Nečakajte odborný výklad, kvalitné informácie na danú tému komerčného charakteru nájdete na odkazoch, ktoré vás čakajú na konci tohto článku. Toto tu bude len laický oslavný článok nadšenca, pre ktorého je čas špargle tá najlepšia "divadelná" sezóna roka.

Recept podľa kuchára Olivera.
Ak chcete ostať len laik ako ja, ale nie ignorant, niekoľko základných faktov o špargli treba vedieť. Predovšetkým špargľa je kult. Preto má divadlo okolo nej niekoľko pevných pravidiel. Začiatok sezóny nie je pevne daný, tento rok tu v údolí riek Rýn a Neckar začala pred pár týždňami a podľa môjho subjektívného pocitu sa momentálne rozbieha na plné obrátky. Zato koniec špargľovej sezóny, t.j. začiatok divadelných prázdnin, je daný presne - 24. jún. Ale tak ďaleko ešte nie sme.
Druhý základný fakt sa netreba učiť, bude vám zrejmý sám o sebe. Napriek tomu, že špargľa obsahuje výrazne viac ako 90% vody, nie je lacná. Vraj je to tým, že vyžaduje veľa práce a tá je v Nemecku drahá. Hoci nedávno som čítal, že v niektorých nemeckých regiónoch blízko Poľska pracuje na špargľových poliach len 20% Nemcov.

Pult OZ u susedov.
Jedným z hlavných predstaviteľov celého predstavenia, ktorého bývam dobrovoľným divákom, je moja manželka. Hrá svoju rolu dokonale. Niekto by povedal, že je hrajúcim režisérom. Odmieta kupovať prvé balíčky špargle, ktoré sa na pulty nášho supermarketu dostanú z blízkeho Grécka alebo Španielska, ale poctivo čaká, kým dozrejú tie u vzdialenejších susedov u nás v Seckenheime.
Niekedy obsadí do vedľajšej role i mňa s najmladším synom a pošle nás na scénu o ulicu ďalej.

Susedná ulica.
Ak sa tiež ocitnete v roli nakupujúceho, treba vyloviť z pamäte tretí fakt. Špargľa existuje v princípe biela a zelená, pričom sa nejedná, ako by sa na prvý pohľad zdalo, len o rozdiel farebný, ale priam výrobný. Tento fakt sa oplatí obohatiť o pár skutočností, akou je napríklad pikantnosť, že špargľa je blízky príbuzný vášmu asparágusu v kvetináči. Alebo môžte vysvetliť vášmu dieťaťu, večne sediacom za počítačom, že výhonky bielej špargle preto nechytia zdravú zelenú farbu, lebo ich tiež večne zahrabávajú pod zem.
Treba však povedať, že v tomto regióne sa dá ľahko na úrovni a kultúrne špargľovať. V trojuholníku Rhein-Neckar sa odohrávajú tie najlepšie špargľové divadlá a predstavenia v Nemecku. Malé mestečko Schwetzingen s veľkým barokovým zámkom organizuje od 29. apríla do 7. júna pravidelný hudobný festival, m.i. s opernými predstaveniami. Tento termín nie je náhodný, keďže toto mesto, ktorého počet obyvateľov v roku 1992 prekročil hranicu 20 000 a tak sa už nesmie nazývať malé, ale okresné, je okrem svojich Schwetzingen Festspiele známe v Nemecku aj svojou špargľou.

Trhovisko pred zámkom vo Schwetzingene.
Námestie pred zámkom, na opačnej strane ako je obrovský zámocký park, dýchalo špargľovou sezónou i v januári, kedy sme tam boli naposledy. Pri jednom z pultov, ktoré musia byť v týchto dňoch zaplnené domácou špargľou, stojí predavačka po celý rok ako socha. Keď sa zhlboka zadívate na vyššie uvedenú fotku vľavo dole, zbadáte ju, spolu s dievčatkom, ktoré u nej nakupuje.
Ak sa vám nechce špargľu pripravovať pracne doma alebo ste sa dobre nenarodili ani neoženili, môžte si sadnúť za slnečného dňa kúsok od trhoviska na veľku plochu pred reštauráciami, ktorých zamestnancov pripravovať špargľu pre vás za vaše peniaze baví.

Vývarovne šparglí.
Najlepšie divadelné predstavenia sú tie moderné, v ktorých, na rozdiel od klasických, zapajajú do hry i divákov. Keď Anka položí misu so špargľou pred nás na stôl, neodídem od javiska, kým misa nie je prázdna. Nebudem sa namáhať s popisom, ako zvláštne sladkasto a kyselkasto zároveň špargľa chutí, ako sa rozplynie v ústach, všetko musí byť zrejmé z poslednej fotky.

Variácia na Deň matiek, hrajú: špargľa, rukola, redkvička, vajíčko, slnečnica a iní.
Posledný fakt musí o špargli vedieť i laik, aby sa nezľakol počas prestávky medzi dvoma dielmi dokola sa opakujúceho predstavenia, keď ho to ťahá na toalety.
Špargľa je močopudná. Dokonca to tam po vás ostane príjemne cítiť.