Všeobecne panuje v spoločnosti, ale aj v médiách názor, že prezident Slovenskej republiky má veľmi malé a obmedzené kompetencie a jeho funkcia je viac či menej reprezentatívna. Keď sa spomína jeho význam, preferuje sa skôr profilovanie funkcie prezidenta ako morálnej autority, ktorá by mala dozerať nad ústavným chodom Slovenskej republiky. Samozrejme prezident má všetky tieto právomoci, ale jeho najpodstatnejšiu právomoc vidím v niečom úplne inom – podľa článku 102(g) Ústavy Slovenskej republiky „Prezident vymenúva a odvoláva predsedu a ostatných členov vlády Slovenskej republiky, ...“
Po každých parlamentných voľbách je práve prezident tým človekom, ktorý vyberá predsedu vlády a prezident nemusí vybrať predsedu najsilnejšej politickej strany. Môže kľudne vybrať úplne niekoho iného, nie je viazaný žiadnym právnym predpisom, koho by mal za predsedu vybrať. Samozrejme, mal by rešpektovať vôľu ľudu, preto keď niektorá strana by získala aspoň 50% platných hlasov voličov, tak by nemalo význam uvažovať poverením zostaviť vládu nikoho iného ako predsedu tohto víťazného celku. Ale keď ani jedna strana nezíska dostatočný počet platných hlasov voličov, aby sama vládla, tak potrebuje k účinnému fungovaniu vytvoriť koalíciu. V rokoch 1998 aj 2002 HZDS vyhralo parlamentné voľby, v oboch prípadoch nedokázalo nájsť vhodných a ochotných partnerov na zostavenie vlády, následne prezident vybral ako predsedu vlády Mikuláša Dzurindu.
Preto nepovažujme prezidenta len za nejakú nadbytočnú funkciu, ale poďme rozhodnúť, či možno nabudúci rok budeme mať nového predsedu vlády.