Preukazovanie pôvodu majetku – čistý komunizmus

Veľmi veľa si myslí, že ak niekto má nejaký väčší majetok, tak hneď to už automaticky musí byť kriminálnik, mafián, skorumpovaný politik a pod. Dnes z 132 prítomných poslancov si u 116 poslancov získal podporu zákon o preukazovaní pôvodu majetku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu

Zákon podporili poslanecké kluby SMERU, SDKÚ, KDH a SMK. Nevidel som síce ešte jeho znenie, ale vychádzam z informácii, ktoré som získal z tlačového komuniké z internetovej stránky Národnej rady Slovenskej republiky. Takže ako bude “fungovať“ zákon:

„Finančná polícia bude podávať návrh prokurátorovi na začatie konania o podozrivom majetku, ktorý presiahne preukázateľné príjmy o 1500-násobok minimálnej mzdy, čo je asi 450.000 eur(cca 14 mil. Sk). Prokurátor potom podozrivého vyzve, aby do 30 dní vysvetlil alebo dokázal, ako majetok získal. O jeho prípadnom prepadnutí napokon rozhodne súd.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Osobne som človek konzervatívne založený a preto vlastnícke právo považujem ako za niečo posvätné, veď už o tom hovorí aj biblické Nepokradneš! Zdá sa mi už chorá len myšlienka, že ak niekto niečo má, tak si ho hneď treba preverovať.

Zoberte si situáciu, ktorá nie je až tak oddelená od reality. Niekto si postaví rodinný dom. Do stavby rodinného domu investuje 2 milióny Sk(budem ešte používať koruny, v nich sa ešte ľahšie väčšine ľudí rozmýšla). Hodnota rodinného domu stúpne na hodnotu 8 miliónov. Ale neskôr sa mu naďalej tak dobre darí a preto si postaví ďalší podobný dom. Jeho majetok bude zrazu 16 miliónov. Na začiatku by ma zaujímala vôbec otázka kto a ako bude zisťovať, kto má aký majetok. Kto to bude oceňovať a pod. Ale predpokladajme, splnil predpoklad nato, aby Finančná polícia mohla dať na neho návrh na začatie konania o podozrivom majetku. Tomuto nášmu občanovi dôjde domov úradný dokument s riadnym poučením na konci o možnosti prepadu majetku v prospech štátu. Tento náš občan je už akoby apriori považovaný za “zločinca“ a on sa má snažiť dokazovať svoju nevinu. Prezumpcia neviny sa akoby stráca a on má byť objektívne zodpovedný zato, že vlastní majetok. On teraz musí zažívať stresy, či prokurátorovi sa dačo nebude pozdávať náhodou alebo pod. Ak sa mu nebude pozdávať, teraz tento náš nevinný občan si musí zaplatiť advokáta, pretože on sám nie je dostatočne právne zdatný, aby sa obhajoval sám a radšej vec zverí odborníkovi, veď kto sa má v neustále meniacich sa zákonov rozumieť. Nebudem to už ďalej rozvíjať. Nezdá sa vám to už trošku pritiahnuté za vlasy?

SkryťVypnúť reklamu

Som zato, aby sa tvrdo postihoval zločin, ale v zmysle tom, ľudovo povedané, ak niekto niečo spraví, tak pôjde zato do basy a nie ak niekto niečo má, tak mu to zoberieme. Osobne si myslím, že tento zákon je len čistým populizmom, je veľmi veľa ciest ako sa dá obísť(napr. vytvorením si viacerých sro-čiek, kde sa tento majetok rozdelí, alebo fiktívnymi darovaniami, vlastníkmi len na papieri a pod. Je to zákon vytvorený pre verejnú mienku, získanie politických bodov, ale ako legislatívny prostriedok je bezzubý. Navyše obávam sa, že je na druhej strane zneužiteľný voči politickým oponentom. Niekto, kto bude ovládať políciu, má moc šikanovať svojich nepriateľov.

Roman Frnčo

Roman Frnčo

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Advokát pôsobiaci v Košiciach. Poslanec mestskej časti Košice - Nad jazerom.Ak by ste potrebovali právne služby, môžete využiť správu nižšie alebo zavolajte mi na 0905 650 150. Zoznam autorových rubrík:  Právo a politikaVieraRôzne

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

312 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu