Toto je pokračovanie príspevku s vážnou úvahou na nevážnu tému - Jar začína od Troch kráľov .
Slnko (na fotke od autora) bude mať dnes v týchto končinách malý sviatok. Prvý raz za dlhú dobu zapadne oficiálne za obzor až po 18:00, presnejšie o 18:01! Keď k tomu pripočítam, že spoza obzoru bude svietiť ešte viac ako polhodinu, niet pochybností o tom, k čomu sa schyluje.
Podobne ako Veľká noc, i tento sviatok je pohyblivý. Menej šťastní obyvatelia východu ho budú sláviť až o nejaký ten týždeň neskôr, protekční západniari ho už majú za sebou.
K jari sa podla mňa schyluje odvtedy, odkedy slnko začína cez deň dlhšie svietiť, rozumej hriať. Zaokrúhlene od Troch kráľov. Aj ostatní podobne zmýšľajúci rodičia zobrali svoje najmenšie ratolesti cez víkend na ihrisko, aby tam boli túto jar ako prví.
Jar je prechodné obdobie na začiatku leta. Záver leta sa zvykne vodborných kruhoch nazývať jeseň. Tieto názvy sú potrebné preto, že striedanie leta a zimynie je diskrétny proces (hop! a je tu leto), ale spojitý, dynamicky sameniaci, s ohraničenou časovou deriváciou.
Napriek tomu, že každým dňom hreje slniečko dlhšie a dlhšie, do rovnice prichádzajú i iné faktory, ktoré mu bránia hriať a nástup leta tak spomalujú. Jednou z najdôležitejších premenných je človek.

Tento spôsob jari mi pripadá akosi zvláštny.