Ludvig van Beethoven / 17.2. 1770 - 26.3. 1827 /

Každá hudba je svojím spôsobom očarujúca. Zvlášť vážna hudba je tým prenesením sa do iného sveta. Právom jej patrí prívlastok kráľovská.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

K velikánom vážnej hudby bez pochýb patrí Ludvig van Beethoven. Narodil sa 17.12.1770 v Bonne v rodine hudobníka. Beethovenov starý otec bol pôvodom Belgičan. Bol riaditeľom Bonnskej dvornej kapely, kde pôsobil i otec Ludvig van Beethovena. Beethovenov otec časom prepadá alkoholu a malý Beethoven sa tak stáva jediným živiteľom rodiny.

V ôsmich rokoch Beethoven už vystupuje na koncertoch a v jedenástich už komponuje prvé veľmi úspešné skladby. V roku 1787 Beethoven odchádza do Viedne študovať hudbu. Len čo sa dozvedá, že jeho matka zomiera, vracia sa späť z Viedne. Po smrti matky sa životná situácia Beethovenovej rodiny, sa ešte viac skomplikuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Až bonnský kurfirt umožní Beetovenovi pokračovať v štúdiu vo Viedni. Beethoven študuje kompozíciu skladby takých skadateľov ako bol Haydn, Schenk, Salieri. Odporúčanie z Bonnu mu zaručuje prístup do šľachtických kruhov, kde sa preslávil ako vynikajúci klavirista. Čoskoro si vytvorí vlastný osobitný štýl kompozície a vďaka kniežaťa Lichnovského nie je nútený komponovať na objednávku.

Okolo tridsiatky začína Beethoven prichádzať o sluch a v roku 1816 úplne ohluchne. Dôsledkom tejto tragédie ho spoločnosť izoluje. Beethoven sa nevzdáva, ďalej komponuje skladby, ktoré ho preslávia a spravia z neho geniálneho skladateľa. Beethoven svojou hudobnou kompozičnou tvorbou predbehol dobu, v ktorej sám žil.

SkryťVypnúť reklamu

Dôkazom sú jeho skladby :9. symfónia d mol, skladba Osudová 5. symfónia C mol, skladba Óda na radosť, či Kreutzerova sonáta pre husle a klavír a množstvo klavírnych sonát. Jeho sonáta Opus 106 pre kladivkový klavír sa 50 neinterpretovala. Považovala sa totiž za maestrov omyl, respektíve hudobný preklep skladateľa. Posledné sláčikové kverttá z rokoch 1822 - 1826 , v tej dobe nikto nechápal.

Beethoven ako skladateľ vlial do svojich diel modernosť, nový štýl hudby, čo v tej dobe viac menej nebolo prípustné. Tým sa Beethoven stáva geniálnym. Zomrel 26.3. 1827 vo Viedni. Jeho veľkolepý pohreb, napravil to, načo viedenská spoločnosť zabudla pri pohrebe ďalšieho velikána hudby Mozarta. Diela Beethovena sa stali nesmrteľnými a samotný Beethoven hudobným Bohom tedajšej doby.

Gabo Németh

Gabo Németh

Bloger 
  • Počet článkov:  1 227
  •  | 
  • Páči sa:  0x

profesionálny knihovník, básnik, spisovateľ, od roku 2006 člen Spolku slovenských spisovateľov. Vydal básnické zbierky: Za súmraku, Slnko nad básňou, Rodinný album.V roku 2016 mu vyšla vo vydavateľstve Spolku slovenských spisovateľov už v poradí štvrtá básnická zbierka Srdce na kľúč. Táto zbierka dosiahla celkom slušný úspech.Prekladá sa do dvoch jazykov: do taliančtiny a čínštiny, preto sa autor rozhodol až po jeho preložení poslednej básnickej zbierky Srdce na kľúč ponúkne svoje dielo na slovenský trh.Domnieva sa totiž, že týmto zbierka Srdce na kľúč dosiahne to, čosi básnik Gabriel Németh zaumienil, nájsť svojimi veršami skutočnú cestu nielen k slovenskému čitateľovi ale aj zahraničnému.Momentálne Gabriel Németh dokončil svoj prvý román Slzy pre bolesť a mieri s ním do vydavateľstva IKAR.Autor sa venuje duchovnej poézii. Chce byť pokračovateľom katolíckej moderny a venovať sa spisovateľskej tvorbe ako autor - spisovateľ......, Zoznam autorových rubrík:  Nezaradenádenná čítanosťdenná čítannosť

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu