Referendum, ktoré sa uskutoční 18. septembra, prináša ako jednu z otázok aj zníženie počtu poslancov NR SR zo 150 na 100. Pán Sulík uvádza niekoľko argumentov, prečo by sa tak malo udiať, a to sú nízka aktivita niektorých poslancov, mnoho poslancov obhajujúcich záujmy lobbystických skupín, na zasadnutiach sa zbytočne politikárči, niektorí hlasujú len podľa toho ako im to nakáže strana a pod.. Pre mňa sú tieto argumenty slabé nato, aby som v referende zahlasoval za zníženie počtu poslancov, pretože si nemyslím, že znížením počtu poslancov sa zrazu začne pracovať nejak výrazne efektívnejšie. Áno, budú nižšie náklady na jeho prevádzku, ale takouto logikou by sme ho mohli postupne celý zrušiť a presunúť legislatívnu moc rovno na vládu, aby sme výrazne ušetrili. Ale to už by sme nadobro zavrhli koncept trojdelenia štátnej moci na legislatívnu, exekutívnu a justíciu.
Urobil som si prehľad, koľko poslancov majú približne rovnako veľké krajiny(počtom obyvateľov) v Európskom priestore. A keď sa nato poriadne pozrieme, tak zistíme, že Slovensko je v počte poslancov na občana skôr na chvoste, to znamená, že Slovenský poslanec zastupuje viac ľudí ako poslanec v inej krajine. Do počtu poslancov som zarátal aj počet poslancov v senáte. Kým na jedného poslanca v dvojmiliónovom Slovinsku pripadá cca 22 222 obyvateľov, v Belgicku to je 72 000 obyvateľov, v Česku 37 000, na Slovensku 36 600 poslancov, pre ostatné skúmané krajiny pripadá na jedného poslanca medzi 23 – 28 tisíc obyvateľov.
Medzi krajinami Slovensko, Nórsko, Írsko a Fínsko, ktoré majú 5 - 6 milióna obyvateľov, počet poslancov na Slovensku je najnižší(150), najvyšší je v Írsku(226).
Argument, že máme zbytočne veľa poslancov sa tým pádom rozpadá, preto túto otázku ťažko považovať z odbornej stránky za prínosnú. Mne osobne pripadá ako populistická, ale napriek tomu sa plánujem referenda zúčastniť, ale v tejto konkrétnej otázke budem hlasovať proti.