Tatranské metamorfózy

Do Vysokých Tatier sme kedysi s rodinou chodili pravidelne.  Od kalamity sa nám ich  navštíviť nepodarilo, a tak sa nám v pamäti zachovala ešte ich pôvodná podoba. O to väčší bol šok, ktorý sme pri ich terajšej návšteve zažili.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu
(zdroj: Marta Galbáčová)

Na niektorých miestach už starú podobu Tatier pripomínajú len zvyšky kmeňov a vyvrátené pne. Svahy, ktoré predtým husto pokrývali stromy, teraz dýchajú prázdnotou. Iba kde-tu sa ako monumenty týčia osamotené smreky. Tam, kde smršť dokonala svoje dielo, s pokorou stoja ich následníci - stromy, ktoré katastrofu prežili a nové, ktoré umelo dosadili. 

Miesta skazy, o  ktoré sa opierajú slnečné lúče, hýria farbami lúčnych kvetov. Teraz v júli tam prevláda fialová. Vŕbovka úzkolistá, ktorá  zaplavuje miesta po kalamite,  hladí ubolenú dušu Tatier a  vôňu ihličia, ktorá bola pre Tatry taká charakteristická, nahrádza vôňa rozkvitnutej lúky. 

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stavby, ktoré sa zrejme objavili len v posledných rokoch,  vdychujú Tatrám atmosféru modernej doby.  Staršie budovy, niektoré zrenovované, iné schátrané,  stoja obnažené bez objatia stromov, ktoré ich kedysi  pred zvedavými pohľadmi z diaľky chránili.  

Prechádzame Tatrami od Tatranskej Lomnice až po Štrbské Pleso. Chýbajúce stromy mi však umožňujú vnímať Vysoké Tatry trochu inak. Údolia, kotliny a zrázy sú viditeľnejšie. S rešpektom ich pozorujem, ako sa s pokorou spamätávajú z prežitej katastrofy.  S potešením zisťujem, že sú aj také miesta, ktoré kalamita nezasiahla. Moje presvedčenie, že Slovensko je nádherná krajina, sa umocňuje.  Som uveličená a zároveň  mi je smutno. Prejde veľa rokov, kým Tatry opäť nadobudnú podobu, ktorá im prislúcha. Prejde mnoho rokov, kým sa mladé smreky, jedle a borovice opäť dotknú oblakov. Počas večernej prechádzky pozorujem štíty  a uvedomujem si, že toto je nemenné. Sú  to naše hrdé veľhory. A som na ne hrdá. 

Marta Galbáčová

Marta Galbáčová

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Povolaním učiteľka. A tiež mama, stará mama,manželka....snažím sa život vnímaťnielen zmyslami, ale aj srdcom a postrehnúť v ňom aj to, čo je dobré. Nechcem však podliehať davovej psychóze a prikyvovať aj tomu, čo správne nie je. Zoznam autorových rubrík:  Čriepky z detského svetaV mojom mesteMoje postrehySúkromnéŠkolstvoO vnúčatáchNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu