Veľa ľudí dnes tento výrok používa v celkom inom význame, ako pôvodne myslel jeho autor. Naposledy som si to všimol počas našej slávnej Superstar. Ktorýsi porotca, myslím že to bol Paľo Habera, povedal jednému finalistovi, že "vstúpil dva krát do tej istej rieky" (neručím za presnú citáciu). Chcel tým povedať, že urobil druhý krát tú istú chybu, ako v predchádzajúcom kole. Herakleitos však tým myslel niečo celkom iné.
Jeho výrok sa dá najlepšie interpretovať v súvislosti s jeho ďalším slávnym vyjadrením: "Všetko plynie" (pantha rei). Hovoril, že všetko sa mení, a preto nie je môžné okúpať sa dva krát v tej istej rieke. Aj ona podlieha zmenám a nie je možné do nej vstúpiť dva krát bez toho, aby sa zmenila, i keď len nepatrne. Nikto teda v skutočnosti nevstúpi dva krát do tej iste rieky, i keď navonok to tak môže vyzerať.
Je to zaujímavá myšlienka, ktorá pripomína niektoré dôležité veci. Nie všetky Herakleitove úvahy však boli také hlboké. Hovorí sa, že raz sa rozhodol odísť do hôr kde sa živil trávou a bylinkami. Začal však trpieť vodnateľnosťou a keď mu lekári nevedeli pomôcť, zahrabal sa v stajni do kravského hnoja dúfajúc, že teplý zábal spôsobí odparenie vody z jeho tela, ktorá mu tak strpčovala život...
Herakleitova rieka
Pred viac než dvetisíc rokmi zaznel slávny výrok "Nevstúpil by si dva krát do tej istej rieky". Čo tým chcel Herakleitos z Efezu povedať?