Ceny energií rastú, Robert Fico sa nehýbe

Robert Fico sa tento týždeň nechal počuť, že keďže v prílohe k návrhu na jeho odvolanie je fotografia babičky z Českej republiky, všetky problémy súvisiace s energetikou na Slovensku sú vyriešené a schôdza bezpredmetná.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Žiaľ, opak je pravdou. Problémy súvisiace s vysokými cenami energií sa ešte len začínajú. Na svedomí to má práve vyhláška, ktorá mala vrátiť ceny elektriny späť na rok 2016. Táto bola v zbierke zákonov zverejnená minulý piatok a postarala sa o poriadny rozruch v odbornej verejnosti. Vyhláška sa totiž tvári tak, že zavádza minuloročné cenové rozhodnutia a to so spätnou platnosťou od začiatku roka. Týmto sa zrejme na ÚRSO snažili legalizovať konanie Roberta Fica, keď na tlačovke navádzal ľudí na trestný čin, a to trhanie a neplatenie faktúr.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak raz totiž bola elektrina dodaná na základe vtedy platných podmienok, táto faktúra je platná. Ak by sme mali pravidlá spätne meniť, potom by sme museli vrátiť aj už odobranú elektrinu. Že to je nezmysel? No asi taký, ako celá vyhláška.

Tiež ak ste faktúru roztrhali a nezaplatili, váš dodávateľ sa môže dostať do druhotnej platobnej neschopnosti, nakoľko on za distribúciu distribučným spoločnostiam bez pardonu zaplatiť musel. Ak by v dôsledku zmeny cenových rozhodnutí malo dôjsť k rozdielom, stále je tu ako opravný prostriedok koncoročné vyúčtovanie, určite nie výzva Roberta Fica, že ľudia nemajú nič platiť.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je ale nateraz isté, rozpisy zálohových platieb sa budú opäť prerábať. Toto si u dodávateľov vyžiada zmeny nastavenia systému, tlač a rozoslanie nových faktúr, komunikáciu zo zákazníkmi. Nič z toho nie je zadarmo. Menší dodávatelia tieto náklady počítajú v desiatkach tisíc eur, dominantní hráči na trhu v státisícoch. Veľmi konzervatívny odhad sú tri milióny eur. A to ešte nemusí byť a zrejme ani nie je so zásahmi koniec. Kto to celé napokon zaplatí? Pochopiteľne spotrebiteľ v cene elektriny.

Súčasne treba povedať, že zmeny nebudú pre každého pozitívne. Je veľa ľudí, ktorí dostali v januári nižší predpis zálohových platieb, ako mali v roku 2016. Títo budú zo staro-novej Ficovej vyhlášky veľmi nešťastní.

SkryťVypnúť reklamu

Kto sa však z novej vyhlášky môže tešiť, sú dodávatelia elektriny. Cena elektriny na trhu totiž medziročne klesla, no oni budú môcť až do schválenia nových cenových rozhodnutí dodávať podľa cien v minuloročných, a teda nadhodnotených rozhodnutiach.

A čo štát? Dominantné energetické spoločnosti sú stále v 51% vlastníctve štátu, SEPS dokonca v 100%. Dividendy z ich zisku sú nezanedbateľnou súčasťou príjmovej časti štátneho rozpočtu. Je možné predpokladať, že po všetkom tom chaose príjmy spoločností v konečnom dôsledku klesnú. Je minister financií Peter Kažimír na takýto výpadok financií pripravený?

SkryťVypnúť reklamu

No a čerešničkou na torte je samotný podpis pod vyhláškou. Jozef Holjenčík dňa 8. 2. , keď bola vyhláška odoslaná do Zbierky zákonov, už nemal na ÚRSO čo hľadať. V abdikačnom liste, ktorý doručil prezidentovi 7. 2. , sa totiž vzdal svojej funkcie k 8. 2. , čo by malo znamenať, že prvou sekundou tohto dňa už bol odstúpený a vyhlášku tak už podpisovať nemal.

Takže aby sme si to zhrnuli. Robert Fico navádza ľudí k trestnému činu a snaží sa to zakryť retroaktívnou vyhláškou. Cena elektriny napriek jeho sľubom porastie, pričom zarobia na tom dodávatelia, keďže si budú môcť účtovať neaktuálne ceny. Ľudia tiež budú musieť zaplatiť všetky náklady s chaosom spojené, a je tu reálna hrozba, že v štátnom rozpočte vznikne ďalšia diera. Toto všetko vďaka vyhláške podpísanej človekom, ktorý na to už zrejme nemal oprávnenie.

A to sa stále bavíme iba o cenovej vyhláške v elektroenergetike. Tá pre vodárenstvo sa ešte len chystá a s plynárenskou nateraz neplánujú nič robiť.

Nájde sa na Slovensku ešte niekto, kto si myslí, že Robert Fico má kauzu vysokých cien energií pod kontrolou a nebol žiaden dôvod na jeho odvolávanie? Posledných 70 mlčiacich mohykánov som včera videl v rokovacej sále parlamentu. Alebo to boli skôr zombíci?

Karol Galek

Karol Galek

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  103
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Keď ma hneval stav veci verejných, povedal som si, že namiesto kritizovania začnem od seba... Dnes sedím v parlamente a predkladám konkrétne návrhy, ako ušetriť na cenách elektriny, tepla, plynu, vodného i stočného. Som Karol Galek, člen hospodárskeho výboru NR SR a tímlíder strany SaS, ktorý stráži vaše účty za energie. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu