Cirkev – ako ju väčšinou nevnímame

Jedna kauza strieda druhú. Je ich už toľko, že človek ani nevie, či sa vyriešili alebo nie. Takýto stav, samozrejme,  vyhovuje tým, ktorí  sú v nich namočení až po uši a škodí tým, ktorí  nedostanú možnosť sa pred verejnosťou očistiť.  Posledné obdobie sa nieslo v znamení výraznej kritiky Cirkvi. Nemám v úmysle zaoberať sa konkrétnosťami, ktoré ju vyvolali. Mojím cieľom je  podať iný obraz o Cirkvi - spoločenstve ľudí, ktorých spája rovnaká viera. Keďže sa chcem týmto článkom postaviť na stranu jej obhajoby, použijem hneď niekoľko dôkazov:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (70)

1. Tých kňazov, ktorí sú aj v tejto neľahkej dobe vo svojich farnostiach príkladnými svedkami viery. Okrem katechizácie pomáhajú svojim zverencom, kráčajúcim často po tŕnistých cestách, nachádzať cieľ. A to všetko s láskou a pokorou, bez toho, aby niekoho odsudzovali. Nespočetnými modlitbami a povzbudeniami pomáhajú prekonávať svojim veriacim prekážky, a ich bolesti a trápenia neraz prežívajú s nimi.

2. Reholné sestry, ktoré sa láskyplne a s nekonečnou obetavosťou starajú o ťažko chorých , alebo podávajú pomocnú ruku tam, kde spoločnosť zlyháva. 

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

3. Bežných veriacich, ktorí citlivo vnímajú aj cudzie bolesti a trápenia, a dokážu sa podeliť aj s tým málom, čo majú, bez toho, aby túžili po vďake či sláve a pozornosti. 

4. Takých kresťanov, ktorí nestrkajú hlavy do piesku, len aby neohrozili vlastné záujmy, ale zastanú sa ukrivdených.

Áno. Aj takíto ľudia žijú medzi nami. Mnohí z nich vyznávajú jednu vieru a hlásia s k Cirkvi. Ani oni, samozrejme, nie sú dokonalí, majú však v srdciach lásku a túžbu nasledovať Krista.

Napadla mi spomienka na hru, ktorú sme sa ako deti rady hrávali. Volala sa - teplo, zima. Jej pravidlo spočívalo v tom, že jeden hráč hľadal ukrytú vec. Ostatní ho navigovali volaním: teplo, zima. Čím bol hráč od hľadanej veci vzdialenejší, tým bolo chladnejšie, čím viac sa k nej približoval, tým teplejšie.

Skryť Vypnúť reklamu

Premýšľam, kde by sme sa v tejto hre nachádzali, ak by sme slová teplo-zima nahradili slovami svetlo-tma a preniesli ich do súčasnej reality. Asi v stále hlbšej tme. Je to však úplne prirodzené. Človek vždy najcitlivejšie vníma krivdu a zlo. Osobne si myslím, že ak by sa stal voči zlu imúnny, bolo by už dávno neskoro. 

Áno, je veľmi potrebné poukazovať na neprávosť, ale tak, aby sme nehádzali všetko a všetkých do jedného vreca, v ktorom je aj tak len tma. Apropo. Najideálnejším východiskom ako zdolať tmu, je predsa rozsvietiť svetlo.

Marta Galbáčová

Marta Galbáčová

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Povolaním učiteľka. A tiež mama, stará mama,manželka....snažím sa život vnímaťnielen zmyslami, ale aj srdcom a postrehnúť v ňom aj to, čo je dobré. Nechcem však podliehať davovej psychóze a prikyvovať aj tomu, čo správne nie je. Zoznam autorových rubrík:  Čriepky z detského svetaV mojom mesteMoje postrehySúkromnéŠkolstvoO vnúčatáchNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu