Desatoro konštruktívnej hádky

Kto z manželov by to nepoznal? Chvíle, keď sa situácia doma kvôli nejakému problému vyostrí, si často žiada vysoké obete - na nálade v rodine, na emóciách, i na zdravom rozume. Keby som chcel byť zlomyseľný, povedal by som, že ženy sa nevedia hádať. Povedal by som, že sa pri hádke zaslepia, príliš si to berú k srdcu, pod celou situáciou len prikurujú, prosto, že sa hádajú ako celkom zmyslov zbavené.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

Ale na takúto bulvárnu úroveň sa ja veru neznížim a budem konštruktívny. Berte však tento článok i keď úprimne, trochu aj humorne a miestami s iróniou.

Za článok Hádajte sa konštruktívne, ktorý vyšiel v augustovom čísle časopisu Mama a ja by mali ženatí muži a otcovia detí posielať do redakcie ďakovné listy. Manželky by ho mali mať povinne pripnuté na chladničke, učiť sa ho naspamäť, a ich dcéry mať ako povinné čítanie. Pravda, ktorá z tohoto článku vyviera a obleje pocitom blaha srdce nejedného muža, by mala byť tesaná do kameňa, do podoby akéhosi Desatora konštruktívnej manželskej hádky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Článok je o to vzácnejší, že ho písala, a teraz sa podržte - žena a vyšiel v časopise, ešte stále sa držte - určenom prevažne pre ženy - matky. Z toho sa dá vyvodiť prostá skutočnosť, ktorá rúca všetky hlúpe predsudky zlomyseľných mužov voči ženám - článok dokazuje, že ženy vedia byť rozumné, myslieť racionálne a sú dokonca schopné podstúpiť sebareflexiu. Teda bohapusté zovšeobecnenia, že ženy také nie sú, neobstoja.

Dôkazom schopnosti ženskej sebareflexie je, že v článku sú ako jadro nekonštruktívnosti sporov v manželskom spolunažívaní odhalené, v celej svojej mentálnej nahote, samotné ženy. Áno, vzhľadom na konšteláciu týchto veľmi výnimočných skutočností (ženy, celkom vážne kritizujú seba samé, v ženskom časopise, ani nachvíľu to nezakrývajúc pred mužmi) sme spolu so susedom Stanom (tiež šťastne ženatý, s dvomi deťmi v približne rovnakom veku ako mám ja, s približne rovnakými rodinnými problémami, ako mám ja...), dospeli k podozreniu, či v redakčnej rade inkriminovaného časopisu nie sú náhodou infiltrovaní muži, ktorí by v tom mohli mať prsty. To by totiž celkom prirodzene vysvetlilo ojedinelú vyváženosť a objektivitu, v duchu ktorej sa celý článok o hádkach medzi mužmi a ženami nesie.

SkryťVypnúť reklamu

Ale dosť bolo konšpirácií. S plnou vážnosťou teraz pristúpme k onému Desatoru, ktoré svojim významom, a to si povedzme celkom úprimne, nijako nezaostáva, za starozákonným Mojžišovým, čo do nadčasovosti, rovnako aj do schopnosti pomenovať imanentné slabosti žien, ktoré sú alfou a omegou všetkých skutočných hádok.

Desatoro konštruktívnej hádky

 1. Nevytiahneš na partnera staré problémy!

 2. Nezvýšiš po každom slove, alebo vete, intenzitu hlasu!

 3. Nepreriekneš urážlivého slova!

 4. Nebudeš prisudzovať partnerovi vlastnosti jeho otca, či matky!

 5. Nebudeš predpokladať, že ti partner číta myšlienky!

 6. Nezahovoríš!

 7. Nepreriekneš pred vlastnými deťmi nič pohoršujúce!

 8. Nezmeníš tému a nezatiahneš problém ad absurdum, ani nikam, kam skutočne nevedie!

 9. Nevyriekneš kategorické tvrdenia, ktoré v skutočnosti nemyslíš vážne!

 10. Nenecháš z mysle ujsť, že cieľom hádky je riešenie problému!

Vladimír Gábor

Vladimír Gábor

Bloger 
 • Počet článkov:  134
 •  | 
 • Páči sa:  0x

Slobodný človek nehľadá nepriateľov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKomentáreÚvahy idealistoveFotoblogInternetFilozofické variácieSúkromné momentkyDrobnostiMoje myšlienky slovami iných

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu