
Takáto vzájomná pomoc upevňuje sociálne vzťahy medzi jednotlivcami a robí rodinu, priateľov, komunitu, národ a spoločnosť jednotným. S pravicou ide ruka v ruke aj minimálny štát, tz. štát ktorý vyberá čo najnižšie dane, má čo najmenej úradov, jednoduché a prehľadné zákony, ktoré nie sú zbytočne podrobné, nesnažia upraviť každý spoločenský problém(žiarovky vs. žiarivky v EÚ) a čo je najdôležitejšie, pravicový politik dôveruje ľuďom, že oni sú tými pravými, ktorý majú rozhodovať o tom, ako sa naloží s ich peniazmi a nie vybraná elita nech je akokoľvek múdra, vzdelaná a rozvážna. Jednoducho pravica zastáva názor, že ľudia by mali byť čo najviac slobodný a sloboda ide ruka v ruke aj s ekonomickou slobodou, tz. že by sa im malo priamo ponechať čo najviac penazí, tz. vyberať čo najnižšie dane. Neuznáva rôzne sociálne inžinierstvá typu veľké verejné výdaje na podporu pracovných miest, ekonomická ochrana v podstate v mene hocikoho(od roľníkov, robotníkov až po hudobníkov, pomaly sa budú zakladať fondy na ochranu právnikov a lekárov).
Späť k hodnoteniu vlády Ivety Radičovej, keď oznámili, že nás čaká zvyšovanie daní cítil som aj ja oprávnený hnev a nepokoj. Nemám rád vyššie dane, pretože znamenajú viac peňazí pre politikov a menej pre ľudí. Aj keď sa nás mnohí politici snažia presvedčiť, že vždy zoberú tým najbohatším a nijako sa nás nedotknú a podobne, ale každý súdny človek si urobí obraz sám - vyššie dane sa rovnajú väčším cenám za kupované výrobky a služby. Na druhej strane si uvedomujem, že šafáranie predošlej vlády bolo také aké bolo, veselo sa rozdávali peniaze, kde sa len dalo a preto my sme teraz tí zlí, ktorí musíme plátať diery a lízať rany. Čo oceňujem je, že vláda v rovnakej miere ako zvýšila svoje príjmy aj znížíla svoje výdaje(úspory), tz. menej úradníkov, lepšie hospodárenie, protikorupčné opatrenia, privatizácia podnikov a menej dotácii.
Ronald Reagan, prezident USA v 80-tych rokoch 20. storočia, známy svojou ekonomickou politikou tradičnej pravice - reagonomika, bol v rokoch 1967 - 1974 guvernérom v Kalifornii. V predvolebnej kampani sľuboval nižšie dane, ale po zvolení do úradu prišlo vytriezvenie z predvolebných sľubov a ohlásil úsporné opatrenia, medzi ktorými bolo najvyššie zvýšenie daní v histórii Kalifornii a 10 % šetrenie na úradoch. Zistil, že jeho demokratický predchodca Pat Brown prenechal účtovnými trikmi Kalifornii obrovské dlžoby. Nakoniec sa Reaganovi podarilo dosiahnuť vyrovnaný rozpočet(výdaje sa približne rovnajú príjmom). Aby naplnil svoje pravicové presvedčenie, za svoje volebné obdobie uplatnil viackrát daňové úľavy(vrátil peniaze ľuďom). Väčšie škrty v sociálnych programov sa mu žiaľ nepodarilo presadziť, pretože mal opozične naladený kongres.
Vo vláde Ivety Radičovej a Reaganovým guvernérovaním vidím značnú analógiu a preto verím, že ma nesklame a Slovensko bude pokračovať na ceste znižovania verejných výdajov a uplatnenia čo najväčšej ekonomickej slobody občanom, pretože čo ešte viac nemám rád ako ľavicovú politiku, keď sa za pravičiarov skrývajú ľudia s ľavicovým presvedčením, pretože pravičiar nie je ten, kto má na sebe modré tričko, tričko kresťanských demokratov, sulíkovcov, bugárovcov a pod., ale ten kto verí ľuďom, že sa vedia svojou pracovitosťou a šikovnosťou o seba postarať.Ak sa Vám článok páčil, tak ho môžete podporiť na vybrali.sme.sk