Ako Fico varil kašičku a Holjenčíkovi dal za lyžičku

Písmo: A- | A+

Budúcoročný štátny rozpočet je schválený. Učitelia dostanú menej, štátni úradníci viac. Obzvlášť Ficovi obľúbenci, medzi ktorých patrí aj Jozef Holjenčík, predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Rozpočet ÚRSO sa totiž v porovnaní s rokom 2015 nafúkol o neuveriteľných 55%. Prvýkrát túto možnosť prezentoval Robert Fico po stretnutí s Holjenčíkom na tlačovke už v auguste. V ten istý deň, keď Igor Matovič poukázal na jeho údajný účet vedený na Belize. Táto kauza vtedy prebila absurdnosť zamýšľaného navýšenia, ktoré sa minulý týždeň stalo realitou.

Ale aby sme boli konkrétni. ÚRSO má trochu viac ako 100 zamestnancov a rozpočet v tomto roku 3,32 milióna eur. Na ten budúci to bude už 5,04 milióna eur. Navýšenie rozpočtu sa týka hlavne tovarov a služieb, kde plánujú minúť až 2,39 milióna eur. Táto suma je podľa Jozefa Holjenčíka určená na lepšiu kontrolu distribučných spoločností. Jeho hovorca pán Ľupták si zrejme nevšimol, ktorá kapitola je navýšená a vyhlásil, že previerky si trúfajú zvládnuť prevažne s využitím vlastných pracovníkov. Na mzdy ale paradoxne viac minúť neplánujú. Komu sú teda tieto peniaze určené?

Podobná situácia tu už raz bola. Konkrétne v roku 2012. ÚRSO dostalo na tovary a služby namiesto štandardných 600 tisíc až takmer 1,9 milióna eur. V tom roku prebiehali kontroly fotovoltických elektrární, vykonávané externými audítormi. Jedným z nich bol aj Štefan Varga, ktorý v tom čase pôsobil a stále pôsobí ako jediný spoločník v eseročke JHS. Túto pritom pred 17 rokmi zakladal práve Jozef Holjenčík a tak názov by mohol znamenať aj skratku slov Jozef Holjenčík Services. Svojich funkcií a podielov sa vzdal ešte v roku 2007, s pánom Vargom sa však zrejme pozná.

Zaujímavé je sledovať ako sa spoločnosti s troma zamestnancami následne darilo. Kým v roku 2011 dosiahli zisk 571 tisíc eur, o obdobie neskôr, v roku kontrol, to bolo už 6,15 milióna eur. Žeby náhoda? Každopádne Jozef Holjenčík si tak môže iba hlavu búchať, že uprednostnil štátnu správu, kde v minulom roku zarobil „iba“ 68 tisíc eur.

Meno Štefana Vargu sa ale vyskytuje aj pri inom, tentoraz regulovanom subjekte ZSE Energia, kde pôsobí ako predseda dozornej rady. Táto je cez materskú spoločnosť Západoslovenská energetika, a.s. prepojená aj so Západoslovenskou distribučnou. Koľko takýchto nitiek je ešte naťahaných k predsedovi regulačného úradu?

Distribučné spoločnosti sú 100% dcéry energetík, kde má štát zhodne po 51%. Súčasne to teda znamená, že aj v každej distribučke sedia dosadení štátni nominanti. Koho to teda ide Jozef Holjenčík vlastne kontrolovať? Štátny úradník štátnych nominantov?

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví dlhodobo čelí kritike pre netransparentnosť, nesystémové opatrenia a závislosť od rozhodnutí vlády. Predseda úradu Jozef Holjenčík je považovaný za Harabina v slovenskej energetike. Strana SaS má v záujme férovej a prehľadnej regulácie v energetike ako prioritu v programe jeho nahradenie kompetentným, nezávislým a čestným nominantom, ktorý otvorí reálny dialóg o distribučných poplatkoch a cenotvorbe v energetike. Aj cez nižšie ceny energií sa dá dosiahnuť, aby sa doma oplatilo pracovať, podnikať a žiť. 

Skryť Zatvoriť reklamu