Večnosť Boha a singularita

Boh neexistuje takým spôsobom, akým sme zvyknutí hovoriť o existencii ostatných vecí okolo nás. Keď hovoríme o existencii, máme pod tým na mysli niečo, čo niekedy vzniklo, určitý čas existovalo a potom zaniklo. A to je prvý problém, ktorý pojem "existencia" obsahuje. O Bohu si totiž myslíme (veríme tomu), že je večný. Že nemá ani začiatok, ani koniec. Preto sme my, veriaci, takí bezradní, keď po nás chcete, aby sme Božiu existenciu dokazovali. Preto to vyznieva tak paradoxne, keď sa o nej snažíme čo i len hovoriť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (39)

S paradoxami sa však stretávam aj pri konkurenčnej teórii, ktorá hovorí, že vesmír je náhodným výtvorom bez zmyslu a bez inteligentného Stvoriteľa. Je zaujímavé, že kým ešte do polovice minulého storočia vládlo vo vedeckých kruhoch presvedčenie o večnosti vesmíru, po pozorovaní niektorých skutočností (vzďalovanie galaxií, reliktné žiarenie) vznikla teória veľkého tresku, z ktorej vyplýva, že vesmír mal svoj časový i priestorový počiatok. Za zmienku stojí aj skutočnosť, že nie všetci vedci sú presvedčení o pravdivosti tejto teórie. Najviac medializovaná je hlavne preto, lebo ju zastáva väčšina vedeckých autorít.

Nech hovoríme o počiatku Boha, alebo o počiatku vesmíru, podľa môjho názoru dospievame k rovnakým paradoxom. Ani pri Bohu, ani pri vesmíre nemá zmysel pýtať sa "Čo bolo pred tým?", pretože Boh jestvuje mimo času a priestoru (možno aj panenteistickým spôsobom), a údajne pred veľkým treskom, v singularite, tiež neexistoval čas, ani priestor.Ani neveriaci, ani veriaci to však nechcú tak ľahko prijať a prirodzene kladú otázky - "Ak Boh stvoril Vesmír, kto stvoril Boha?", "Ak je počiatok vesmíru vo veľkom tresku, aký impulz (príčina) ho vyvolal?". Klásť si tieto otázky je celkom prirodzené, pretože my ľudia si nevieme predstaviť nijaké bytie, existenciu, mimo času a mimo pricípu kauzality (príčina - následok).

Prirodzene sa pýtame:
Čo je príčinou Boha? Čo bolo pred ním?
Čo bolo príčinou fázového zoskoku vákua v čase singularity a následného uvoľnenia energie do celého vesmíru? A ako sa to celé mohlo vôbec odohrať keď žiadny čas, tak ako ho poznáme teraz, ešte neplynul a ani priestor, v ktorom by sa to odohralo, neexistoval?

Oba spôsoby uvažovania sú akési tajomné, až mystické - stretávame sa pri nich s čudnými pojmami: Boh, večnosť, mimo času, mimo priestoru, bezrozmerná singularita, supersila (supergravitácia).

Je v nás zakorenená potreba veci chytiť do ruky, prezrieť si ich, presvedčiť sa o nich na vlastnej koži. Keby sme takto mohli vziať aj Boha, zatvoriť ho do laboratória a preskúmať do poslednej elementárnej častice, aby sme mohli o ňom povedať: "Tak toto je Boh, teraz už vieme, že existuje" . Vtedy by som aj ja bol spokojný.

Mnohí neveriaci sú ale menej nároční než ja a stačilo by im, keď by sa im dal Boh spoznať aspoň tak zrejme, že by o jeho existencii už viac nepochybovali. Ale v tom vidím problém. Takéto poznanie je možné kedykoľvek spochybniť odvolávkou na klamstvo, halucinácie, či pomätenosť zmyslov. Podobne ako je dnes zmietané zo stola svedectvo apoštolov, ktorí sa osobne presvedčili, pre nich zrejmým spôsobom, že Ježiš Kristus vstal z mŕtvych. Tak zrejmým, že za to položili všetci, okrem jedného, život.

Akákoľvek videonahrávka, fotografia, čokoľvek sa dá vyhlásiť za falzifikát. O niekoľko desiatok rokov, by takému dôkazu už neveril vôbec nikto. Takto "dokázané" sú totiž už aj UFO, alebo Lochneská príšera .

Ak Boh neexistuje tak, ako existujú iné veci, ako teda? Ťažká otázka. Vzhľadom k obmedzenosti ľudského pojmového aparátu sa to zrejme ani nedá popísať. Častokrát nevieme slovami vyjadriť bez určitého skreslenia bežné veci, s ktorými sme sa v živote stretli, ako teda popíšeme niečo, čo má svoju podstatu niekde mimo času a priestoru? Ak by sa to aj dalo popísať, ako to dokázať?

Či už uvažujem o veľkom tresku, alebo o Božej večnosti, dostávam sa do rovnakých slepých uličiek. Som zatvorený v zlatej klietke obmedzenosti svojho myslenia a rozumu. Nedokážem si toho tak veľa predstaviť! Neschopnosť niečo si predstaviť samozrejme nie je dôkazom neexistencie nejakej veci. Zatiaľ nám všetkým zostáva iba veriť, že sme sa rozhodli pre tú správnu možnosť.

Vladimír Gábor

Vladimír Gábor

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Slobodný človek nehľadá nepriateľov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKomentáreÚvahy idealistoveFotoblogInternetFilozofické variácieSúkromné momentkyDrobnostiMoje myšlienky slovami iných

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu