Príručka úspešného politika (bez chrbtovej kosti)

Táto príručka pojednáva o tom, ako byť úspešným politikom, ako kryť svoje nedostatky a ako si zachovať vysoké preferencie, aj pri nepriazni osudu počas pôsobenia v politike. Je vytvorená na základe odpozorovaných reakcií slovenských politikov.Paradigmou celého prístupu je používať smerom k voličom a ľudu také techniky, ktorými sa ovláda stádo, dav. Demokracia je vláda ľudu, z ktorej sa dá jednoduchými technikami urobiť vláda davu, a ten sa ovláda jednoduchšie než ľud. Dav sa totiž správa často inak, než by sa správali jednotlivci z tohoto davu osamote.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Základnou výhodou davu je, že ide po povrchu. Rýchlo si osvojuje jednoduché myšlienky a heslá, nejde do hĺbky vecí. Reaguje emocionálne, bez racionálnej úvahy. Politik najčastejšie prehovára k ľudu cez televízne obrazovky. Ak ale pochopíte, že nielen na námestiach, ale aj za televíznymi obrazovkami je dav , ktorý dokážete jednoduchými pákami ovládať, máte vyhraté.

Pravidlo č.1: Ak Vás prichytia pri klamstve,

 • 1a) všetko poprite. Aj keď je zo všetkých dôkazov zrejmé, že ste klamali, zaklamte znovu. Rozumného človeka to zmätie, vášho voliča to upokojí. Vyjdete z toho, ako človek, ktorý je síce trochu nervózny, ale nad vecou a nechápe, o čo sa jedná.

 • 1b) odvolajte sa na vytŕhanie z kontextu. Vymyslite nový kontext, ktorý bude znamenať niečo iné, ako ste naozaj mysleli a bojujte za to, že ste to mysleli inak ako ste povedali. Vyjdete z toho ako elegán a nepochopený inteligent.

 • 1c) nevyjadrujte sa. Nič nekomentujte, hrajte mŕtveho chrobáka. Ak máte hovorcu, smerujte všetko cez neho, nech rieši krízovú komunikáciu, je za to platený. Vaša kauza časom odznie a vy vyjdete bez veľkej ujmy a zanecháte dojem zaneprázdneného človeka, ktorý má veľa práce.

Pravidlo č.2: Ak vás prichytia pri zlodejine, alebo klientelizme

 • 2a) odveďte pozornosť na iných zlodejov a klientelistov. Odvolajte sa na to, že kradli aj iní a teda čo sa kto má do vás navážať? Nikto to nemusí nahlas povedať, ale všetci si koniec vašeho pseudoargumentu domyslia: "ak kradli iný, môžem aj ja". Že je to kravina, to vôbec nič neznamená. Nových voličov vám to nepridá, ale našťastie ani o žiadneho neprídete. Váš volič to totiž pochopí, ani ho nenapadne dávať to do súvislosti s vašim volebným programom, že ste v ňom sľubovali zmenu a nestratíte jeho preferencie - pretože sa správa v reálnom živote rovnako ako vy, aj keď v malom - veď kradne každý, "môžem aj ja, ergo môže aj politik". A vôbec, kto nekradne, okráda vlastnú rodinu (čo na tom, že je to ďalšia kravina). A vlastnú rodinu okráda len bezcharakterná sviňa. To vy predsa nie ste. Ak teda odvediete pozornosť na iných klientelistov, vyjdete z toho ako čistý človek na ktorého útočia nemorálni ľudia, ktorí by vlastne mali sedieť v base.

 • 2b) zahrajte, že ste o ničom nevedeli. Ak ste minister, nemôžete mať prehľad o všetkom, lebo minister má strašne veľa práce a tendre priamo nerieši - riešia ho úradníci. On len podpisuje. Nemohli ste predsa vedieť o tom, že čo, s kým, a za koľko. Podpisujete denne toľko zmlúv, že o tom zákonite nemôžete mať prehľad. Aj keď je to ďalšia kravina, pretože to by vás teda mohla vystriedať cvičená opica, efekt to má presne opačný - vyjdete z toho, ako nevinný, zaneprázdnený človek a celý problém bude vyzerať len ako malá nepozornosť, za ktorú sa predsa nestrieľa.

 • 2c) odvolajte sa na to, že nebudete predsa niekoho diskriminovať len preto, že je váš kamarát. Týmto máte prakticky vyhraté. Je to totiž logické - kamaráti sa predsa nediskriminujú. Je úplne jedno, že nejde o vaše peniaze, ale peniaze občanov - to si nikdy do súvislosti nedajú. Ani keď bude úplne jasné, že ste podmienky a okolnosti našili tak, aby to vyhral len váš kamarát. Veď dokázať sa to nedá. Vyjdete z toho ako spravodlivý človek a dobrý kamarát.

 • 2d) vyhláste, že nebol porušený zákon. Toto je priam nepriestrelná obrana. Ideálne je kradnúť tak, aby nebol porušený zákon. Inde to obvykle nejde, ale vo vysokej politike sa to dá. Stačí si kúpiť niečo, čo stojí dvestotisíc za 20 miliónov. Ale vy z toho vyjdete nevinne, pretože na niektoré veci neexistujú paragrafy. Budete spokojní aj vy, aj vaši kamaráti, aj volič, lebo ste neporušili zákon.

 • 2e) zahmlievajte a fabulujte (vymýšľajte). Vyhláste, že celý problém je "umelo vykonštruovaný a politicky motivovaný". Toto zaklínadlo je veľmi silné, lebo je síce nad slnko jasné, že ste dohodili kšefty kamarátovej firme, ale v podstate sa nič nestalo, lebo 2a), 2b), 2c), 2d). Vyjdete z toho ako človek, ktorý je nad vecou.

Pravidlo č.3: Ak Vás veľmi kritizujú médiá,

 • 3a) vyhýbajte sa vecnej diskusii. 95% toho, čo novinári píšu je žiaľ pravda a preto sa vyhýbajte vecnej diskusii - nekomentujte, nereagujte, nevyjadrujte sa.

 • 3b) ak sa už do vecnej diskusie musíte pustiť, zveličte zvyšných 5% toho, v čom sa novinári mýlia tak, aby toho aspoň opticky bolo viac, než tých 95% pravdy. Platí viac je viac - čím viac nafúknete 5% nepresností a omylov, tým menšiu silu bude mať zvyšných 95% nepríjemnej pravdy, ktorá by vám mohla znížiť preferencie. Vyjdete z toho ako trpiteľ, ktorý je médiami prenasledovaný a šikanovaný.

 • 3c) namiesto vecnej reakcie zaútočte na osoby novinárov. Zistite si kto ich platí a vyhláste, že píšu na objednávku. Tento argument má síce nulovú hodnotu, pretože namiesto reagovania na podstatu informácie útočí na jej autora, ale funguje. Každý je za svoju prácu platený, ergo pracuje na niekoho objednávku a s niekym sa kamaráti. Vždy sa teda dá povedať, že vašu kritiku si niekto zaplatil, aby Vás očiernil pred voličmi. V tejto mele hľadania nepriateľa, konšpirácie a vplyvu sa už nikto nebude pozerať na to, čo o Vás píšu a či je to pravda. Keby to aj pravda bola, vďaka tomuto postupu pravdu neutralizujete tak, že to na vašich voličov nebude mať prakticky žiadny vplyv. Pred voličmi budete vyzerať ako štvanec a oni sa za vás postavia ešte pevnejšie. Zaručene Vám preferencie narastú.
  Vôbec, tento systém - útok na osobu (noviny, firmu, stranu, čokoľvek), namiesto reakcie na fakty, funguje pri všetkom. Ak zosmiešnite niekoho kto vás kritizuje, alebo vám opopnuje (strapatá chudera, kabaretný denník...), či už je to kvôli jeho veku, vzdelaniu, vzhľadu, náboženstvu... alebo vôbec akýmkoľvek spôsobom, prípadne prikoreníte zopár vulgarizmami, pekne ho "zotriete" a z jeho úst už ani 2 + 2 nikto neuverí, že sú štyri. No áno, je to primitívne, ale aspoň o svojich voličov neprídete.

 • 3d) odvolajte nejakého funkcionára a keď je to nutné, odvolajte aj ministra. Budete vyzerať ako neviniatko, ľudia vás budú milovať, lebo viete priznať chybu a potrestať nespratníkov. Vás ani kamošov to pritom neohrozí, tender sa už predsa nedá zrušiť, zmluvy sú podpísané, peniaze dohodnuté. Čistá práca. Ak nájdete obeť, vyjdete z toho ako spravodlivý. Ideálne je postaviť vládu plnú pajácov, ktorých odvoláte pri prvom odhalení vášho tunela. Budete kráľ a preferencie sa budú zvyšovať, pretože potrestáte vinníkov (obetných baránkov) a vy zostanete čístý ako ľalia. Odborníci odhadujú, že táto stratégia musí vydržať minimálne dve volebné obdobia.

Poznámka č.1: uvedené rady sú všeobecné, nezohľadňujú teda to v akej pozícii sa nachádzate.
Poznámka č.2: Príručke je otvorená a prístupná rozširovaniu o ďalšie postrehy pre úspešných politikov.

Vladimír Gábor

Vladimír Gábor

Bloger 
 • Počet článkov:  134
 •  | 
 • Páči sa:  0x

Slobodný človek nehľadá nepriateľov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKomentáreÚvahy idealistoveFotoblogInternetFilozofické variácieSúkromné momentkyDrobnostiMoje myšlienky slovami iných

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu