„Z ničoho nič mi zavolal pán, ktorý sa predstavil ako vedúci oddelenia podvodov v mojej banke. Ospravedlnil sa, že ma ruší cez sviatky a oznámil mi, že ich bezpečnosť bola bohužiaľ prelomená a hackeri kradnú peniaze z účtov klientov,“ začína svoj príbeh Janko.
„Povedal, že začínajú záchranou účtov seniorov a vysvetlil mi, že musím naše peniaze hneď previesť na iný bezpečný účet. Srdce sa mi rozbúšilo a zachvátila ma panika. Manželka bola akurát na nákupe a bolo treba rýchlo niečo urobiť. Ale ja som nevedel čo,“ rýchlo pokračuje Janko.
„Môj bankár záchranca mal však riešenie už pripravené. Stačilo nainštalovať do mobilu novú zabezpečenú aplikáciu banky a zadať heslo a PIN účtu. Keďže malo ísť len o prevod v rámci banky, peniaze sa na novom účte objavili hneď. Veľmi sa mi uľavilo a nasledoval som jeho pokyny. Na konci ma pochválil, ako dobre mi to ide na mobile a prisľúbil, že hneď mi pošle mailom potvrdenie o transakcii,“ zhrnul Janko.
„Ten pocit, keď sa vám prepadne dno žalúdka a vy sa nemôžete nadýchnuť, prišiel až po pol hodine. Nová aplikácia banky sa nedala otvoriť a telefónne číslo môjho „záchrancu“ prestalo fungovať. Tridsať rokov som pracoval ako policajt. Myslel som si, že podvodníkov vycítim na kilometre ďaleko. Nebolo to tak. Objavil sa nový druh kriminálnikov – sú neviditeľní a o to viac nebezpeční. Nachytali ma.
Prišiel som o veľkú časť peňazí, ktoré som si šetril na dôchodok. To bola poriadna lekcia. Poučenie pre mňa znie, nikdy nezdieľať citlivé informácie cez telefón, vždy zavolať banke a overiť si situáciu. Naviac som zistil, že moja banka ponúka službu overenie volajúceho. Po rozkliknutí overenia uvidíte v aplikácii meno volajúceho a môžete si overiť, či je volajúci ozaj zamestnancom vašej banky,“ vysvetľuje Janko.
Janko porozprával celý príbeh aj svojim kamarátom z bowlingu. Poďakovali mu, že ich varoval. Rovnako ako Janko, žili v istote, že podvodníka by poznali na kilometre ďaleko. „Vedel som, že viacero z nich žije samo a len prednedávnom sa naučili pracovať s internetbankingom. Trochu sme si poplakali a potom sa veľa nasmiali,“ spomína Janko.
Bowlingom to len začalo. Ukázalo sa, že Janko vedie veľmi spoločenský život. Prednedávnom mu diagnostikovali Alzheimerovu chorobu a tak sa snažil žiť aktívny život, aby si trénoval telo aj pamäť.
O podvodoch na internete si prečítal čo sa dalo. Rozhodol sa, že proti neviditeľným zlodejom začne bojovať veľmi viditeľnými plagátmi. Syn mu pomohol s dizajnom a tlačou. Janko ich potom vyvesil vo svojom klube dôchodcov, pri tenisových kurtoch, v telocvični, v kostole aj miestnom ornitologickom združení.
Spočítal si, že dohromady mohlo jeho plagáty vidieť aj viac ako 100 ľudí. To mu však nestačilo. Začal písať blogy o nástrahách na internete. Čoskoro si ho všimli miestne noviny a uverejnili s ním rozhovor hneď na titulnej strane. Na jar si oslovil Janka domov dôchodcov a objednal si u neho sériu prednášok na téma digitálna bezpečnosť.
Janko sa novej výzve potešil. Syn mu pomohol s prezentáciou. Spolu vymysleli interaktívnu hru, ktorá ľudí učila, ako rozpoznať podozrivé maily a webové stránky. Z Janka sa stal ochranca seniorov na internete. Svoj príbeh teraz rozpráva ročne stovkám ľudí. Je rád, že môže pomáhať a chrániť aj v dôchodku.