Pôjde Lipšic sedieť?

Tento týždeň sa na internete objavilo video, ktoré má zachytávať Lipšicovu nehodu. Z uvedeného videa je viac menej zrejmé, že Lipšic zrazil chodcu na priechode pre chodcov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (47)

V tejto súvislosti viacero hlasov volá po tom, aby Lipšic dostal nepodmienečný trest a teda ľudovo povedané išiel do “basy”. Nakoniec aj Lipšic mal byť zástancom nepodmienečných trestov odňatia slobody v prípade obdobných nehôd. Rozhodol som sa preto zosumarizovať poznatky zo svojej praxe a z rozhodnutí súdov, ktoré sú verejne dostupné. 

Bude odsúdený?

S takmer určitosťou áno. Oslobodzujúce rozsudky v prípade dopravných nehôd, ktoré sa stanú na priechode sú skôr úplnou výnimkou a väčšinou ide o prípady, ak sa chodec správa neprehľadne na prechode (ak vodič nemohol očakávať, že na predmetnom mieste bude chodec a pod.) - zo zverejneného videa uvedené však nevyplýva. V obdobných veciach nestačí argumentovať slabou viditeľnosťou, keďže to je práve dôvod, aby vodič dbal na zvýšenú opatrnosť a prispôsobil tomu rýchlosť vozidla.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pôjde do väzenia?

Takmer určite nie. Z dostupných rozsudkov, ktoré sa dajú dohľadať prostredníctvom webu www.otvorenesudy.sk pri zadaní kľúčových slov “smrť” a “priechod pre chodcov” možno skonštatovať, že z 27 rozsudkov, ktoré riešili obdobné prípady, iba v 3 prípadoch boli páchatelia nepodmienečne odsúdení na trest odňatia slobody a to jeden na základe dohody o vine a treste (o detailoch prípadu z dostupného rozsudku teda veľa nevieme), jeden mal ísť na motorke rýchlosťou 110 km za hodinu a jeden nemal poskytnúť potrebnú pomoc po nehode a ušiel. Sumarizáciu predmetných rozhodnutí si môžete stiahnuť tu. Do uvedeného prehľadu sa preto nedostali prípady, ktoré boli vyriešené v prípravnom konaní (teda prípady, ktoré sa nedostali pred súd), čo môže prípadne skreslovať štatistiku, avšak určite nie v prospech nepodmienečných trestov, keďže tie môže uložiť len súd.

SkryťVypnúť reklamu

Aký trest dostane?

Najčastejším trestom je podmienečný trest odňatia slobody v rozmedzí cca 2 - 3 rokov s podmienkou v rozsahu cca 2 - 4 rokov a zákaz vedenia motorových vozidiel v rozsahu približne 3 - 6 rokov. Udelenie len peňažného trestu je v týchto prípadoch výnimkou. Z dostupných rozsudkov, možno konštatovať, že podobné tresty dostali aj vodiči, ktorí išli relatívne vyššou rýchlosťou ( 70 - 80 km za h). Ak sa ukáže video ako pravé, laicky možno odhadnúť, že Lipšic pravdepodobne nešiel výrazne vyššou rýchlosťou, preto by mu nemal byť udelený príliš vysoký trest. 

Samozrejme právo nie je matematika a každý prípad má svoje špecifiká, z analyzovaných rozhodnutí možno však konštatovať, že nepodmienečný trest je udeľovaný v obdobných situáciách skôr výnimočne a teda pán Lipšic nepôjde „sedieť“, aj keby si to isto mnohí želali. 

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, ak by ste mali záujem o platenú konzuláciu alebo zastupovanie vo Vašom prípade, môžete ma kontaktovať mailom na adrese advokat@frnco.sk alebo telefonicky na t.č. + 421 905 650 150.

Roman Frnčo

Roman Frnčo

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Advokát pôsobiaci v Košiciach. Poslanec mestskej časti Košice - Nad jazerom.Ak by ste potrebovali právne služby, môžete využiť správu nižšie alebo zavolajte mi na 0905 650 150. Zoznam autorových rubrík:  Právo a politikaVieraRôzne

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu