Biskupi broja proti sexuálnej výchove

...a je to bobre ,že aspoň niekto ešte má záujem na pravdivom výklade o skutočnom poslaní človeka aj v súvislosti so sexualitou ...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (112)
Obrázok blogu

A vlastne dosť ťažko sa mi chápe prečo máme toľko výhrad voči cirkvi ,ktorá sa asi už ako jediná ,,bije"za nejaké morálne hodnoty a čistotu nielen duše ale aj tela ,keď sa nás ešte nedávno prihlásilo takmer 80 percent k jej príslušnosti.

Ale to už je asi dávno.....
Teraz je moderné už zo všetkého urobiť len dobrý ,,kšeft"....kondómy,antikoncepcia,erotika,porno....
to živí dnes obrovské koncerny a firmy,tak prečo by sme im kazili tržby,nie?

Nuž čítajme a uvažujme , či už sa vyrovnáme s tým že telo už bude len tovar a sex len malá služba....


Predseda Konferencie biskupov Slovenska František Tondra listom požiadal ministra školstva Jána Mikolaja v mene všetkých obávajúcich sa rodičov, aby sexuálnu výchovu v pragmatickej podobe do škôl neuvádzal. Tondra zdôraznil, že cirkev nie je proti sexuálnej výchove. " Nemôžeme však nazývať sexuálnou výchovou to vyučovanie, kde ťažiskom náuky je informácia o antikoncepcii každého druhu. Je to náuka, nie výchova," vyhlásil biskup.


"Sme pripravení viesť s Vami a s odborníkmi, pedagógmi a psychológmi odborný dialóg, ako riešiť túto stránku výchovy našej mládeže, aby dostala pravdivé informácie a solídnu výchovu v tak citlivej oblasti, ktorá hlboko zasahuje osobnosť každého človeka. Veríme, že tak Vy ako aj Vaši poradcovia a odborníci vnímajú zmysel toho, čo je obsahom našich obáv z nesprávnej a od osoby odtrhnutej sexuálnej výchovy," napísal v liste, ktorý poskytla Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska, Tondra.

Zdôraznil, že cirkev nie je proti sexuálnej výchove. "Nemôžeme však nazývať sexuálnou výchovou to vyučovanie, kde ťažiskom náuky je informácia o antikoncepcii každého druhu. Je to náuka, nie výchova," vyhlásil biskup.

Predseda KBS v liste pripomína, že v apríli tohto roku rozvírila hladinu mediálneho sveta zamýšľaná súťaž na školách o najlepší návrh plagátu z oblasti kondománie, ktorú organizovala firma vyrábajúca tieto prostriedky antikoncepcie. "V týchto dňoch máme v médiách znova na pretrase ponúkanú učebnicu sexuálnej výchovy zo strany Slovenskej spoločnosti pre plánované rodičovstvo. A znova je atakovaná cirkev, rozumej katolícka, že je proti sexuálnej výchove, že je zaostalá, sex tabuizujúca a podobne. Pedagóg alebo psychológ, ktorý má výhrady proti takto navrhovanej sexuálnej výchove, či chce alebo nechce, je kategorizovaný do cirkvi. Ako keby len cirkev mala výhrady proti takto navrhovanej sexuálnej výchove," zdôraznil v liste Tondra.

Tondra si myslí, že postoj cirkvi, ktorý tu vyjadruje, je postojom nielen veriacich rodičov, ale všetkých, ktorým záleží na všestrannom osobnom raste a rozvoji ich dieťaťa. "Tu však chceme hovoriť výslovne za našich veriacich rodičov, ktorí v dôvere a nádeji v demokratické usporiadanie našej spoločnosti posielajú svoje deti do školy," uviedol. Pripomenul, že rodičia nestratili právo na výchovu svojich detí v duchu ich pohľadu na svet, na jeho hodnoty a predovšetkým na človeka v jeho ľudskej dôstojnosti. "Toto rodičom nikto nemôže uprieť, najmä v demokratickom usporiadaní spoločnosti. Vysoko si vážime všetko, čo štát v zastúpení najvyšších činiteľov robí v prospech vzdelania mladej generácie, detí a mládeže. Školu však nemožno ani chcieť ani vnímať v separácii od rodičov," konštatoval.

Podľa Tondru poslanie školy nie je možné vymedziť iba na oblasť vzdelania. "Je pravdivá psychologická poučka, že každá informácia aj formuje. Vedomosti ovplyvňujú myslenie i správanie človeka. Keď to platí o všetkých informáciách, v miere oveľa väčšej to treba povedať o sexuálnej informácii," zdôraznil a pripomenul, že sexuálna stránka človeka patrí k jeho osobnosti. Matematika alebo zemepis nie.

"Preto sexuálnu informáciu nemožno postaviť na roveň ostatných predmetov. Jeho pragmatická stránka má byť v informácii až na poslednom mieste. Najprv musí byť samotná osoba pripravená prijať svoju sexualitu a vnímať jej hodnotu. To sa nemôže stať inštrukciou, ale výchovou, a to všestrannou a postupnou, primeranou veku. Ak túto požiadavku pragmatizmus predbehne, dokonca predčasne, to prvé sa už stane nemožným," myslí si predseda KBS.

Tondra uviedol, že cirkvi sa vyčíta, že je proti sexuálnej výchove. "Je to demagógia. Sme však rozhodne proti takej sexuálnej výchove, ktorá spočíva len v pragmatizme, ktorú by vyučoval učiteľ nezodpovedajúci požiadavkám rodičov a tak porušoval kontinuitu rodinnej rodičovskej výchovy," zdôraznil.

Protagonisti pre cirkev neprijateľnej sexuálnej výchovy podľa Tondru argumentujú tým, že predčasné tehotenstvá u mládeže sú výsledkom neznalosti antikoncepcie. " Pri súčasnej medializácii sexu je to argument zastaraný. Opak je pravdou, aj podľa skúsenosti, že práve technická propagácia sexu u mládeže vedie k predčasným skúsenostiam bez uvažovania o antikoncepcii alebo v jej absencii," pripomenul.

Marián Fučík

Marián Fučík

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

„Daj svetu to najlepšie čo máš, zaiste to nebude dosť, napriek tomu dávaj svetu to najlepšie čo máš.“ Zoznam autorových rubrík:  PrírodaVieraspoločnosťSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu