Ako sme kúpili novú tlačiareň II.

S tým nadpisom (podobne ako v prvej časti) to znova nie je úplne v poriadku, ale už sa to lepší. K jeho zneniu nemožno mať výhrady jedine ak by sa za kúpu považoval fakt, že sme za tovar zaplatili, ale ešte ho nevlastníme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Minulý týždeň som uverejnil prvú časť nedokončeného príbehu o kúpe tlačiarne.

Na začiatok stručná poznámka - z diskusie k prvej časti jednoznačne vyplynulo, že sa núkajú dve alternatívy ku kúpe "rodinného" typu tlačiarne, za aké považujem modely firmy Canon PIXMA iP1000 až iP5000. Jednou sú tlačiarne určené predovšetkým na tlač fotiek, tie sa dokonca dostali do série PIXMA a začínajú s označením iP6000, druhou, z úplne iného súdka, sú laserové tlačiarne. O týchto dvoch rozumných alternatívach tento článok nie je.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takisto nie o kombinovaných zariadeniach, kedy je tlačiareň daná dokopy so skenerom, čím sa z nej stáva zároveň kopírka. Canon ponúka veľmi atraktívny model PIXMA MP110, nad ktorým neuvažujem len preto, že chcem mať konečne tento článok už z krku.

Rozhodnutie

V minulom diely bol naznačený postup, ako sa rozhodovať pri výbere konkrétneho modelu. Pointu najnovšieho pokračovania prezradím hneď na začiatku. Rozhodol som sa pre kúpu tlačiarne Canon PIXMA iP4000.

Zopakujme si ešte raz argumenty, prečo nemienim ušetriť ani priplatiť za model s číslom nižším alebo vyšším. Berte to podobne, ako keď hlásateľka pred ďalšou časťou vášho obľúbeného seriálu zopakuje najdôležitejšie body časti predchádzajúcej.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo nie lacnejšie

Čo sa týka šetrenia , ponúkala sa možnosť zaplatiť o 15 Euro menej za PIXMU s číslom 3000. Tým pádom by som sa vzdal jedného "patrónu" pre čiernu farbu, využívaného pre tlačenie fotografii, ktorý tomuto modelu chýba, inak žiadna nevýhoda. Chápem to tak, že drahšia PIXMA 4000 mi nebude pri príležitostnom tlačení farebných obrázkov ukrajovať z náplne určenej len pre čiernobielu tlač. To vyzerá byť dostatočný argument na nešetrenie, ale mne ešte vážnejší pripadá ten, že všetky pozitívne články na Internete sa týkajú modelu s vyšším číslom, kým ten s nižším je v tomto ohľade omnoho väčšia neznáma.

SkryťVypnúť reklamu

Ťažšie je to s rozhodovaním o jednu triedu nižšie. Model PIXMA iP 2000 stojí až o 50 Euro menej. Ale už minule sme si rozoberali, že čo tu ušetríte na cene za tlačiareň, preplatíte neskôr na náplniach. Model s číslom 2000 má vo výbave len dva patróny, jeden pre ČB a druhý pre F tlač. Obidve náplne sú úplne iného radu ako tých päť pre model 4000, a logika veci ako aj skúsenosti hovoria, že budú v konečnom dôsledku drahšie. Nevraviac, že nebudem mať automatickú obojstrannú tlač a potlač cédečiek, viď diel minulý.

Úvahy tohto typu musia mať i opačnú logiku - a prečo nie drahší model?

Prečo nie drahšie

SkryťVypnúť reklamu

Za prvé sa núka špeciálny model s rovnakým číslom, ale s jednopísmenkovou vsuvkou na konci - iP4000R. Ponúka za príplatok približne 70 Euro možnosť odstrihnúť sa. Hej, rozumiete správne, touto metaforou chcem povedať, že tlačiareň s písmenom R na konci nepotrebuje kábel pre pripojenie ku počítaču, obidve zariadenia sa nájdu pomocou WiFi éteru.

Túto techniku, o ktorej sa tu nechcem rozpísať, doma k mojej spokojnosti už využívame. Dlhšia úvaha mi však dala za pravdu, že by to bol zbytočný luxus. Tlačiareň má už vyhradené miesto blízko počítača, takže spojenie cez kábel je vhodné, a ak budem chcieť tlačiť z notebooku, existuje softvérové riešenie, ktoré funguje výsledne rovnako. Vlastním dokonca PALM s WiFi technikou, ale prieskum na internete naznačuje, že to s priamou tlačou nebude tak triviálne. Takže ďakujem, ale nie.

Pozrime sa i na model s označením PIXMA iP5000. Vyzerá to tak, že aby človek zvýšil číslo modelu o 1000, musí priplatiť približne 50 Euro. Vyšší model je prakticky vo všetkom identický s modelom IP4000, jediný, ale významný rozdiel, je v tlačiarenských "hlaviciach". Model IP5000 umožňuje tlač s rozlíšením 9600 x 2400 dpi, kým model IP4000 len s "polovičným" - 4800 x 1200 dpi.

Znamená to, že ak si priplatím nezanedbateľnú sumu, prinesie mi to jedinú výhodu, že moja tlačiareň bude síce ešte stále patriť medzi "rodinné" (rozumej univerzálne) tlačiarne, ale kvalitou sa bude blížiť už k modelom, ktoré sú určené predovšetkým pre tlač fotografií.

Tu mi moje odmietnutie trvalo najdlhšie a argumenty, ktoré uvediem, sú viacmenej subjektívne. Testy na internete sa rôznili v hodnotení prínosu kvality, aj keď prevládali tie pozitívne. Nerád priplácam za niečo subjektívne, preto aj pri kúpe TFT monitoru pred niekoľkými týždňami som sa prakticky riadil len cenou, lebo pre tento hardvér platí extrémne, že čo užívateľ, to rozdielny názor.

Späť k tlačiarni - nemecký počítačový časopis c't s dobrým renomé vyslovil pochybnosti o kvalite modelu IP5000, s ktorým mnohí súhlasili a ešte viacerí mu protirečili. No a ten najsubjektívnejší argument - mnohí odrádzajú od atramentových tlačiarní pre možnosť zasychania, a v tomto smere bude jemnejšia technika modelu iP5000 určite citlivejšia ako menej náročná u iP4000.

Takže v tejto chvíli sú niektorí z nás rozhodnutí, presnejšie rozhodnutý. A môžem sa konečne venovať k téme, ktorá by mala byť v tomto dieli hlavná. Odkiaľ to ja, laik, všetky tieto informácie mám.

Zdroj informácii

Že z internetu, to nikoho neprekvapí, ale čakajú sa na tomto mieste konkrétnejšie informácie. Hoci neviem, do akej miery je každému zrejmá skutočnosť, že tlačiareň mienim kúpiť na obchode, ktorý predáva cez internet. Ak nemáte zrovna šťastie na špeciálnu ponuku nevirtuálnych obchodov (najznámejší v Nemecku tohto typu je Mediamarkt), cena sa dá znížiť výrazne nákupom s myšou v ruke a s pohľadom na monitor.

Všetci predajcovia využívajúci túto formu sa musia v Nemecku riadiť zákonom, ktorý umožňuje zákaznikom v priebehu dvoch týždňov po dorazení balíku s tovarom tento bez udania dôvodu vrátiť tou istou cestou späť ku predajcovi. Existujú rozumné výnimky (rozbalené cédečka) alebo poštovné si zákazník musí platiť sám, ak cena tovaru neprevýši 40 Euro, ale pre mňa to znamená, že budem mať 14 dní čas myslieť až rozmyslieť si to s ponechaním tlačiarne bez akejkoľvek finačnej ujmy.

