Tak som včera naozaj úspešne odvisol so svojim posterom. Visel som doslovne,lebo poster s mojím menom bol dlhší ako panel, na ktorom bolpripevnený, takže sa mi "nohy" voľne hompálali pol metra nad zemou. Narozdiel od môjho posteru som ja pri ňom stál na pevných nohách, vyšehodinu bolo stále komu vysvetlovať, čo som to vlastne ním chcel povedať.
Konferencia pre odborníkov a s odborníkmi, ktorí sa snažiapočítať niečo, čo má súvis s našou matičkou Zem, sa odohráva každé dvaroky. V angličtine jej familiárne hovoria Computational Geosciences.Doteraz sa odohrávala vždy v USA a v mojich spomienkach sú s ňouspojené prakticky všetky návštevy tejto krajiny - či už konferencia vAustine pred dvoma rokmi, počas ktorej sa začala vojna USA s Irakom,alebo tie staršieho dáta v Boulder a Alberquerque.
Francúzsky Avignon je prvým miestom v Európe, v ktorom sa konferenciaodohráva, a vybrali pre ňu naozaj exkluzívne kongresové centrum v bývalom pápežskom paláci. Hlavné prednáškysa odohrávajú v miestnosti, ktorá svojho času nebolaskonštruovaná pre dnešný účel. Vyzerá presne tak, ako by si v nej niektopredstavil stretnutie vysokých cirkevných hodnostárov so svojimpredstavenstvom.
Keďže v časoch najväčšej cirkevnej slávy Avignonu saaudiovizuálna technika na takýchto stretnutiach prakticky nevyužívala,problém nevhodného riešenia tejto miestnosti v Palais des Papes vyriešili svojsky a veľkoryso -na dlhé bočné steny premietajú prednášky šiestimi projektormi.
Úvodnou prednáškou celej konferencie, ktorú predniesol môj šéf, sanebudem zaoberať. Ťažko by mi niekto uveril, že vety ako "moje meno vtejto slávnej sieni bolo citované niekoľkokrát (naozaj niekoľkokrát,NIE párkrát)" nie sú myslené ako samochváľa. Nevraviac, že to už nie jeani potrebné, už sa tak nenápadne stalo.
Druhá hlavná prednáška sa mi viac páčila. Šéfka oddelenia, ktorá ma nastarosť numerické simulácie procesov prúdenia vody v oceánoch, námsprostredkovala naozaj detailné informácie. Napríklad i tieto"primitívne" rovnice.
Predstav si, že pri aplikovaní diskrétnych numerických schém, ktorýmiaproximujú skutočné spojité procesy, odohrávajúce sa medzi hladinou adnom oceánu, majú problémy, ak chcú zároveň zachovať masu a ajmonotónnosť numerického riešenia. Ale však presne takú schému, ktoráobidva problémy ku spokojnosti užívateľa vie vyriešiť som ja už dávno vymyslel! Nie je toúžasné, že viem poradiť odborníkom, ktorí na svojich internetovýchstránkach na základe svojich výpočtov každý deň uverejňujú pre celýsvet predpoveď cirkulácie teplých a studených (alebo slaných a menejslaných) morských prúdov!?
Malý problém mi trochu kazí moju radosť. Viac ako polovica účastníkovkonferencie si totiž presne to isté myslí o tých svojich schémach. Akeďže každá schéme, ktorá je rozumná, vedie ku cieľu, ako i nám bolojedno, či sme sa dostali autom do Brug cez dialnicu A6 alebo A61, taksom so svojimi radami v správnom čase na nesprávnom mieste. Budem sapreto i naďalej venovať schémach, ktoré to vedia lepšie ako tieostatných účastníkov konferencie, keď sa aplikujú na numerickémodelovanie procesov pod "hladinou" zeme a nie oceánu.
Je asi jasné, že dnes nestačí len vymýšľať, ale treba vedieť imyšlienky predať. A to ti je v mojom obore veľmi háklivá vec. Zažívamto tu na prednáškach každý deň. To, že tomu čo sa na nich prednáša,rozumiem čoraz viac, je vec potešiteľná, na druhej strane čoraz viacvidím, že pomer medzi tým, koľko sľubuje obal a koľko je pod nímschované, je tu u každého výrobcu veľmi rozdielný.
Keď totiž niečo povieš, nikdy nevypovieš všetko. Máloktorá informáciasa dá povedať jednou vetou. Preto je vždy za tým, čo tu vyslovíš, idôležitý nevypovedaný faktor, čo si tým chcel povedať, aký dojem si chcel vyvolať. Alebo chcela.
Zober sinapríklad toto simulované video, ktoré som prezentoval naživo na notebookuumiestneným pod mojím posterom. Ak ti to nefunguje, skús tu .
Že to vyzerá ako keby sa pod povrchom zeme s rôznymi geologickýmipodložiami šírila nejaká nečistota! Nevrav, že nie, že ti to nič takénepripomína, lebo s tým úmyslom som to chystal!
Tak to je ten pekný obal. Vo vnútri je naozaj moja metóda, ktorá vie zasťažených podmienok vyrátať numerické riešenie transportnej rovnice, modelujúcej šireniekontaminovaných látok v prúdiacej podzemnej vode. Na rozdiel od mnohýchiných som však po A povedal i B. Od modelovania skutočných procesov,ktoré sa odohrávajú pod niekoho nohami, to má ďaleko. Od toho, abyvýpočty fungovali vždy, to má ešte ďalej. Lenže to platí viac menej ometódach všetkých, ktorí podobné výpočty realizujú a je len na nich, koľko o tompovedia z pohľadu A a koľko z pohľadu Bé!
A priznám sa ti, ja stále po tejtokonferencii nebudem o sebe vedieť, či by som predsa len nemal ešte viac pracovať naobale ako na obsahu.
Našťastie s vekom ma to trápi čoraz menej. Určite by sa mnohé vkariére dalo urýchliť popracovaním nad obalovou technikou, ale zatiaľmi ešte stále stačí, že veci sa naďalej hýbu dopredu, aj keď možno nieideálnou rýchlosťou. Však sa už dostali riadne ďaleko.
Ešte že tie to úvahy múžem realizovať na presunoch medzi hotelom a kongresovým centrom a naspäť, kde je stále na čo pozerať.
Rozpísal som sa viac než som plánoval. Ako i včera, i dnes som sadostal k písaniu na blog len vďaka tomu, že som si kompletne odpustilobed. Včera som si to vynahradil večerou v reštaurácii, kde ponúkalilen jedlá z kačaciny, našiel ju pre nás jeden americký profesor. Dal som si kačacie stejky, prepečené tak napoly. Teda dozvedel som sa to, až keď mi ich priniesli, čašníčke som ukázal len prstom, čo si z tej francúžštiny v jedálnom lístku želám.
Dnes si to vynahradím banketom, na ktorom si Francúzi určite dajúzáležať. S internetom to tu až tak spoľahlivo nefunguje, takže neviem ako tobude ďalej s mojimi listami, presnejšie s ich frekvenciou. Ale ešteaspon raz sa ozvem.
Tvoj
Peter
P.S.
Deťom odkáž, že na tej fotke z raňajok, čo sa ťa pýtali, je grepový džús.