Americkí antiamerikanisti

Mám dojem, že som jedným z mála ľudí, čo nepodľahli módnej vlne iracionálnych antipatií voči USA, združených pod spoločný pojem antiamerikanizmus. Na druhej strane, do pŕs sa bijúce vlastenectvo a úzkostlivý strach pred infiltráciou našej kultúry cudzími prvkami sú mi však možno ešte vzdialenejšie. No vždy, keď sa v slovenských oknách, krčmách či škôlkach rozhoria helloweenovské dyne pečiarky, je toho na mňa asi príliš.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Antiamerický postoj, ktorý okrem väčšej časti európskych elít ovláda aj mnoho obyvateľov Slovenska bez rozdielu profesie či vzdelanostnej úrovne, sa snaží formulovať postoj, že Američania sú namyslení, hlúpi, nešikovní, a bojujúci s vlastnou chudobou, alarmujúcou kriminalitou a korupciou sú príčinou všetkého zla vo svete. Nech si má každý názor, aký len chce, no väčšina z tých, ktorí ho majú, toľkonenávidenú krajinu vôbec nenavštívili. Ich postoj živia len médiá, resp. určité referenčné osobnosti z určitých médií, prípadne iné referenčné osobnosti, čiže známi s rovnakými postojmi. Iracionalitu tejto emócie (pretože ide v prvom rade o emóciu) potvrdzujú viaceré protirečenia. To, či sú „amíci“ hlúpi a namyslení, je vlastne jedno, pretože ich vlastnosti urobili z ich krajiny ekonomicky najvyspelejšiu zem sveta, kde počet chudobných je relatívne najnižší – to, že starostlivosť o nich namiesto prenechania všemocnému štátu realizujú oni sami, je témou iného článku. Kriminalita možno pôsobí hrozivo v amerických filmoch (o tom nižšie), no fakt, že osamelý chodec na precházke v mestských uliciach je často preverovaný všadeprítomnou políciou, čo sa povedzme u nás nestáva ani náhodou, tiež niečo hovorí. No a zlo vo svete? Faktami, ktoré sa stali, sú, že americké zásahy vytiahli Európu z troch vojen, v ktorých si sama nevedela poradiť (rátam aj tú studenú). Na toľkoomieľaný protiargument, že robia len to, čo je v ich záujme, odpovedám len: A kto nerobí? A nie je to vlastne jedno, keď sledovaním vlastného záujmu pomôže ktokoľvek inému, pretože aj to je v konečnom dôsledku v jeho záujme? Tento princíp je zhruba kostrou liberálnej ekonómie (netreba čítať Smitha, je to opísané aj v slabších slovenských učebniciach ekonómie), a nie náhodou je úspech USA založený na ňom. Pre toto všetko si teda myslím, že hlavnou hybnou silou antiamerikanizmu je závisť – menej úspešnejšieho voči tomu úspešnejšiemu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najviac sa však bavím na príkladoch, keď je povrchnosť vyššieopísaného postoja už skutočne úsmevná. Množstvo ľudí, o ktorých viem, že sú voči USA takto negatívne nastavení, priam „žerie“ hollywoodske blockbustery (pričom o európskej kinematografii nevedia snáď ani to, že existuje), používa americký operačný systém („vykorisťovateľ Gates“) či konzumuje hamburgery, Coca-colu či Marlborky.. Svojími preferenciami tak len potvrdzujú určitú mieru kvality americkej produkcie a zároveň sami seba oberajú o zásadovosť postoja.

To je však ešte v poriadku. No tá dyňa z úvodu – preberanie sviatkov iných kultúr, lebo to pekne vyzerá v tamojších filmoch a seriáloch, je už predsa trochu absurdné. Máme, myslím si, dostatok vlastných, či už ich chápeme a prežívame hlbšie alebo si ich vôbec nevšímame. Absurdné bolo už, keď za socializmu nosil deťom darčeky Dedo mráz a Mikuláš zároveň. No keď po Ježiškovi prirástol do štvorky ešte aj Santa Claus, tak naozaj neviem. Načo?

SkryťVypnúť reklamu

V konečnom dôsledku by som bol celkom rád, ak by táto infiltrácia pokračovala – uvedomelejším a kritickejším – osvojovaním si iných prvkov americkej kultúry. Individuálna sloboda a zodpovednosť bez spoliehania sa na štát (resp. minimalizácia úloh štátu), dokonalá konkurencia medzi jednotlivcami, podnikmi a cirkvami, či silná sociálna angažovanosť jednotlivcov na báze dobrovoľnosti by nám myslím – opakujem, že prirodzene a kontinuálne – len prospela. No vidím to bledo. Vôbec si totiž nemyslím, že dyne a Santa Clausov tlačia do nášho života a biznisu skalní obdivovatelia spoločensko-ekonomických princípov a výsledkov USA. Na to je ich príliš málo.

SkryťVypnúť reklamu


Peter Furmaník

Peter Furmaník

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Milovník umenia, literatúry a slobody, tulák, provokatér, libertarián; inak firemný ekonóm & konzultant + profi autor a bloger. O financiách a podnikaní píšem predovšetkým na Ľudskourečou.sk Zoznam autorových rubrík:  Naokolo naživowe are the culturePohľady a pocityMoje najmilovanejšie mestoBiznis - základ nášho bytiaSmrteľníciNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu