Pozorne si prečítajte mená interprétov následovných 22 skladieb. Koľko z nich vám niečo hovorí?
1. OK Go: This Will Be Our Year
2. David Byrne: Ain't Got So Far To Go
3. Jimmy Eat World: Game of Pricks (BBC evening session)
4. Death Cab For Cutie: This Temporary Life
5. Blink-182: I Miss You (James Guthrie mix)
6. Mike Doughty: Move On
7. Ben Kweller: Jerry Falwell Destroyed Earth
8. Sleater-Kinney: Off With Your Head
9. R.E.M.: Final Straw (MoveOn mix)
10. Bright Eyes: Going for the Gold (live)
11. The Long Winters: The Commander Thinks Aloud (future mix)
12. will.i.am of The Black Eyed Peas: Money
13. They Might Be Giants: Tippecanoe And Tyler Too
14. Clem Snide: The Ballad of David Icke
15. Yeah Yeah Yeahs: Date With the Night (live)
16. Fountains of Wayne: Everything's Ruined (acoustic)
17. Nada Surf: Your Legs Grow
18. The Flaming Lips: Yoshimi Battles the Pink Robots (live on the BBC)
19. Old 97's: Northern Line
20. Laura Cantrell: Sam Stone
21. Tom Waits: Day After Tomorrow
22. Elliott Smith: A Distorted Reality Is Now A Necessity To Be Free
Tak, to by sme mali. Najprv by som vás chcel upokojiť, nemajte žiadne obavy, ani mne mnohé mená nič nevravia. Napočítal som až štyroch mne úplne neznámych interprétov, ďalších päť k tomu nemá ďaleko.
Na druhej strane nemusíte ďalej čítať tento príspevok, ak sú vám všetky mená neznáme. Žeby ste však nikdy nepočuli o kapele R.E.M. alebo o extravagantnom hudobníkovi s menom Tom Waits, sa mi naozaj nechce veriť.
Mnohé mená z hore uvedeného zoznamu predstavujú to najkvalitnejšie z hudobnéj scény, ktorej prischlo anglické pomenovanie Alternative Rock. Tento prívlastok vznikol v osemdesiatych rokoch a grupoval interprétov existujúcich alternatívne ku "mainstreamu" kontrolovaného vtedy iba niekoľkými hlavnými hudobnými vydavateľstvami. Keďže alternatíva fungovala skoro bez výnimky pod malými nezávislými vydavateľstvami, zaviedol sa aj výraz Indie Rock.
Paradoxne, po úspechu kapely Nirvana v roku 1991 začala byť muzika predtým alternatívnych a nezávislých interprétov ponúkaná aj v rámci mainstreamu produkovaného mamutími hudobnými vydavateľstvami ... Napriek tomu, nálepky ostali.
Keď rozvírený prach začiatku deväťdesiatych rokov usadol, termín Alternatíva ostal. Zvýšila pre neho dokonca i jedna zo 107 katégorii, v ktorých sa predvčera v Los Angeles udelovali ceny amerického hudobného priemyslu Grammy - Najlepší alternatívny hudobný album roka.
Ak radi/rady počúvate muziku novšieho dáta v rádiu, ale pripadá vám po čase čoraz menej nápaditá a originálna, možno je to najlepší okamih, aby ste sa obzreli po alternatíve.
Ak sa tak rozhodnete, krátky hudobný test ste zvládli na jednotku.
Ako úvodné štúdium pre anglicky spievanú podmnožinu by sa mohol hodiť album Future Soundtrack for America, určite si na ňom nájdete to svoje. Ak ste štastným užívateľom rýchlej internetovej linky, mám pre vás i iné riešenie - počúvajte rádio z internetu! Jedno také, ktoré hrá i skladby z vyššie uvedeného albumu, vám tu v najbližších dňoch predstavím.
Nie je toho veľa z môjho života a okolia, s čím mám potrebu sa deliť na verejnosti. Je to v protirečení s myšlienkou vlastného blogu na internete, keby u mňa neexistovala jedna veľká výnimka - muzika.
Hudobný svet je v súčasnom globálnom svete obrovský, a tým väčšia je šanca, že tam niekde existujú tóny, ktoré aj vami zarezonujú tak, ako to so mňou robia tie mňou nájdené. Už len pre tú maličkú šancu, že niektoré piesne z cédečiek, ktoré sú mne drahé, nájdu i cestu ku niekomu z vás, mienim na tomto bloge uverejňovať občasné hudobné recenzie osobného charakteru. A neostane len pri slovách, dostanete legálnu možnosť muziku i počuť i vidieť.
Takže - do videnia a do počutia.
