Ako vytvoriť samostatné zostavy pre kontingenčné tabuľky

V tomto blogu nájdete odpoveď na otázku: Ak mám v jednom zošite tabuľku, z nej vytvorím dve kontingenčné tabuľky, môžem jednu zoskupiť na dni a druhú na mesiace? Mne sa to nepodarilo, buď jedno alebo druhé.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pri štandardnom postupe sa to naozaj nepodarí. Od kedy Microsoft z Excelu odobral z pásu nástrojov príkaz Sprievodca kontingenčnou tabuľkou (Pivot Table and Pivot Chart Wizard) a nahradil ho jednoduchým príkazom Kontingenčná tabuľka (Pivot Table), resp. v najnovších verziách 2013/2016 Odporúčaná kontingenčná tabuľka, tak proces tvorby kontingenčnej tabuľky sa síce výrazne zjednodušil, ale užívateľ prišiel o možnosť voľby. Buď sa má kontingenčná tabuľka, ktorú práve vytvárate z rovnakých zdrojových údajov založiť na týchto údajoch a nenačítavať ich do vnútornej pamäte znova alebo má byť samostatná. Predvolená možnosť je, že údaje sa nenačítajú druhýkrát. Tým sa ušetrí priestor v súbore, ale zostavy nebudú samostatné a napríklad každé zoskupenie, ktoré nadefinujete v jednej kontingenčnej tabuľke ovplyvní zoskupenie v druhej. Rovnako ďalšie nastavenia polí sa "dedia", čo môže mať samozrejme aj pozitíva - nemusím ich aktualizovať v každej kontingenčnej tabuľke. Takže teraz už len krátky návod, ako pridať príkaz Sprievodca kontingenčnou tabuľkou do panelu Rýchly prístup (Quick Access Toolbar).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako pridať príkaz Sprievodca kontingenčnou tabuľkou do panelu Rýchly prístup.

Pridanie príkazu do panelu nástrojov Rýchly prístup (od verzie 2007 rovnaký postup). Tento panel sa obvykle nachádza na hornom riadku (Title bar), resp. pod pásom s nástrojmi (Ribbon).

V zozname "Príkazy, ktoré nie sú na páse s nástrojmi" vyhľadáme príkaz Sprievodca kontingenčnou tabuľkou a pridáme ho na panel Rýchly prístup. V ponuke napravo máme na výber pridanie Sprievodcu cez voľbu „Pre všetky dokumenty“, ak chceme mať Sprievodcu v každom dokumente Excel, inak použiť druhú možnosť – len pre aktuálny dokument. V druhom prípade sa bude zobrazovať len pri otvorení daného dokumentu.

Excel - Možnosti - nastavenie panelu Rýchly prístup.
Excel - Možnosti - nastavenie panelu Rýchly prístup. 

Po pridaní tohto príkazu bude možné spustiť sprievodcu na vytvorenie kontingenčnej tabuľky priamo z panelu Rýchly prístup.

SkryťVypnúť reklamu

Použitie Sprievodcu na vytvorenie nezávislej kontingenčnej tabuľky

Ak už je Sprievodca na panely Rýchly prístup, tak ho spustiť a preklikať s požadovanými parametrami. Prvé nastavenie súvisí s tým, kde sú údaje a čo chceme vytvoriť. Odporúčam byť ešte pred spustením Sprievodcu v tabuľke, z ktorej chcem vytvoriť kontingenčnú tabuľku - mala by sa potom do ďalšieho kroku načítať automaticky oblasť údajov.

Sprievodca kontingenčnou tabuľkou - krok 1
Sprievodca kontingenčnou tabuľkou - krok 1 (zdroj: Marek Fúska)

Vyberte oblasť údajov. Uvedený rozsah je len ukážka, ako by mal daný rozsah vyzerať. Môže to byť aj názov tabuľky, ak ju už máte pomenovanú.

Obrázok blogu

Ak sa označí tá istá oblasť ako pri predchádzajúcej kontingenčnej tabuľke, tak sa zobrazí nasledovné upozornenie

Sprievodca kontingenčnou tabuľkou - krok 3.
Sprievodca kontingenčnou tabuľkou - krok 3. 

Treba použiť voľbu nie.

SkryťVypnúť reklamu

Potom môžete nastaviť v každej kontingenčnej tabuľke zoskupenie, aké budete chcieť a neprejaví sa to na ďalších kontingenčných tabuľkách vytvorených z toho istého zdroja. Viac takýchto "vychytávok" sa môžete dozvedieť na našom kurze Excel - kontingenčné tabuľky.

Marek Fuska

Marek Fuska

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nezávislý IT konzultant a lektor pôsobiaci profesionálne od roku 2004. Aktuálne pracujem pre počítačovú školu IVIT. Hlavným záujmom sú teda počítačové kurzy a vzdelávanie v informačných technológiách. V rámci nich je moje hlavne smerovanie na IT v projektovom riadení, predovšetkým využitie Microsoft Projectu v ňom a pokročilá práca v Microsoft Excel a Access. Sme zmluvnými IT konzultantmi pre Embraco Spišská Nová Ves, Kia Motors Žilina, UNIQA Bratislava a v ďaľších cca 200 spoločnostiach po celom Slovensku. Úspešní aj bez účasti na štátnych zákazkách a eurofondoch. Zoznam autorových rubrík:  Tipy a triky - Microsoft ExcelTipy a triky - Microsoft Word

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu