Je pri článkoch dôležitý len obsah, alebo aj autor?

Český konšpiračný bulvár Aeronet v článku o ich presune sídla do Trump Tower v New Yorku obhajuje spôsob, akým posúva informácie do sveta. Tvrdí, že autori článkov nie sú podstatní, dôležitý je obsah.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Čitatelia si majú svoj názor vytvoriť sami a autor informácií, z ktorých vychádzajú ich nemusí zaujímať.

Toto platí pri posudzovaní informácií, ktoré sú zrejmé a ktoré si vieme ľahko overiť. Napríklad pri "dva plus dva sú štyri" naozaj nepotrebujeme vedieť, kto to tvrdí. Vystrieme prsty na jednej ruke a vidíme, že je to pravda. Bez ohľadu na to, či to tvrdí záhradník, alebo matematik, maďar, alebo slovák, komunista alebo liberál, pro-američan, alebo pro-rus.

Inak je to v prípade článkov, ktoré obsahujú informácie a súvislosti, ktoré si nemáme ako a kde overiť, alebo by si to vyžadovalo priveľa času. Tam je už veľmi dôležité, kto tieto informácie hovorí a či je dôveryhodný.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Informácií tohoto charakteru máme v živote najviac. Len skutočne málo z nich môžeme overiť vlastným preverovaním (napríklad, či pri wifi routeri sa rastlinám naozaj nedarí). Oveľa viac toho, čo si prečítame, je nad naše sily preverovať a objektívne posúdiť (napríklad riziká očkovania).

V dávnejšej diskusii Koróni zo Slobodného vysielača v priamom prenose priznal, že overovanie zdrojov nerobia, lebo na to nemajú peniaze. Sú príliš chudobní na to, aby sa lepšie snažili o pravdu. Akú cenu má potom svetonázor postavený na takomto médiu?

Mainstreamové média nie sú dokonalé. Oproti konšpiračnému bulváru však pracujú poctivejšie. Overujú si zdroje a za chyby sa zvyknú ospravedlniť. Ak je alternatíva kritická voči neserióznosti mainstreamu, je zarážajúce, že sama na seba má ešte menšie nároky.

SkryťVypnúť reklamu

Na autorovi teda záleží. Ako písal doteraz? Ukázalo sa niekedy, že sa mýli, alebo klame? Ako na to zareagoval? To platí aj o celých médiách a o tom ako reagujú na problémy spôsobené svojimi autormi, ktorým dali príležitosť formovať verejnú mienku v ich médiu.

Schopnosť sebareflexie, učenia sa na svojich chybách a ich stále menej časté opakovanie, robí človeka lepším človekom vo všetkých oblastiach. A odlišuje aj bezcenného autora od kvalitného publicistu v ich novinárskej práci.

Nie je na mieste čakať dokonalosť. My ľudia takí nie sme. Ale mali by sme sa o ňu snažiť, ak chceme napredovať.

Žiadny novinár nie je perfektný a každý sa môže dopustiť omylov. Ak sa to ale stane, je dôležité si chybu priznať a nejako ju napraviť. Autor, ktorý má takýto férový prístup k písaniu je určite lepší než ten, ktorému je to jedno. Aj noviny, ktoré si strážia pravdivosť toho, čo vypúšťajú do verejného priestoru sú lepšie než tie, ktorým je to jedno. Ak sa chceme približovať k pravde, na autorovi a jeho reputácii teda záleží. Čitateľ mu totiž dáva do rúk dôveru, že ho nebude zavádzať o udalostiach a kontexte, ktoré si sám nemá čas overiť.

SkryťVypnúť reklamu

V oblastiach kde už naše možnosti končia, na tých, ktorým odovzdáme svoju dôveru, vždy záleží. Záleží na reputácii maliara, automechanika, lekára, právnika. Všetko sa dá robiť povrchne a zle, alebo poctivo a dobre.

Celý život máme vystavaný na spletitých vzťahoch dôvery jedného k druhému. Vzťahy, z ktorých dôvera vyprchala strácame a nové znovu staviame.

Dlhodobo vydržia len tie, kde sa obe strany snažia stále zlepšovať.

Vladimír Gábor

Vladimír Gábor

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Slobodný človek nehľadá nepriateľov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKomentáreÚvahy idealistoveFotoblogInternetFilozofické variácieSúkromné momentkyDrobnostiMoje myšlienky slovami iných

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu