Namiesto Mochoviec sme mohli mať dva roky elektrinu zadarmo

Atómová elektráreň nie je stavba rodinného domu. Toto nám na hospodárskom výbore na margo meškania dostavby Mochoviec povedal generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

No nemôže byť ani tunelom bez konca. Aj preto, že na stavbu Mochoviec prispievame všetci. Takmer 500 miliónov eur je nevyplatená dividenda, ktorej sme sa v prospech tejto elektrárne za 10 rokov dobrovoľne vzdali a túto dieru v štátnom rozpočet látali z našich daní. Zvyšok tvoria bankové úvery a pôžičky. Z 5,4 miliardy eur vrazených do dostavby, sme sa zaručili alebo poskladali na viac ako 1,8 miliardy. Za túto sumy by všetky domácnosti na Slovensku mohli mať dva roky elektrinu zadarmo.

Slovenské elektrárne sú vďaka Mochovciam najzadlženejšou energetickou spoločnosťou v Európe. Takmer celý ich majetok je založený a keďže už žiadna banka nie je ochotná požičať im, musel do svojho vrecka siahnuť sám taliansky akcionár Enel. Aj týchto 700 miliónov však raz budeme musieť splatiť. Rovnako ako všetky ostatné požičané peniaze. Nechcem si preto ani predstaviť, čo by sa stalo, ak by sa výstavba Mochoviec opäť zasekla.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako sa ale ukazuje, komplikácií je pritom už teraz niekoľko. Médiami sa šíria informácie o falošných certifikátoch zváračov, použitých komponentoch po dobe svojej životnosti, poddimenzovaných bezpečnostných systémoch, nekvalitných materiáloch ako aj diletantskej práci a prístupe niektorých dodávateľov. Z Úradu jadrového dozoru sa taktiež iba pred pár dňami nechali počuť, že nepovolia spustenie Mochoviec, ak by pochybovali o bezpečnosti elektrárne. Rovnako harmonogram spúšťania je vyšponovaný na maximum, pričom žiaden odborník nepotvrdil jeho reálnosť.

Situácia v Mochovciach je napätá. Pripomína balansovanie na lane nad priepasťou. Aspoň trochu vyrovnať rovnováhu sme chceli na parlamentnom hospodárskom výbore zriadením komisie pre dohľad nad dostavbou atómovej elektrárne, takzvanej Mochovskej komisie. Štyria koaliční poslanci - Maroš Kondrót (Smer-SD), Robert Púci (Smer-SD), Michal Bagačka (Smer-SD), Tibor Jančula (SNS) a jeden nezaradený Rastislav Holúbek ale strčili hlavu do piesku a radšej sa zdržali.

Skryť Vypnúť reklamu

Členom výboru je taktiež poslanec Robert Fico. Ten sa však doteraz neukázal na ani jednom jeho zasadnutí. Inak to nebolo ani vo štvrtok. Pritom to bol práve on, čo sa počas svojej prvej vlády vyhrážal zoštátnením Slovenských elektrární, ak Taliani nezačnú s dostavbou Mochoviec. Jeho vtedajší poradca pre energetiku Vladimír Práznovský je vďaka tomu dodnes jeden z hlavných dodávateľov. A tak nečudo, že Fico radšej čuší zalezený v myšacej diere. Jeho nástupca Peter Pellegrini v prípade Mochoviec, žiaľ, nemá veľmi jasno. Najprv v júni hovorí o uvedení elektrárne do prevádzky koncom roku 2018, mesiac na to je to už druhý kvartál roku 2019. Napriek tomu má ísť údajne všetko podľa plánu.

Skryť Vypnúť reklamu

Cesty späť už ale niet. Slovenské elektrárne sú vďaka Mochovciam kompletne založené, hodnota nášho podielu je v ťažkom mínuse. Ak by sa atómová elektráreň neuviedla do prevádzky, banky a veritelia si celý podnik rozoberú na súčiastky. Mochovská komisia nám síce schválená nebola, to však neznamená, že ako opozícia sa o túto problematiku prestaneme zaujímať. Naopak, v rámci svojich kompetencií využijeme všetky dostupné prostriedky, aby sme túto čiernu dieru slovenskej ekonomiky a energetiky čo najefektívnejšie a čo najskôr zalátali.

Karol Galek

Karol Galek

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  103
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Keď ma hneval stav veci verejných, povedal som si, že namiesto kritizovania začnem od seba... Dnes sedím v parlamente a predkladám konkrétne návrhy, ako ušetriť na cenách elektriny, tepla, plynu, vodného i stočného. Som Karol Galek, člen hospodárskeho výboru NR SR a tímlíder strany SaS, ktorý stráži vaše účty za energie. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu