Hon na liberalistov

Konšpirácie o svetových sprisahaniach (židia, ilumináti) rozkladajú racionálne myslenie dobrých ľudí, ktorí vymieňajú krásu svojho každodenného života v mieri a potenciál rozvoja svojho vlastného osudu za pocit bezmocnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (47)

Atmosféra na sociálnych sieťach je polarizovaná. Vstup dezinformačných médií na scénu priniesol skresľovanie reality. Konšpirácie o svetových sprisahaniach (židia, ilumináti) rozkladajú racionálne myslenie dobrých ľudí, ktorí vymieňajú krásu svojho každodenného života v mieri a potenciál rozvoja svojho vlastného osudu za pocit bezmocnosti. Indoktrinácia nacionalizmom a vytváranie negatívnych obrazov o svete a ľuďoch okolo nás im nasadzuje okovy fanatizmu.

Boja sa hrozieb zo sveta, ktoré buď neexistujú, alebo majú iný skutočný rozmer. Pod vplyvom latentne infikovanej nenávisti objavujú alternatívny svet, ktorý neexistuje - prikreslené alebo priamo vymyslené súvislosti medzi selektívne povyberanými faktami s vymyslenými šokujúcimi závermi - západ je zlý, demokracia skončila, EU sa zmieta v smrteľných kŕčoch - pretože púšťa na svoje územie hordy teroristov a násilníkov. Všetko platí Soroš. Voči zhmotnenému zlu sa lepšie manipuluje.

Medzitým státisíce slovákov pracuje a študuje v európskych štátoch a užíva si celkom inú realitu než formuluje konšpiračný bulvár. Západné krajiny napriek svojim ekonomickým a hospodárskym problémom patria medzi najbezpečnejšie a najlepšie miesta pre život na Zemi.

Vplyvom ruského naratívu o zlej liberálnej EU naši susedia, kolegovia, rodiny prijímajú do mysle bezobsažné nálepky o fašistických liberáloch (blízka podobnosť s naratívom o Ukrajine pred anexiou Krymu). O svojich susedoch a priateľoch, s ktorými by ešte pred mesiacom sedeli na pive a smiali sa na sprostých vtipoch, začínajú pochybovať a podozrievať ich že sú liberálny hnoj, mor a "ťažký hriech".
Pritom sa nič nezmenilo, všetci sme tí istí ako pred rokmi, chodíme do práce, vychovávame svoje deti, dovolenkujeme a žijeme si svoje životy tak ako chceme. Nikto nikomu neubližuje viac než si ľudia ubližujú v normálnych, civilizovaných krajinách.

Ale niečo sa deje.

Propaganda nás stavia proti sebe, ležíme v mentálnych zákopoch na východe a západe, v nezmieriteľných pozíciach novej studenej vojny Ruska s EU. Tá prebieha na zástupných témach (multikulti, LGBTI, utečenci).
Vojaci sa proti sebe ešte ani nerozbehli (kybernetická vojna beží, len ju nevidíme), ale my sme už proti sebe takmer na nože. Sociálnymi sieťami lomcuje nenávisť, padajú vyhrážky smrťou. Atmosféra je tak vybičovaná, že stačí už len aby niekto škrtol zápalkou. V Poľsku zavraždili Pawela (starosta Gdanska) potom ako mu na internete vystavili symbolický úmrtný list. Len tak. Na pódiu do neho Stefan vrazil nôž.
Vlastní, proti vlastným. Sami proti sebe.

Na liberalizme stojí celá naša spoločnosť. Vzniká však nezmyselný naratív liberálneho fašizmu, ktorý inštalujú do hláv konzumentov konšpiračné médiá a vytvárajú tak v nich pocit ohrozenia. Nikto tomu poriadne nerozumie, ale to nevadí - fašizmus má negatívne konotácie, a jeho spojenie s liberalizmom automaticky vytvára strašiaka aj z neho.

Liberalizmu je opak totality.
Je to náš náš mentálny vzduch a priestor - dýchame ho, pohybujeme sa v ňom, užívame si ho plnými dúškami a ani si to neuvedomujeme.

Môžeme slobodne voliť svojich zástupcov do parlamentu (ženy na Slovensku môžu voliť len od roku 1920). Môžeme bez strachu chodiť do katolíckeho, alebo evanjelického kostola, alebo trebárs stretávať sa ako bahájisti a nikto nám to nesmie zakazovať. Štát nemá právo len tak vôjsť do nášho domu a prehrabávať sa nám vo veciach, ani nás bezdôvodne obmedzovať. Môžeme sa pripojiť na Facebook a písať a čítať, čo chceme. Vďaka liberálnej EU sa môžeme slobodne bez obmedzenia pohybovať po celom našom kontinente a vybrať si tak sami, kde chceme, ktorú časť svojho života prežiť, kde študovať, pracovať a kde stráviť svoj dôchodok.

Jediné, čo od nás liberalizmus za to žiada je, aby sme tieto práva neuberali ostatným okolo nás.

Na liberalizme stojí náš každodenný život, užívame si ho plnými dúškami, ale časť krajiny si dáva nahovoriť, že to je zlo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď tomu uveríme, otvoríme dvere totalite.

Vladimír Gábor

Vladimír Gábor

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Slobodný človek nehľadá nepriateľov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKomentáreÚvahy idealistoveFotoblogInternetFilozofické variácieSúkromné momentkyDrobnostiMoje myšlienky slovami iných

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu