O diskusiách

Milujem debaty. Najradšej som, keď stretnem niekoho s opačným názorom. V relácii Pod Lampou by bola najväčšia tma, keby tam sedeli len takí, ktorí by si navzájom prikyvovali a potľapkávali sa po pleciach, akí sú dobrí. Z takej diskusie by som sa naučil len veľmi málo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Samozrejme, ak má mať diskusia dvoch protichodných strán význam, musí byť konštruktívna.

Krčmové výkriky počas sledovania hlavných večerných správ, ako napríklad: "To je chumaj, ten premiér!", či "Somári sprostí, všetci len pre seba hrabú. Do riti by som ich nakopal!", sa za vyjadrenie názoru dajú považovať len s prižmúrením všetkých očí, ak vôbec. To ale neznamená, že krčmová pôda nie je vhodná pre konštruktívnu diskusiu, pri pohári dobrého pivečka. Pokiaľ sú obe strany rozumné a piva je primerane málo - môže byť. Pravdaže, vybrať si pre natáčanie nedeľnej diskusie "O 5 minút dvanásť" prostredie nejakej Krčmy u Bociana, nie je zrovna šťastný nápad.

Dobrá diskusia prebieha pokojne, oponenti striedavo vysvetľujú svoj názor, do reči sa skáče len nevyhnutne. Atmosféra by nemala postupne naberať emotívny náboj, na úkor racionality. V emotívnej výmene názorov sa totiž stráca zmysel pre rozumné myslenie, ktoré vedie k pravde. Emotívnosť v diskusii mnohokrát vedie len k tomu, aby ste diskusiu vyhrali za každú cenu a nie, aby ste sa niečo naučili, alebo spoznali pravdu o niečom. Diskusie, kde sa ľudia len prekárajú, slovne napádajú a urážajú, radšej už z ďaleka obchádzam. Dobrá diskusia rozvíja kritické i logické myslenie, rozširuje rozhľad, zvyšuje množstvo vedomostí.

Na internete debatujem viac než 5 rokov. Diskusie mi dali veľmi veľa. Do veľkej miery som vďaka nim názorovo tam, kde som. Vďaka nim dokážem svoje myšlienky formulovať tak, že keď si ich po sebe prečítam, poviem si: "Celkom dobré.".

Je však veľký rozdiel medzi "chatom" ("četom"), teda diskutovaním v reálnom čase, a diskusnými stránkami (discussion messageboards). Druhá možnosť, teda diskusné fóra, je oveľa efektívnejšia, pretože máte dostatok času sformulovať svoju odpoveď, či trafiť otázkou do čierneho.

Ovocím diskutovania je zmena názoru, či postoja. Deje sa tak väčšinou postupne. Radikálne zmeny názorov, dokonca počas krátkych diskusií, sú veľmi zriedkavé. Každá diskusia posúva postoj človeka o kúsok ďalej, ale až po uplynutí dlhej doby môže dôjsť k zmene pôvodného názoru. Čas medzi pôvodným a zmeneným názorom výpĺňajú neraz desiatky ťažkých diskusií.
Za istých okolností (kvalitná diskusia s rozumnými ľuďmi, odborníkmi) sa v diskusiách dá naučiť presne to, čo našemu školstvu tak veľmi chýba. Preto vám vrele odporúčam - diskutujte.

Vladimír Gábor

Vladimír Gábor

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Slobodný človek nehľadá nepriateľov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKomentáreÚvahy idealistoveFotoblogInternetFilozofické variácieSúkromné momentkyDrobnostiMoje myšlienky slovami iných

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,077 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu