Prosím, neponúkajte mi už kreditku

Pracovníčka v banke bola milá a príjemná, nemôžem proti nej povedať ani pol slova. Svoju prácu, vydanie novej debetnej karty, zvládla profesionálne, bez problémov. Pri odchode mi však, nenútene, ponúkla opäť využívanie kreditky. Ďakujem, neprosím si, keď budem mať záujem, ozvem sa. Bola neodbytná, tak som jej to skúsil povedať jasnejšie - kreditku som už mal, viem, čo to znamená v živote človeka, ale zrušil som ju.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (73)
Obrázok blogu
(zdroj: sxc.hu)

Presviedčala ma ďalej, už mi to ani nebolo príjemné.
Ešteže odkráčať od priehradky v banke je jednoduchšie, než odísť od stola v kaviarni, kam vás pozval starý kamarát, ktorý si na Vás náhodou spomenul po rokoch a má zrovna neopakovateľnú ponuku na super-mega výhodné poistenie pre vás, vašu rodinu, rodinu vašej rodiny, ba celého sveta.

Kreditka je na prvý pohľad úplne neškodný bankový produkt.
Ona je v skutočnosti neškodná aj na druhý pohľad, škodnými sa však vďaka nej stávajú celkom bežné ľudské slabosti, ktorými disponuje množstvo z nás.

Dostanete k dispozícii kartu, ktorá umožňuje nakupovať v obchodoch, ktoré platbu kartou podporujú, ale peniaze sa neodpočítavajú z vašej výplaty na bežnom účte. Je to taký malý úver od banky, ktorý je na obmedzený čas bezúročný. Ak peniaze, kreditkou minuté vrátite na ňu tuším do sympatických 55 dní, tak neplatíte žiadny úrok.

Obvykle je kreditka na rok zadarmo, pri troche šťastia v prospech banky, po roku zabudnete, že vám začnú strhávať niekoľkoeurový mesačný poplatok. Teda ak ju nepoužijete mnohokrát za mesiac.
Dokonca si môžete nechať nastaviť inkaso, ktorým si banka stiahne celú dlžnú sumu z bežného účtu, kde vám chodí výplata, takže ani nemusíte sledovať, či platíte v bezúročnom časovom limite, lebo úroky pri oneskorení sú poriadne veľké.

Prvým negatívom však je, že limit, ktorý je na kreditke nastavený, určuje banka. Ak teda ona vyhodnotí, že Vám dá kreditku na 500 €, tak nemôžete požiadať, aby to bolo len 200 €. Ak teda nastaví limit väčší než je vaša mzda, alebo suma, ktorú chcete mesačne minúť - vaše vlastné ľudské slabosti, ktorým občas podľahne každý, spoľahlivo zabezpečia, že raz vyskúšate minúť viac, než si skutočne môžete dovoliť. Prijatie kreditky je teda vykročenie na krátku cestu k naoko príjemnému životu na dlh. Na malý dlh, ale predsa.

Celé to spoľahlivo komplikuje skutočnosť, že zrazu musíte sledovať dva účty - ten kreditkový a ten bežný, aby ste vedeli, či a koľko peňazí vlastne ešte môžete minúť.
Nedá sa totiž fungovať tak, že budete proste platiť všetko z kreditky - veľmi veľa vecí v živote sa z kreditky kúpiť nedajú. Noviny v stánku. Výborné pečivo u pekára na rohu. Poplatky za školu a škôlku za deti. Lístok na autobus, taxík, plaváreň, pivo v niektorých dobrých podnikoch. Poplatky za mobil, či internet, elektrina, nájomné, splátky hypotéky. A mnohé ďalšie. Výber hotovosti z kreditky z bankomatu možný je, ale je veľmi drahý.

Zrazu teda dostávate výplatu, ktorú však musíte míňať z dvoch účtov. Dramaticky sa tým teda zvyšuje neprehľadnosť míňania peňazí a zvyšuje čas, ktorý treba venovať tomu, aby sa to spoľahlivo dalo obslúžiť a usledovať. Lebo suma toho, čo sa vám ešte zdá, že môžete minúť je obvykle oveľa vyššia, než vám skutočne chodí na účet každý mesiac.

Ani sa nenazdáte a máte zrazu byt bohatší o veci, bez ktorých by ste sa zaobišli. Účet máte prázdy ako doteraz, len si zrazu môžete dovoliť menej vecí počas mesiaca, na ktoré ste boli zvyknutí, lebo platíte nový úver. Ďalšie jarmo na krku.

Kreditka urobí to, že Vám pridá ďalšiu starosť do života, na ktorú nasmeruje vaše myslenie. Peniaze. Kedy, kde a koľko môžete ešte minúť. Či si kúpite tamto, alebo hento, či na to ešte máte. Koľko ste v mínuse a kedy sa konečne strasiete starého dlhu.

A pritom, úprimne, život je taký krásny, že tráviť ho takýmito starosťami, je zbytočné márnenie času.

Preto mi už kreditky, prosím vás pekne, neponúkajte. Keď budem mať záujem, ozvem sa.

Vladimír Gábor

Vladimír Gábor

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Slobodný človek nehľadá nepriateľov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKomentáreÚvahy idealistoveFotoblogInternetFilozofické variácieSúkromné momentkyDrobnostiMoje myšlienky slovami iných

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu