Študujete? Zaplaťte 500 eur!

V Nemecku sa začiatok platnosti nového zákona zvyčajne ohlasuje dlho vopred. I ten o zavedení študijného poplatku 500 eur za každú študujúcu hlavu na jeden semester je v niekoľkých nemeckých spolkových krajinách známy už vyše roka. Aby nikoho, koho sa to týka, nezaskočila obálka v poštovej schránke s úradným listom a s predtlačeným bankovým príkazom. Napriek tomu sa nie každý stihol na túto eventualitu psychicky a finančne pripraviť. A tak, ako sa blíži 15. február - deň splatnosti prvej najväčšej európskej bankovky za vysokoškolské štúdium, sa aj na univerzite v Heidelbergu začínajú horúčkovito hľadať iné možnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)
Obrázok blogu

V tomto divnom čase, keď človek nevie na ktoré ročné obdobie mamomentálne čakať, čakajú mnohí na definitívny výsledok konfliktu medzi študentami aštátom v spornej otázke - platiť či neplatiť poplatky za štúdium. Obidve zúčastnené strany sa užv podobnom súboji stretli. Ťažko povedať, kto vtedy vyhral a kto prehral.

Niekedy v roku 1997 sa uskutočnil jeden z prvých pokusov zapojiť študentovdo financovania ich štúdia. Nešlo pritom o veľa, len o akýsiadministratívny poplatok 100 mariek na začiatku každého semestra.Štyria študenti sa vtedy ozvali a ústavný súd k ich radosti prehlásil znenie zákona za neústavné.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počasdvojročnej platnosti neústavného zákona získala spolková krajinaBaden-Württemberg do svojej kasy z dnešného pohľadu 38000000 eur.Do Silvestra roku 2006 si poškodení mohli vyžiadať peniazenaspäť. Urobila tak vraj necelá polovica bývalých študentov ...

A poplatok 40 eur za to, aby semester vôbec začal, sa veselo platí už nejaký ten rok. Právnicimuseli len neústavne formulovaný zákon ústavne preformulovať.

Obrázok blogu

Ďalší poplatok 500 eur za to, aby semester bežal, keď sa už raz začal, má pomôcť zvýšiť kvalitu štúdia poskytovaného nanemeckých univerzitách. Tento jeho vplyv je zatiaľ v nedohľadne. Ak siodmyslím plagáty a žlté nálepky v areáli univerzity, jediný vplyv trojcifernéhostrašidla zatiaľ vidieť len na jeho potenciálnychplatičoch.

SkryťVypnúť reklamu

Christian je študent, akého naša katedra už dlho nemala. Ďakujem šťastnej náhode, že sa stal mojím diplomantom. Vposlednej dobe ho však trápia iné, ako matematické problémy, ktorými hozaťažujem ja. Obieha úradníkov a čuduje sa, ako sa riešenia, ktoré saešte nedávno dali ľahko a rýchlo realizovať, zrazu stávajúnerealizovateľnými.

Christian absolvoval za štyri roky všetky potrebné prednášky a i niekoľkonavyše. V týchto dňoch, napriek otrasnému počasiu, zvažuje možnosť vybrať si dovolenku. Presnejšie Urlaubssemester. Robili tak viacerí študentipred ním, ktorým sa štúdium akosi príliš natiahlo, napríklad preto, že kedysi jedno päťročné štúdium tesne pred jeho koncomukončili a teraz sa nachádzajú tesne pred koncom druhého. Takto sa veční študenti vyhýbaliplateniu pre takéto prípady už vtedy potrebnému poplatku 500 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes sa pre veľký záujem už semestrovádovolenka získava ťažko.

Pôvodne plánoval Christian dopísať diplomovú prácu niekedy v letnom semestri. Minulý týždeň sa rozhodol, že ju urýchlene dopíše už v zime. Alebo na jar, podľa toho, aké počasie očakávate v marci. A preveruje si u úradníkov reálnosť predstavy, že by posledné skúšky robil na jar (alebo v lete).

Suma sumárum, prvým dôsledkom ešte stále nezavedeného poplatku zaštúdium je, že študenti chcú menej študovať. Alebo, aby som imnekrivdil, chcú študovať kratšie. Málokto si myslí, že to nie je toisté.

Obrázok blogu

V demokracii na nemecký spôsob majú študenti mnohé možnosti ako sa pokúsiť zabrániť definitívnemu zavedeniu poplatkov. Neviem síce presne, koľko tých možností je, viem len, že skúšajú všetky. Včítane ústavného súdu. Tak či tak, všetky tieto možnosti majú v demokracii jednu veľkú nevýhodu. Trvajú príliš dlho, kým začnú účinkovať.

SkryťVypnúť reklamu

A tak sa študenti rozhodli vyskúšať aj jednu variantu, ktorá účinkuje okamžite - bojkot.

Obrázok blogu

Majú to premyslené perfektne. Hlavná myšlienka je, že ak sa nájde dostatočne veľa študentov, ktorí nezaplatia do 15. februára poplatok, univerzita si nebude môcť dovoliť vyhodiť všetkých na dlažbu námestia Univeristätplatz v centre mesta. Koľko to je "dostatočne veľa" si odhlasovali študenti v Heidelbergu sami - 4500.

Zástupcovia študentov zriadili teda bankové konto, na ktoré môžu študenti previesť 500 eur. Ak sa kritický počet študentov nedosiahne, peniaze sa 15. februára prevedú na konto univerzity, v opačnom prípade bude všetko inak.

Samozrejme, že organizátori bojkotu zriadili pre našu informovanosť aj webovské stránky. Maličký moment, otvorím si nové okno a pozriem sa aký je momentálny stav zápasu. Do štvrtka 7. februára sa na poručnícky účet nazbierala nemalá suma 270 tisíc eur. To znamená, že poplatok 500 eur previedlo na konto 540 odvážlivcov zo 4500 potrebných.

Obrázok blogu

Pokúsim sa ďalej skúmať vplyv peňazí na zúčastnených, u ktorých peniaze na ceste za zlepšením kvality vysokoškolského štúdia putujú z rúčky do rúčky. Vplyv na študentov považujem už za dokázaný.

Peniaze z poplatkov poputujú do pokladnice príslušnej spolkovej krajiny. Tam sa začnú ďalej deliť (ale nie rozmnožovať).

Významná časť vybraných peňazí pripadne banke, ktorá bude poskytovať pôžičky nemajetným študentom na 6-7 percentný úrok. Treba pokryť finančné riziko, že určitá časť pôžičiek sa banke nikdy nevráti. Štát hovorí o 10%, na stránkach boykott-hd.de sa uvádza 30%. Napíšme teda, že každý študent bude platiť ročne 100 až 300 eur poplatok za to, aby sa nemenovaná banka nedostala do finančných ťažkostí.

Údaje o tom koľko percent z 500 eur pôjde na administratívne účely začínajú od dvoch percent. Minulý týždeň schválil senát univerzity v Heidelbergu zriadenie šiestich nových úradníckych miest, ktoré majú zvládnuť v najbližších troch rokoch administratívnu prácu spojenú s hospodárením s poplatkami za štúdium. Odhadnuté ročné výdavky - 300000 eur.

Obrázok blogu

Pozrime sa konečne na vplyv peňazí tam, kde možno raz v blízkej budúcnosti dorazia. Senát univerzity už schválil smernice, ako sa budú peniaze ďalej deliť (nie rozmnožovať) na jednotlivé fakulty. Keď zavediem reč na tému, ako sa použijú peniaze na našej katedre, opýtaná osoba sa najprv zamyslí. "Zamestnáme viac pomocných študentských síl", znie po chvíli odpoveď. Múdre slová, takto sa peniaze vlastne vrátia tam, odkiaľ prišli. Ak teda odrátame nemalé straty na ich strastiplnej púti. Úvahy o tom, či sa konečne zaktualizuje náplň prednášok, ktoré sa už dlhé, dlhé roky prednášajú s nezmeneným obsahom podľa nedokončených skrípt, som zatiaľ nepočul.

Obrázok blogu

Demonštrácia proti študijným poplatkom sa konala na univerzitnom námestí v centre Heidelbergu pred týždňom. Hlavným maskotom demonštrácie boli striedmo oblečenédievčatá naznačujúce jeden z mnohých spôsobov, ako si vblízkej budúcnosti financovať štúdium.

Po relatívne krátkych rečníckych prejavoch, ktoré videli boj študentov proti zavedeniu poplatkov v širších súvislostiach, sa účastníci vydali na povolený pochod ulicami Heidelbergu.

Dnes sa koná ďalšia demonštrácia. Na rovnakom mieste. Tentoraz pod názvom Rocken gegen Studiengebühren. Hlavným ťahákom koncertu je skupina Irié Révoltes.

Obrázok blogu

Nehľadajte v tomto príspevku môj názor, nebolo mojim zámerom ho tu prezentovať. Peniaze jednoducho hýbu svetom a niečo sa pohlo už i na nemeckých univerzitách. A ktorý učiteľ aké kvalitné vzdelanie odovzdá svojim žiakom je predovšetkým záležitosťou jeho osobných kvalít.

Hoci asi nemám pravdu. Posledná veta v predchádzajúcom odstavci je mojim názorom.

Peter Frolkovič

Peter Frolkovič

Bloger 
  • Počet článkov:  83
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Matematik na Slovensku po 12 rokoch v cudzine. Do roku 2008 písal na tomto blogu vážne o veciach tak, že nebolo jasné, či to myslí vážne. Chcel záujem vzbudiť, nie uspokojiť. Zoznam autorových rubrík:  MuzikaInternetFotoletoFilmyOstatnéKaliforniaNávratNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu