Ohrozený druh rádia

Či sú pravdivé tvrdenia o ohrození všetkého živého na Zemi kvôli globálnemu otepľovaniu sa pri mojom veku asi osobne nikdy nepresvedčím. Zato či je pravdivá hrozba zániku obrovského množstva rozhlasových staníc na internete sa presvedčím možno čoskoro. Ak sa totiž nič nezmení, túto nedeľu 15. júla 2007 začnú platiť v USA nové poplatky, ktoré musia platiť spoločnosti prevádzkujúce internetové rádia spoločnostiam zastupujúce autorov hudby. Ak sa nič nezmení, tvrdia unisono spoločnosti ako Yahoo, MTV Radio, Pandora či Live365, nové poplatky zapríčinia zánik väčšiny internetových rádií! Na skúšku takéhoto hrobového ticha sa všetky rozhlasové stanice uvedených firiem dňa 26. júna na jeden deň naozaj odmlčali. Mnohým z vás to môže byť jedno, ale mňa sa to bytostne dotýka. Ja jeden taký ohrozený druh rádia z mäsa a kostí poznám na vlastnej koži.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Za mesačný poplatok ponúka firma Live365 možnosť jednoduchým spôsobom prevádzkovať vlastné internetové rádio. Mojou úlohou je len pripraviť pesničky v MP3 formáte, preniesť ich na server live365.com a o ostatné sa postará dotyčná firma. Všetko je legálne, aspoň na papieri, firma Live365 platí poplatky americkej spoločnosti RIAA, ktorá chráni autorské práva hudobníkov v USA. Je to všetko komplikovanejšie ako sa dá vysvetliť v jednom odstavci, ale dlhšie sa tomu ani venovať nechcem.

Poslucháči si na stránkach Live365.com môžu cez počítač napojený na internet naladiť jedno z vyše 10000 rádií zaradených do viac ako 230 rôznych hudobných žánrov. Od 15. júla, so spätnou platnosťou k 1. januáru 2006 (!), by mala firma Live365 odteraz až navždy za každé rádio platiť ročný poplatok 500 dolárov a za každú pesničku a za každého prichyteného poslucháča 0,19 centov namiesto doterajších 0,7 centa. Pravidlá sú v skutočnosti ešte komplikovanejšie, ale podľa SaveNetRadio.org platí, že čím menšie rádio, tým viac musí efektívne platiť. Aj bez použitia kalkulačky je zrejmé, že ak sa zavedenie nových pravidiel nepodarí odvrátiť, niekto si to odnesie. A firma Live365 sa ani netají tým, že si to odnesú predovšetkým tie najmenšie internetové rádia. Tie, ktoré sa od dávnej minulosti až doteraz starali o skutočnú variabilitu na hudobnej vlne internetu. Aby tak aj v tomto médiu čoskoro zavládla uniformita ako ju veľmi dobre poznáme z veľmi krátkych vĺn. Dalo by sa ešte veľa mudrovať na túto vážnu tému, ale ja vám radšej trochu nevážne priblížim jedno z tých ohrozených rádií. Kým sa o ňom dá písať ešte v prítomnom čase.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dovolím si najprv stručne zrekapitulovať, ako k tomu došlo. Utrácať čas a peniaze na muziku som začal dlho predtým ako internet mnohé zmenil. Niektorým mojim kamarátom v strednom veku predpísal lekár proti každodennému stresu užívať si raz za deň jednu lyžičku radosti, ja si denne ordinujem konské dávky medicíny sám.

Podobne ako mnohí hypochondri i ja mám nutkavú potrebu vnucovať svoju liečbu okoliu. Dlhé roky sa to prejavovalo hlavne novoročným rozdávaním napálených kaziet (neskôr cédečiek) s výberom toho najlepšieho, čo predchádzajúci hudobný rok dal. Mám zaručené informácie, že na niekoľkých obdarovaných očividne pesničky z mojich PeeFiek blahodarne zapôsobili. Na druhej strane som musel skonštatovať nemilý fakt, že na veľkú časť môjho blízkeho okolia moja liečba jednoducho neúčinkuje. Keď som videl na vlastné oči, ako darované cédečko dostalo miesto na najmenej atraktívnej poličke v obývačke (!) alebo keď sa kamarát nezastal mojej obľúbenej pesničky, keď na ňu frflala jeho manželka, usúdil som, že moje okolie je mi primalé a poobzeral som sa po niečom väčšom.

SkryťVypnúť reklamu

A našiel som. Pred vyše dvoma rokmi. Nič menšie ako celý svet.

Obrázok blogu


A v týchto rozmeroch to naraz začalo fungovať.

Prevádzkovať internetové rádio je ten najlepší koníček, aký som kedy v živote mal. Viem, že muzika sa dá v internete šíriť i iným spôsobom, mňa však baví tento zastaralý a oficiálny.

Obrázok blogu

Firma Live365 ponúka viacero možností, ako sa tešiť z vlastného rádia a mne Rádio Petenyi, ktoré vysiela už vyše dvoch rokov, radosť spravilo veľakrát. Trebárs, keď vidím naživo to obrovské číslo, koľko poslucháčov ho v jednej chvíli počúva. No, koľko je to v tejto chvíli, sa radšej chváliť nebudem, ale jeden taký okamžik z minulosti som zachytil na monitore a vidíte ho vpravo. Štyria poslucháči, ktovie, či to ešte spĺňa definíciu malého rádia :-O ...

SkryťVypnúť reklamu

Najlepšie sa rádiu darilo v lete minulého roka. Štatistiky ukazovali niekedy v septembri, že za 30 dní bolo rádio pustené dohromady vyše 450 hodín. To bolo 15 minút slávy Rádia Petenyi.

Tento rok som sa ako programový šéf rádia rozhodol, že Rádio Petenyi bude vysielať dokola trojhodinový program, ktorý budem ja ako hudobný redaktor rádia obmieňať každý týždeň. Z marketingového oddelenia rádia, ktoré mám na starosť ja, mi ako majiteľovi rádia hlásia raz za čas zaujímavé štatistiky. Tu je útržok z jednej tabuľky, celá sa vám objaví po kliknutí.

Obrázok blogu


Údaj TLH znamená "total listening hours", čiže počet hodín dohromady za jeden mesiac, počas ktorých bolo rádio na nejakom počítači v uvedenom americkom meste pustené. Kto sú tí štyria poslucháči, ktorých môj výber pesničiek tak zaujal, sa asi nikdy nedozviem, ale kvôli nim som nechal kamarátov v štichu ...

SkryťVypnúť reklamu

Každému je jasné, nielen čitateľovi, ale aj pisateľovi týchto riadkov, že jedno takéto rádio samo o sebe nemá okrem naplnenia egoistických chúťok žiaden kultúrny, celospoločenský či nedajbože iný ekonomický význam.

Ale keď ich je niekoľko tisíc?! A keď sme každý nejak inak egoista?

Veľa hudobníkov či ľudí z hudobných vydavateľstiev rozposiela svoje pesničky na adresy rádií so žiadosťou o zaradenie do programu. Zopár otravných typov, ktorí to robia pričasto a neosobne, by som vám vedel menovať, ale to všetko vyváži tých niekoľko osobných mailov, ktoré potešia.Trebárs ten od kanadskej kapely The RoundSquare. Ich pesnička It's too easy , ktorú hralo Rádio Petenyi vo veľkom, pripomína to najlepšie z Cranberries, na ktorých by ste si i vy mohli spomenúť.

The Round Squares: It's too easy (MP3)

Rád by som sa, spolu s rádiom, dožil toho, keď na jeseň donahrávajú v Montreali svoju prvú platňu.

Stanica ako vynikajúca Alternative Nation vysiela na Live365.com mesačne vyše 50000 hodín, profesionálne rádio Rockland USA výrazne viac ako 100000. Obidve hrajú podobnú muziku ako ja. Ich prevádzkovateľom, na rozdiel od môjho prípadu, prináša rádio nielen výdavky, ale i zisk. Kapela The RoundSquare nefiguruje na zozname nimi hraných pesničiek. Je toho veľa, čo nevieme ako dopadne. Často nevieme zistiť ani ako niečo dopadlo v minulosti, ako trebárs ten meteor, ktorý strašne dávno po svojom páde možno spôsobil zánik dinosaurov. 15 júla máme konečne raz šancu zažiť "ekologickú" čistku naživo a v priamom prenose. Namiesto neprehľadného množstva rôznych malých internetových rádií, ktoré smerujú do slepej uličky evolúcie, ostane len niekoľko najzdravších jedincov, ktoré budú vyhovovať všetkým a rovnako.

Alebo možno nie. Nechajme sa v nedeľu 15. júla prekvapiť.

Peter Frolkovič

Peter Frolkovič

Bloger 
  • Počet článkov:  83
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Matematik na Slovensku po 12 rokoch v cudzine. Do roku 2008 písal na tomto blogu vážne o veciach tak, že nebolo jasné, či to myslí vážne. Chcel záujem vzbudiť, nie uspokojiť. Zoznam autorových rubrík:  MuzikaInternetFotoletoFilmyOstatnéKaliforniaNávratNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu