
Ľavicová politika si vždy myslela, že vlastní patent na rozum, ale akosi jej to nikdy nevychádzalo. Čína v roku 1980 stála pred potravinovou krízou práve kvôli plánovaniu(konkr. presúvanie vidieckeho obyvateľstva do miest a iné pod. opatrenia), ktoré malo priniesť každému osobný prospech, a preto chcela výrazne spomaliť rýchlo sa rozrastajúce obyvateľstvo ďalším núteným pravidlom - politikou jedného dieťaťa.
Keby boli červení aspoň trošku dôslední, zistili by, že podobné teórie už v minulosti existovali ako je napr. maltuziánstvo, ktoré v 19. storočí tvrdilo, že počet obyvateľstva sa zvyšuje geometrickým radom, zatiaľ čo existenčné prostriedky rastú len aritmeticky a bez regulácie obyvateľstva môže nám byť na Zemi „teskno“, nebude dosť potravín a civilizácia bude smerovať k zániku. Samozrejme ani jeden predpoklad z tejto teórie sa nepotvrdil, kým v roku 1804 žila na svete 1 miliarda ľudí, v roku 1927 to už boli dve, 1960 tri, 1974 štyri, 1987 päť a v 1999 šesť miliárd ľudí a stále sa máme ešte kde „zmestiť“.
Preto by som odporúčal politickému vedeniu Číny doštudovať si základy ekonómie a ekonomiky a nechať veci sa vyvíjať prirodzene. Aj práve na tejto politike sa plne prejavujú úskalia socialistickej ideológie – regulácia a štátny intervencionizmus na „trhu s deťmi“ priniesla starnutie obyvateľstva (v budúcnosti budú mať problém ako uživiť dôchodcov, pretože ak nebudú deti, nebude chlieb), rodí sa výrazne viac mužov ako žien, vykonávajú sa nelegálne interrupcie dievčat, pretože viacero ľudí chce mať radšej jedného chlapca ako jedno dievča, ktoré sú považované v čínskej spoločnosti za „menej cenné“.
V liberálnej spoločnosti existuje viera v ekonomické schopnosti jednotlivca a preto sa nestane, že by spoločnosť ako celok mala vyhladovať, pretože každý jeden pár sa sám ekonomicky rozhoduje koľko detí chce mať a je schopný uživiť a nikto mu nemôže nanútiť a odoprieť radosť, ktoré mu deti prinášajú. Ako vidíme, aj v oblasti populačnej teórie ekonomiky sa potvrdzuje základné heslo ekonómov voľného trhu laissez-faire = nechaj bežať, plynúť, tz. že nepotrebuje žiadne umelé zásahy.