Osobný bankrot po novom – pokračovanie + informácie užitočné pre advokátov

V nedávnom článku „Osobný bankrot po novom – základné informácie“ som zhrnul základné informácie týkajúce sa osobných bankrotov podľa novej úpravy platnej od 1. marca 2017.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V rámci toho ma kontaktovalo mnoho čitateľov s doplňujúcimi otázkami. Pôvodný článok si môžete prečítať tu. V piatok 10. 2. 2017 som sa zúčastnil vzdelávaciehopodujatia zameraného na novú úpravu osobných bankrotov. Prednášajúcim bol JUDr. Branislav Pospíšil, ktorý sa priamo podieľal na príprave novelizácie. Na základe toho som získal dodatočné informácie o úprave osobných bankrotov a o jej praktických dôsledkoch. Nižšie Vám preto ponúkam odpovede na otázky, ktoré pôvodný článok nezahŕňal.

Povinné zastúpenie Centrom právnej pomoci

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako som už uviedol v predchádzajúcom príspevku, pri osobnom bankrote Vás musí zastupovať Centrum právnej pomoci.

Teda, ak riešite osobný bankrot, môžete ho formou konzultácie predbežne riešiť aj s advokátom (konzultácia môže byť platená).

Následne však musíte ísť do Centra právnej pomoci, pričom pri samotnom procese Vás bude zastupovať: 

1) Centrum právnej pomoci, alebo

2) v odôvodnených prípadoch advokát určený centrom - zatiaľ nie je presne určené presne, v ktorých prípadoch to bude, to ukáže až prax). Môžete skúsiť požiadať aj o pridelenie konkrétneho advokáta, centrum Vám môže, ale tiež nemusí vyhovieť.

SkryťVypnúť reklamu

Pri osobnom bankrote formou splátkového kalendára by Vás mal zastupovať advokát, ktorého určíte Vy sami, takisto však musíte navštíviť najprv Centrum právnej pomoci.

V prípade, ak využijete možnosť oddlženia konkurzom (vhodné, ak nemáte majetok), tak odmenu advokáta hradí Centrum a ak využijete možnosť oddlženia splátkovým kalendárom (vhodné, ak nejaký majetok máte a chcete si ho ponechať), tak odmenu advokáta hradíte Vy sami

Zaplatíte len 500,- Eur a nič iné

V prípade, že musíte ísť do osobného bankrotu, potrebujete zaplatiť poplatok vo výške 500,- Eur.

Tieto peniaze Vám môže požičať Centrum, ak spĺňate podmienky Centra právnej pomoci pre bezplatnú právnu pomoc. Ak tieto podmienky nespĺňate, musíte si sumu 500,- Eur zabezpečiť sami.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem tejto sumy v procese bankrotu nebudete hradiť žiadnu ďalšiu sumu, ak nemáte žiaden majetok. Ak máte majetok, prípadné ďalšie trovy si správca ponechá z Vášho majetku, ktorý rozpredá.  

Ako postupovať?

Osobný bankrot formou konkurzu (predajom celého majetku) prebieha nasledovne:

1) Môžete kontaktovať advokáta zaoberajúceho sa osobnými bankrotmi, aby Vám prípadne podrobnejšie vysvetlil, čo znamená proces osobného bankrotu, a či je uvedený inštitút vhodný aj pre Vás (nepovinný krok). Znovu upozorňujem, že pri podaní návrhu musí byť voči Vám vedená aspoň jedna exekúcia, prípadne iné obdobné vykonávacie konanie (napr. daňové exekučné konanie, exekúcia zo strany Sociálnej poisťovne). Ak by ste si chceli účelovo privodiť exekúciu, takéto konanie môže byť neskôr vyhodnotené ako tzv. nepoctivý zámer, pre ktorý Vám môže súd celé oddlženie zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu

2) Prichystajte si listiny, ktoré budú potrebné k spísaniu návrhu:

- životopis spolu s opisom aktuálnej životnej situácie,

- zoznam aktuálneho majetku a zoznam majetku väčšej hodnoty, ktorý ste vlastnili v posledných troch rokoch,

- zoznam veriteľov,

- listiny preukazujúce Vaše dlhy a pod.

Pri vypracovávaní vyššie uvedených bodov počítajte s tým, že minimálne tieto informácie budú nevyhnutné k spísaniu návrhu, teda bude ich vyžadovať centrum alebo advokát. Nemusíte však vyššie uvedené dopodrobna spisovať, s tým si poradí advokát či centrum.

3) Zájdite do Centra právnej pomoci aj s listinami uvedenými v bode 2.

4) Centrum právnej pomoci alebo advokát podá návrh na súd.

5) Ak je návrh v poriadku, do 15 dní bude vyhlásený na Váš majetok konkurz a dôjde k oddlženiu.

6) Po vyhlásení konkurzu sa zastavia s výnimkami všetky exekúcie a súdne konania. Po vyhlásení konkurzu Vám ostane celá mzda (ak ste zamestnaný) a nič sa z nej už nestrháva a neexistuje žiadne trojročné skúšobné obdobie. Môžete bežným spôsobom používať Váš majetok (napr. auto), až kým ho správca nepredá. Tiež platí, ak ste v prenajatom byte, môžete v ňom ďalej ostať bývať a riadne si hradiť nájomné zo svojich príjmov. V zásade jedinou Vašou povinnosťou bude osobne sa dostaviť k správcovi, ak to bude vyžadovať. Okrem uvedených 500,- Eur teda nezaplatíte nič a ste zbavený svojich dlhov. 

7) Správca dokončí celý proces bankrotu, Váš život to však nebude nijako výrazne obmedzovať. Očakáva sa však od Vás, že sa budete snažiť zaradiť späť do normálneho života, napr. nájdete si zamestnanie. Je tiež potrebné myslieť na to, že ak neskôr (do 6tich rokov) zdedíte, bude Vám darovaný či vyhráte v lotérii väčší majetok, je potrebné ponúknuť aspoň polovicu takýchto príjmov svojim veriteľom, ktorí boli oddlžení. V opačnom prípade ide o Váš nepoctivý zámer, pre ktorý môže byť celé oddlženie zrušené.

Platí osobný bankrot aj pre dlhy zo zahraničia?

Áno, platí, teda ak aj máte nejaké dlhy v zahraničí, procesom osobného bankrotu môžete byť oddlžený.

Čo, ak budem chcieť v budúcnosti nejaký úver?

Informácia o tom, že ste prešli osobným bankrotom bude navždy zaznamenaná v Obchodnom vestníku. Uvedené znamená, že každý Váš možný budúci veriteľ si bude môcť overiť, či ste prešli bankrotom alebo nie. Ak Vás vyhodnotí ako rizikového klienta, k úveru či pôžičke sa pravdepodobne nedostanete, prípadne môže od Vás vyžadovať lepšie zabezpečenie úveru – ručitelia, záloh a pod. 

Informácie užitočné pre advokátov

Pre advokátov je zaujímavá informácia, že odmena advokáta za spracovanie návrhu je 160,- Eur. Odmenu Vám pri oddlžení konkurzom uhradí Centrum právnej pomoci a nie klient.

Súd už nebude vyzývať na odstránenie nedostatkov návrhu, ale celý návrh, ak je nesprávny, odmietne.

Návrh sa má podávať prostredníctvom elektronického formulára, ktorý pravdepodobne bude fungovať cez portál registra úpadcov (nie je to ešte ustálené). 

Roman Frnčo

Roman Frnčo

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Advokát pôsobiaci v Košiciach. Poslanec mestskej časti Košice - Nad jazerom.Ak by ste potrebovali právne služby, môžete využiť správu nižšie alebo zavolajte mi na 0905 650 150. Zoznam autorových rubrík:  Právo a politikaVieraRôzne

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
SkryťZatvoriť reklamu