Ak pochybujete v duchu, ako môže takéto niečo fungovať, trochu vám dam za pravdu. Ale len trochu. Naozaj to tak funguje, len niekedy sa úspešne vybavenie celej záležitosti veľmi pretiahne, kým sa dostanete späť k svojim peniazom. Preto pri výbere, ako vyjde najavo nižšie, nebudeme uprednostňovať najlacnejšie predajcu, ale priplatíme si za dobré referencie.

Samozrejme existujú internetové adresy, ktoré vám ponúkajú porovnania cien rovnakých tovarov ponúkaných rôznymi virtuálnymi obchodmi. Jednou z najstarších je www.guenstiger.de, ktorý keď uvedie nejakú cenu, môžte si byť skoro na 100 percent istí, že nižšiu už nenájdete. Má to ale hneď prvý háčik.

Tak ako si môžete byť ístí tým tvrdením, môžem vás uistiť hneď i o druhom. Ak by ste sa orientovali podľa Guenstiger.DE, určite finálne preplatíte, nevraviac, že táto stránka udáva len najlacnejšieho predajcu a neudáva žiadne alternatívy . Pretože poštovné sa pohybuje od 0 euro až po nekonečne veľakrát viac, keď sa väčšinou ustáli na hodnote 13 eúr.

Našťastie hneď na týchto stránkach máte priamy odkaz na inú agentúru, ktorá ponúka porovnanie cien s veľmi bohatou ponukou informácii. Ich pomocou som sa rozhodol pre predajcu Mindfactory.DE, ktorý udáva druhú najnižšiu cenu a má veľmi dobré referencie, čo sa dá zistiť napríklad na ďalších stránkach, venujúcich sa najobľubenejšiemu športu Nemcov - Schottenland.DE. Takto som sa dopracoval oproti cene 15O eúr, ktorú by som pravdepodobne zaplatil, keby som nakúpil v najbližšom Mediamarkte, na cenu 119 eúr a 0,18 drobných, včítane poštovného.

Čo tomu predchádzalo

Kým som však dospel k tomuto rozhodnutiu, musel som absolvovať ešte dlhú cestu po stránkach internetu. Prvá odbočka sa zamietla rýchlo. Jeden z najznámejších obchodov, www.amazon.de, ktorý sa začal živiť predajom kníh, a dnes už predáva m.i. elektroniku, tentoraz nemal žiadnu lákavú akciu, napriek tomu, že si od cien tovarov nad 20 eúr nikdy neúčtujú poštovné.

Druhá odbočka mi zabrala viac času, kým som zistil, že vedie do slepej uličky. Napriek tomu mi priniesla dôležité informácie. Povinnou zástavkou sa totiť stal v Nemecku Ebay.DE. Ten začal svoje živobytie organizovaním privátnych aukcii, kde sa cena určuje postupným navyšovaním od rôznych záujemcov. Po prasknutí veľkej bubliny, keď nafúknuté ceny internetovských firiem spľasli pred niekoľkým rokmi na burze, sa podarilo celosvetovej firme Ebay ako prvej dostať sa v tejto branži znova do zisku.

Už dlhšie sa na Ebay stránkach etablovali firmy, ktoré ponúkajú tovar za pevné ceny, takže o aukciach nemôže byť reč, a platí pre nich rovnaký zákon ako pre "bežné" internetové obchody. V počiatku ich rozmahu bol Ebay istotou pre najnižšie ceny, dnes je aspoň dôležitou alternatívou.

V prípade kúpy novej tlačiarne PIXMA iP4000 sa však jeho výhoda neprejavila, skôr to bola zaujímavá štúdia, aké spôsoby existujú na zlákanie zakazníkov poloférovými trikmi.

Najnižšia cena za nový gerét začala už od 100 eúr. Predajca však hneď priznal, že zahrňuje i záväzok odoberať od neho každý mesiac nové náplne, asi sa inšpiroval predajcami mobilov. Niekoľko cien bolo ešte nižších ako tá mnou zaplatená, ale také tlačiarne boli bez náplne alebo bez USB káblu.

Zaujímavou sa javili ponuky, ktoré za mierny príplatok pridávali hneď náhradne náplne, samozrejme nie originály od Canon, ale lacnejšie alternatívy (nie nutne horšie kvalitou). Tá najlacnejšia z ponúk mala v nenápadnej časti dlhého textu informáciu, že aj pôvodné náplne sú nahradené neznačkovými patrónmi. Ďalšie ponúkali k cene Gutschein (kupón) v hodnote 10 eúr na ich tovar, ale v ich ponuke nebolo nič, čo by som mal záujem kúpiť. A tak ďalej.

Najaktuálnejšie informácie

Takže moje srdce si definitívne získal obchod Mindfactory.DE. Nielen že ponúkal druhú najnižšiu cenu a mal dobré referencie, ale aj ich ponuka informácií je bohatá a užitočná. Len ich zásluhou som sa dozvedel, ze švajčiarska stránka firmy Canon ponúka možnosť, ktorá by mala byť samozrejmosťou na všetkých stránkach tejto firmy. Na tejto adrese máte možnosť zobraziť v troch stĺpcoch tri rôzne modely firmy Canon a takto ako na papieri si porovnať výhody a nevýhody každého jednotlivca. Zároveň sú na MindFactory odkazy na testy v časopisoch alebo renomovaných internetovských stránok, tu sa možno presvedčiť.

Nechýba ani graf priebehu ceny tlačiarne v posledných mesiacoch a počet kusov, ktorý majú na sklade a ... hernajs, ten posledný údaj nesedí s tým, čo som tam videl v nedelu. Vtedy tam bolo číslo 50, teraz je tam nula, takže zásielka by sa omečkala minimálne o niekoľko dní, ak nie dlhšie.

Tak sa musím poobzerať po inom obchode. Lenže to zas nebudem môcť dokončiť tento článok a jeho dopĺňanie sa pretiahlo už na niekoľko dní. Nie, takto to ďalej nepôjde, nemôžem trpezlivosť autora naťahovať do nekonečna. Jednoducho si vyberiem ďalší najlacnejší, aj keď neznámy obchod, ktorý tvrdí o svojom tovare, že ho má na sklade. Aspoň sa čitateľ v ďalších dieloch poteší pokračovaniam o nedodržaných termínoch, a keď bude mať šťastie, tak aj o prieťahoch pri vrátení peňazí za nefunkčný gerét, a bude si môcť povedať: "Tak mu treba, nemal si robiť srandu z takýchto vážnych tém!"

Zhŕňam - najlacnejší obchod, ktorý na stránkach cenových agentúr píše, že má tlačiareň PIXMA iP4000 na sklade, mi ešte stihol odpovedať na môj mail, že tlačiarne im dodajú v priebehu 5 až 8 dní. Druhému najlacnejšiemu obchodu som už mail nepísal, tesne však pred kliknutím na gombík "objednať" som sa zháčil, lebo miesto udávaného poštovného 5 eúr na stránkach cenovej agentúry, stálo v objednávke eúr deväť. V treťom najlacnejšom obchode, kde mi ešte stále tvrdia dodať tovar do 24 hodín, som obdobný gombík stlačil asi tak pred 5 minútami. Nech história teraz sama píše ďalšie pokračovanie článu o tom, ako sme kúpili novú tlačiareň.

Peter Frolkovič

Peter Frolkovič

Bloger 
  • Počet článkov:  83
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Matematik na Slovensku po 12 rokoch v cudzine. Do roku 2008 písal na tomto blogu vážne o veciach tak, že nebolo jasné, či to myslí vážne. Chcel záujem vzbudiť, nie uspokojiť. Zoznam autorových rubrík:  MuzikaInternetFotoletoFilmyOstatnéKaliforniaNávratNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu