dokáže pokryť spotrebu až pre 1,9 milióna domácností. A to nie je zanedbateľné číslo. Na Slovensku sa však počet veterných turbín dá spočítať na prstoch dvoch rúk.

Prečo? Za energetické „Eldorádo“, ktoré tu vzniklo v posledných rokoch, nesie zodpovednosť najmä strana Smer-SD. Či už ide o neefektívne bane na Hornej Nitre, ktoré dnes už bývalý premiér Robert Fico bránil takpovediac vlastným telom, až po dotácie na fotovoltaické solárne panely, ktoré sa stali strojom na peniaze „zadarmo“ pre niektorých vyvolených.

SkryťVypnúť reklamu

Nakoniec to dopadlo tak, že sa všetky peniaze minuli na výkup vyrobenej elektriny za nezmyselne vysoké ceny. Slovensko teraz prešľapuje na mieste a ja sa jednoducho neviem vyrovnať s tým, že každý rok, až do roku 2025, sa budeme na tieto nezmyselné ceny skladať my všetci, teda spotrebitelia elektriny. Na mieste je preto otázka – čo s tým?

Ale fúka

My, v strane Hlas pravice v tom máme jasno – budeme presadzovať energetickú reformu, ktorú Slovensko tak nevyhnutne potrebuje. Analýzy veterných máp SHMÚ a odhady odborníkov hovoria, že aj na Slovensku je možné pokryť elektrinou z vetra spotrebu približne 600 tisíc domácností, v ktorých žijú cca 2 milióny ľudí. Situácia, kedy sa všetky podporné programy sústredia primárne na fotovoltaiku, sa musí zmeniť.

SkryťVypnúť reklamu

Ak chceme smerovať k tomu, aby bolo Slovensko „smart“, je nutné upustiť od „Ficovho“ modelu energetickej regulácie, ktorá chráni aj tých, ktorí to nepotrebujú. Ľudia i firmy musia mať možnosť viac investovať do vlastnej energetickej sebestačnosti, napríklad budovaním lokálnych energetických zdrojov. Tými môže byť napríklad malá vodná elektráreň, fotovoltaika, ale aj veterná turbína. Reformu potrebuje celá oblasť energetiky, ktorá je dnes výrazne spolitizovaná a riadená regulačným úradom, ktorému nejde o podporu skutočného trhu a konkurencie, ale o plnenie zadaní zo strany Smeru-SD.

František Stručka

František Stručka

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dlhoročný železničiar, energetik a analytik Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo. Zároveň člen predsedníctva politickej strany Hlas pravice. Zoznam autorových rubrík:  EnergetikaVšeobecné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu